PRIEVIDZA. V sobotu začal Európsky imunizačný týždeň. Tento rok má za cieľ elimináciu osýpok a ružienky. Slovensko je jeho súčasťou po štvrtýkrát. V Prievidzskom okrese sa s klasickými osýpkami nestretávame od roku 1981, ružienka sa neobjavuje desať rokov.
"Cieľom Európskeho imunizačného týždňa je nárast zaočkovanosti, eliminácia tzv. vakcinačných dier, zlepšenie informovanosti o očkovaní proti nákazám, ktorým sa dá vďaka očkovaniu úspešne predchádzať a odpoveď na antivakcinačné aktivity, ktoré sú problémom všetkých krajín európskeho regiónu Svetovej zdravotníckej organizácie," informuje na svojej internetovej stránke Úrad verejného zdravotníctva SR.
Neprispôsobivé skupiny
V Európe sa osýpky vyskytujú najmä kvôli neprispôsobivým skupinám obyvateľov, ktorí sa nenechajú zaočkovať. Podľa Kláry Minčíkovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prievidzi so sídlom v Bojniciach je najlepšou ochranou očkovanie.
Vlani sa objavila veľká epidémia osýpok v Bulharsku, najmä v rómskych neočkovaných komunitách, lokálnu epidémiu u detí do 18 rokov zaznamenal aj Berlín. Sem sa osýpky dostali z Indie.
Najčastejšou komplikáciou osýpok bývali ťažké zápaly pľúc, ojedinelo sa vyskytovali aj zápaly stredného ucha či encefalitída.
S ružienkou sa lekári na hornej Nitre nestretávajú od roku 2000. Očkovnie proti nej je súčasťou vakcinácie 15-mesačných detí proti trom ochoreniam - osýpkam, ružienke a mumpsu.
Základné právo
Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie a Unicef žije vo svete v súčasnosti približne 24 miliónov neočkovaných detí. Očkovanie je pritom základným právom. Aj to jeden z hlavných dôvodov, prečo je očkovanie prioritou v SZO Regióne. Okrem toho pred zavedením povinného očkovania sa infekčné choroby vyskytovali oveľa častejšie v epidémiách a boli hlavnou príčinou úmrtí u detí. Každý rok zomrie na infekčné choroby vo svete 10,6 milióna detí do 5 rokov života, pritom smrti minimálne 1,4 milióna detí z tohto počtu by sa dalo predísť očkovaním.