BOJNICE. V ZOO Bojnice, najstaršej a najväčšej zoologickej záhrade na Slovensku, ktorá je štátnou príspevkovou organizáciou, majú od minulého roka rozpracovaných päť projektov financovaných z fondov Európskej únie. Ich zavádzanie do praxe je naplánované na tri roky a celková výška nenávratného príspevku je viac než 7,8 milióna eur.
Čakajú na prvé vzorky
Jeden z menších, ale nie málo významných projektov, je vlastne už ukončený. Ide o špeciálne pracovisko určené na archiváciu vzoriek DNA domácej fauny, prioritne chránených živočíchov európskeho významu medveďa hnedého, rysa ostrovida, sysľa pasienkového, orla skalného, orla kráľovského, sokola sťahovavého, sokola rároha a mačky divej.
V objekte záchytného centra a rehabilitačnej stanice zranených a zadržaných zvierat inštalovali dva mraziace boxy, každý s objemom 360 litrov, v ktorých sa budú vzorky uchovávať pri teplote mínus 86 stupňov Celzia. Zdrojom vzoriek budú nielen tam umiestnené zvieratá, ale predovšetkým ich budú odoberať neinvazívnym spôsobom z prírody. To znamená z čerstvého trusu a iného biologického materiálu, ktoré zvieratá po seba zanechajú, ako sú srsť, pierka a podobne, alebo to budú materiály odobrané z uhynutých jedincov. Tak sa bude dať spresniť aj počet týchto zvierat v prírode. V spomínaných boxoch možno uskladniť desaťtisíce vzoriek. Postupne budú uchovávať aj materiál iných druhov fauny.
"Prvé vzorky sa tam už môžu začať uskladňovať," konštatoval riaditeľ zoo Milan Šovčík. Spolupracovať pritom budú s ochranármi, poľovníkmi i dobrovoľníkmi. Na tento projekt získala zoo vyše 21 000 eur z európskych fondov, informoval zástupca riaditeľa ZOO Bojnice Vladimír Šrank.
Modernejšie vzdelávanie
Najväčšie náklady, približne 3,3 milióna eur, si vyžiada vybudovanie Informačného centra Natura 2000 a environmentálnej výchovy v bojnickej zoo. Inovovať budú existujúci výchovno-vzdelávací systém, takzvanú Zoo-školu. Vybavia ju modernou didaktickou technikou a priestory upravia tak, aby boli kapacitne dostačujúce pre väčšie skupiny záujemcov i na klubovú činnosť menších skupín. Popri tom zoo vydá a bude distribuovať veľké množstvo informačných a vzdelávacích materiálov.
Tento projekt prispeje k riešeniu celospoločenského problému nedostatočnej informovanosti, nízkeho povedomia a zakomponovaniu aktuálnych problémov ochrany prírody a krajiny i informácií o sieti Natura 2000 do pedagogického aj neformálneho vzdelávania, uviedol Vladimír Šrank, ktorý má v zoo na starosti uvedené programy.
Upravia aj chodníky
V tomto roku budú pokračovať v budovaní náučného chodníka karpatskej fauny. Prvú časť venovanú najviac ohrozeným druhom zvierat mačke divej, rysovi ostrovidovi, vlkovi dravému a norkovi európskemu, ktorých môžu návštevníci vidieť vo vynovených voliérach, odovzdali do užívania už vlani. Podrobnosti o nich sa nachádzajú na paneloch, neskôr budú vybavené aj zvukovými informáciami v deviatich rečiach. Súčasťou je aj úprava chodníkov, budovanie prirodzených bariér. Postupne takto predstavia až 80 druhov domácej fauny. Návštevníci však budú musieť počas sezóny pri výstavbe strpieť určité obmedzenia, upozornil riaditeľ Šovčík.
Ďalší projekt počíta s vybudovaním siete 22 rehabilitačných a záchranných staníc po celom Slovensku pre zranené, hendikepované, opustené mláďatá nájdené v prírode alebo inak trvalo či dočasne postihnuté zvieratá. V súčasnosti ich všetky, ale aj zvieratá z nelegálnych chovov či zadržané pri pašovaní, posielajú do Bojníc. Časť prostriedkov z eurofondov vyčlenili aj na cezhraničnú spoluprácu s partnerskou Zoo Hodonín v Českej republike.