PRIEVIDZA. Zemianske Kostoľany, Dolné Vestenice a Bojnice majú namontované merače rýchlosti, ktoré vodičov upozorňujú, ako idú rýchlo. Samosprávy nebanujú peniaze, ktoré do zariadení investovali. Efekt, ktorý priniesli je podľa nich veľký.
Pozitívne vníma radary aj polícia. Niektoré obce však o ne záujem nemajú, aj keď je u nich premávka veľká. Tvrdia, že problém s rýchlymi vodičmi by merače nevyriešili.
Šoféri spomalili
„Pred tromi rokmi sme kúpili tri radary, pričom jeden stál viac ako stotisíc korún. Nutne sme ich potrebovali, lebo na cestách neustále dochádzalo k nehodám. Po ich namontovaní sa situácia zlepšila, aj keď sme okrem nich prijali aj ďalšie opatrenia na zvýšenie bezpečnosti v obci," povedala starostka Zemianskych Kostolian Helena Kovačová.
V Bojniciach je radar na Prievidzskej ulici, ktorá je celoročne mimoriadne frekventovaná. Vodiči na nej podľa náčelníka bojnickej mestskej polície Petra Zamboja „prekračujú rýchlosť, lebo v smere z Bojníc do Prievidze ide cesta zo svahu. Krátko po namontovaní radarov prekračovalo rýchlosť asi 6 percent šoférov, postupne sa toto číslo znížilo až na 2,5 percenta."
Vďaka tomuto pozitívnemu efektu, uvažujú v Bojniciach o kúpe ďalších dvoch radarov. Jeden by bol opäť na Prievidzskej ulici, ale v opačnom smere, druhý v mestskej časti Dubnica, na štátnej ceste.
Dolné Vestenice mali dva merače ako jedna z prvých obcí. Na dôležitej ceste totiž dochádzalo často ku kolíziám, v jednom prípade sa nehoda skončila smrťou.
„Takmer všetci žiaci u nás musia prechádzať cez hlavnú cestu, keď idú do školy. Radary nám pomohli, šoféri rýchlosť znížili," povedal starosta Dolných Vesteníc Marián Krajčo.
Polícia obce neovplyvní
Polícia montovanie meračov rýchlosti v obciach a mestách víta.
„Prispievajú k dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti a tým k bezpečnosti cestnej premávky. Údaj na displeji merača vytvára na vodiča pozitívny tlak a ten zväčša rýchlosť zníži," zdôraznil zástupca hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne Pavol Kudlička.
Pripomenul, že polícia nemôže nariadiť samosprávam, aby si radary montovali. Je to na ich rozhodnutí.
Kľačno radary nechce
Prievidza už vlani spracovala projekt inteligentného dopravného systému, v rámci ktorého by mohli byť aj na niektorých miestach okresného mesta namontované radary. Hovorkyňa Mestského úradu v Prievidzi Ivona Vojtášová však upozornila, že „projekt pripravuje štát, my sme mu iba poskytli podklady. Takže či budú niekedy radary v Prievidzi aj realitou, je zatiaľ otázne."
O meračoch uvažovali aj v Kľačne, v obci, cez ktorú prechádza množstvo áut na dôležitom ťahu Prievidza - Žilina.
Poslanci zastupiteľstva s ich nákupom nesúhlasili, pričom ich rozhodnutie podporil aj starosta Jozef Vrábeľ.
„Nemyslím si, že by radary ovplyvnili vodičov tak, aby nejazdili rýchlo. Sme radšej, ak u nás v obci merajú rýchlosť policajti. Navyše sme v jednom kritickom úseku, ktorým prechádzajú deti, vytvorili školskú zónu s výrazným dopravným značením. Podľa skúsenosti, ktoré mame, väčšina šoférov ju rešpektuje," dodal Vrábeľ.