PRIEVIDZA. Už niekoľkokrát v tomto roku zaregistrovali obyvatelia okresného včelie roje. Jeden z prvých sa objavil na Ulici F. Madvu bol vo výške asi päť metrov, nikoho neohrozoval a preto nemuseli zasahovať včelári.
Mestskí policajti však upozorňujú, že pri objavení včelieho roja musia byť ľudia opatrní.
Včely netreba dráždiť
Roje včiel sa v blízkosti domov objavujú každú jar. Keď ich ľudia zbadajú, volajú mestskú políciu.
„Základným pravidlom je, aby nikto včely neodháňal, nedráždil ich a nič do nich nehádzal. Rodičia by mali pred takýmto správaním vystríhať deti. Roj nie je útočný, v prípade ohrozenia však môže byť nebezpečný," upozorňuje náčelník prievidzskej mestskej polície Marián Mikula.
Privolaná hliadka zabezpečí odchyt roja vyškolenými včelármi. Do príchodu mestskej polície alebo hasičov je potrebné miesto zabezpečiť, hlavne pred deťmi.
„Zaujímavosťou je, že včela môže zaútočiť na spoteného človeka alebo na toho, kto pil alkohol, pričom stačí vypiť aj jedno pivo," zdôraznil Mikula.
Pokiaľ sa roj niekde usadí medzi 14. až 16. h popoludní, je pravidlom, že do 18. h odletí. Pokiaľ sa objaví v odľahlej lokalite od obydlí alebo nie sú ľudia bezprostredne ohrození, odchyt nie je potrebný.
Nesú si aj potravu
Rojenie je rozmnožovanie včelstva, pri ktorom stará matka uvoľňuje miesto mladšej. Z úľa vylietajú jeden až dva kilogramy včiel, pričom sú medzi nimi zastúpené robotnice, trúdi a, samozrejme, kráľovná. Nesú si so sebou potravu až na tri dni.
Rojenie začína v polovici apríla a končí okolo 20. júna. Po tomto čase sa roj objaví iba ojedinele. V takýchto prípadoch ide skôr o chybu včelára alebo včelia matka cíti, že už neprežije nasledujúcu zimu.