Pre Bojnický zámok bol ničivý požiar novým začiatkom

V nedeľu uplynie šesťdesiat rokov odo dňa, kedy sa Bojnice takmer zmenili na nepoznanie. Zámok vtedy zachvátili plamene a zničili takmer všetky strechy a veže.

Bojnický zámok zachvátili plamene pred šesťdesiatimi rokmi.Bojnický zámok zachvátili plamene pred šesťdesiatimi rokmi. (Zdroj: SNM - Múzeum Bojnice)

V nedeľu uplynie šesťdesiat rokov odo dňa, kedy sa Bojnice takmer zmenili na nepoznanie. Zámok vtedy zachvátili plamene a zničili takmer všetky strechy a veže.

BOJNICE. Na nešťastie, ktoré paradoxne odštartovalo novú etapu bojnického múzea, dodnes spomína niekoľko pamätníkov. Nikdy nezabudnú na smútok, ktorý počas požiaru v meste panoval. Ľudia utekali z práce, aby videli, čo s ich zámkom bude. Hasilo ho dvadsaťjeden hasičských oddielov, pri zásahu sa ťažko zranili piati hasiči.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zámok sa im podarilo zachrániť, plamene však úplne zničili jeho vrchné časti. Po požiari sa zdalo, že nikto nezoženie milióny na jeho rekonštrukciu. Nakoniec sa však stal pravý opak. Peniaze sa našli, zámok opravili a konečne sa z neho stalo múzeum tak ,ako si to v záveti prial jeho posledný šľachtický majiteľ gróf Pálfi.

Na začiatku bola iskra

O príčinách ničivého požiaru panuje množstvo legiend. Tie hovoria aj o úmyselnom založení, najpravdepodobnejšou je však verzia, že zámok horel nedopatrením.

V roku 1938 zámok kúpil Baťa. Mal tu kancelárske, projekčné priestory a ubytovňu. Múzeum sa nachádzalo v zimnej záhrade a strednom hrade . „V jeho miestnostiach sa nekúrilo dvadsať rokov, bolo preto potrebné odopchať komíny plné konárov, peria a trusu z kaviek," približuje situáciu pred požiarom archivár zámku Erik Kližan.

Historické fotky dokumentujúce požiar Bojnického zámku nájdete tu.

Robotníci to najskôr skúšali dvanásťmetrovou tyčou, neskôr použili horľavý petrolej. Snaha o prepálenie komína však dopadla zle. Robotníci sa dorozumievali cez komín, 9. mája 1950 sa ním ozvalo „horí".

Pri prepchávaní z komína vyletela iskra a dopadla priamo na strechu stredného hradu pokrytú dreveným šindľom. Stalo sa to ráno o 9.10 h. Plamene pohltili všetky tri zámocké veže, povaly a stropy najvyšších podlaží. Robotníci mali pri sebe jedno vedro vody, rozširovaniu požiaru nedokázali zabrániť. Pod kontrolu ho dostali až privolaní hasiči. Bojnickému zámku prišlo na pomoc dvadsaťjeden zborov nielen z regiónu, ale aj z Topoľčianskeho a Partizánskeho okresu, dokonca z Nitry.

Bojničania plakali

Zámok stojí na skale nad mestom, požiar bolo preto vidieť široko-ďaleko. Informoval o ňom aj rozhlas, hrnuli sa k nemu davy ľudí. „Mala som vtedy dvadsaťdva rokov. Pracovala som v Pravenci, keď sme sa z rádia dopočuli, čo sa stalo," spomína na smutný deň Bojničanka Margita Hanzelová.

zamok20.jpg

Margita Hanzelová zámok zbožňuje. Keď horel, plakala.

„Nikto sa v tej chvíli nepýtal vedúcich, či môže odísť z práce, všetci sme jednoducho utekali na vlak a domov. Keď sme zámok zbadali v plameňoch, všetci sme plakali. Bol to strašný pohľad," spomína.

Pre Bojničanov bola vidina mesta bez zámku nepredstaviteľná. Už samotný fakt, že horel, otriasol regiónom. „Keď ho hasili, z veží lietali iskry a kusy dreva. Mysleli sme na najhoršie. Vyzeralo to, ako by sa zámok s nami lúčil," povedala Margita. Dodnes sa pri spomienke na hrozný pohľad nedokáže ubrániť slzám.

S opravou začali hneď

Pôvodne sa hovorilo o úmyselnom založení požiaru, vo väzbe dokonca skončilo niekoľko ľudí. Policajné vyšetrovanie však nakoniec úmysel nepotvrdilo, všetkých preto prepustili na slobodu.

poziar22.jpg

Policajné vyšetrovanie nepotvrdilo úmyselné založenie požiaru.

Po požiari ostali z vrchnej časti zámku len murované časti. Ostatné ľahli popolom. Bolo päť rokov po vojne, zohnať peniaze na rekonštrukciu sa zdalo byť nemožné. Oheň spôsobil škodu vo výške vtedajších 15 miliónov korún, na opravu bolo potrebných šesť miliónov.

„V Bojniciach zasadla rada, ktorá zostavila memorandum. Ľudia žiadali rekonštrukciu a v zámku chceli mať múzeum. Ich požiadavky sa napokon stretli so súhlasom kraja, dokonca sa v štátnom rozpočte našli aj potrebné peniaze. Bojničania za to dodnes pripisujú zásluhy aj rodákovi a vtedajšiemu šéfovi krajského národného výboru Jozefovi Lietavcovi.

Rekonštrukcia začala prakticky hneď po uhasení posledných plameňov. Začiatkom septembra 1950 sa napokon splnila posledná vôľa grófa Pálfiho a v zámku vzniklo krajské múzeum. Prestavba trvala do konca septembra 1951, necelý mesiac predtým otvorili prvú expozíciu - oddelenie praveku.

Zámok chránia

Požiar sa tak stal začiatkom novej etapy v histórii zámku. Po tom, ako bol využívaný na rôzne účely, sa z neho konečne stalo múzeum. Keby nebolo požiaru, možno by sa tak dodnes nestalo.

Ničivé plamene však zamestnancov múzea poučili. Zaviedli niekoľko bezpečnostných opatrení.

„V zámku sa už nekúri tuhým palivom, ale elektinou a plynom. Od požiaru vôbec nekúrime v strednom hrade. Dodnes sa mnohí návštevníci pýtajú, prečo je tam taká zima," povedal Kližan.

poziar21.jpg

Zo zámku sa stalo múzeum aj vďaka požiaru.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 943
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 440
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 081
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 141
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 455
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 343
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 289
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Dovolenka nemusí vždy znamenať more a dlhé lety. Slovensko je krajina, ktorá dokáže milo prekvapiť svojou rozmanitosťou, pohostinnosťou aj množstvom zážitkov na dosah ruky.


Vizualizácia - Fiesta most

Most, ktorý spájal a opäť bude spájať. Po rokoch, keď slúžil iba na presun chodcov a cyklistov, sa starý železničný most v Trenčíne mení na Fiesta most.


Z podstavca pred Obchodnou akadémiou v Prievidzi zmizla bronzová socha zo 60. rokov minulého storočia.

Nejde o prvú krádež bronzovej plastiky.


Národná zoologická záhrada Bojnice.

Nedávny incident nebol ojedinelý.


1

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu