PRIEVIDZA. Napriek tomu, že Prievidza a ďalšie okolité obce sa do triedenia druhotných surovín zapájajú už niekoľko rokov, stále pretrvávajú v tejto oblasti problémy. Mestská polícia pravidelne rieši zakladanie čiernych skládok, či vhadzovanie do kontajnerov aj toho, čo tam nepatrí.
O separovaní a odpadoch hovorili v minulosti mestskí policajti v školách na besedách. Nie vždy žiakov zaujali, preto sa rozhodli, že im o tejto problematike povedia priamo v technických službách.
Exkurzia nenudila
Prievidzská spoločnosť Tezas, ktorá sa zaoberá aj odvozom komunálneho odpadu a separáciou, sídli na okraji mesta. Do jej areálu sa pešo vybrali siedmaci zo Základnej školy na Mariánskej ulici v Prievidzi. Sprevádzal ich mestský policajt Vít Zajac.
„Dopravný prostriedok na presun na miesto exkurzie sme si nezobrali úmyselne. Po ceste som totiž deťom vysvetľoval základné pravidlá cestnej premávky, v praxi som ich upozornil na priestupky, ktorých sa chodci najčastejšie dopúšťajú, zopakovali sme si niektoré značky," vysvetlil Zajac.
Priamo v Tezase sa žiaci dozvedeli, aký je ďalší osud komunálneho odpadu alebo vytriedených materiálov. Na vlastné oči sa presvedčili, ako sa odvážajú na ďalšie spracovanie PET fľaše, ale aj to, koľko iných odpadkov sa nájde vo vyseparovanom skle.
Viac fotografií z exkurzie v technických službách nájdete tu.
Forma exkurzie je podľa Zajaca „pre deti pútavejšia, nenudia sa, ako sa to občas stávalo pri prednáškach v triede. Presvedčia sa, že cesta odpadu nekonči v momente, keď ho odhodia do koša, ale že sú ľudia, ktorí sa oň ďalej postarajú."
Zápach sa v lete zvyšuje
Práve zamestnanci Tezasu najviac zaujali prievidzských školákov. Videli ich pri práci s práve dovezenými plastovými fľašami, pozreli sa, ako funguje triediaca linka, na ktorej sa musia plasty oddeliť od rôznych nečistôt a odpadov. Väčšina siedmakov si zakrývala nosy, vydýchli si, keď vyšli von z haly.
„Obdivujem týchto ľudí. Musia robiť v nečistote a veľkom zápachu. To som netušil," reagoval Patrik Kundla na otázku, čo ho na exkurzii najviac zaujalo.
Rovnako šokovaný bol aj jeho spolužiak Tomáš Gažo. „Pracovné podmienky majú títo ľudia ťažké. Nikdy by som tu nechcel pracovať."
Konateľ spoločnosti Tezas Juraj Romančák siedmakov upozornil, že sťažené podmienky pre ich zamestnancov spôsobujú ľudia, ktorí vhadzujú do kontajnerov to, čo tam nepatrí.
„Žiaci si zakrývali nosy, pritom zápach nebol ešte taký veľký, ako napríklad v lete. Navyše na triediacej linke boli plastové fľaše z jednej z dedín, takže nebolo v nich až tak veľa špiny. Oveľa horšie je to v kontajneroch, ktorú sú na prievidzských sídliskách," zdôraznil Romančák.
Deti motivujú rodičov
Tezas sa snaží pravidelne upozorňovať ľudí, čo do kontajnerov patrí a čo nie. Po osvete sa situácia na istý čas zlepší, nie však nadlho.
Pozitívne podľa Romančáka je, že „ľudia separujú stále viac. Najviac triedia papier, sklo a plastové fľaše. Veľké rezervy sú však pri tetrapakových a kovových obaloch."
Návštevy školákov v Tezase by mohli v tomto smere pomôcť. „Deti, zvlášť tie menšie, môžu motivovať k separácii aj dospelých. Rodičia totiž svojim ratolestiam len ťažko dokážu odolať," dodal Romančák.