BOJNICE. Študenti prievidzského gymnázia sa pri príležitosti Dňa Zeme stretli v priestoroch Zoo školy s hlavným zoológom bojnickej zoo Petrom Luptákom.
So zaujatím si vypočuli prednášku Africké zvieratá miznúca prehistória, ktorú zoológ Lupták, vynikajúci znalec africkej fauny, oživil vlastnými fotografiami a skúsenosťami. V minulých rokoch totiž v Afrike osobne navštívil približne 45 národných parkov a rezervácií.
Deň zeme si pripomenuli aj Prievidžania - čítajte tu.
Zdôraznil, že Africký kontinent je posledným svetom niekdajších veľkých pôvodných zvierat. Na ostatných kontinentoch totiž už vyhynuli. Ale aj v Afrike sú desiatky druhov, ktorým hrozí zánik. Súčasnou povinnosťou človeka je, aby tento svet zachránil pre budúce generácie.
Hovorili o antilope Bongo
Ako by to bolo možné, ukázal na príklade spomínanej pralesnej antilopy Bongo. V africkej prírode v Keni ich napočítali už len posledných približne 50 kusov. V zoologických záhradách ich však, našťastie, žije desaťnásobne viac, pretože sa v zajatí pomerne ľahko rozmnožujú. Bojnická zoo má stádo s jedným samcom a siedmimi samicami, ktoré sa už väčšinou narodili v Bojniciach.
Zoológovia z USA už niekoľko rokov pripravujú projekt reintrodukcie týchto zvierat späť do prírody. Je to veľmi zdĺhavý proces, zvieratá chované v zajatí sa najskôr musia vedieť prispôsobiť voľnému životu. Je možné, že aj niektoré bojnické antilopy sa raz vrátia do svojej pôvodnej vlasti.
Chcú získať mláďatá
Ešte dramatickejšia situácia je s mačiakmi Rolowayovými. Sú to stredne veľké opičky s čiernobielou srsťou a typickou "kozou" briadkou. V dažďových pralesoch Pobrežia slonoviny a Ghany ich žije posledných 20 jedincov. Aj preto, že ich domorodci lovia a konzumujú. Viaceré štáty, medzi nimi aj Slovenská republika, prispievajú finančne na ich záchranu.
Z peňazí, ktoré zoológovia takýmto spôsobom získajú, platia strážcov rezervácie alebo prispievajú aj domorodcom na získanie zamestnania či na obživu. Do boja o zachovanie mačiakov Rolowayových sa aktívne zapojila aj Zoo Bojnice. Chovajú v nej párik týchto vzácnych primátov. Cieľom je získať mláďatá. Aj preto samičke vlani vymenili samca, pretože predchádzajúci pár nepriniesol potomka. Na celom svete v zoo žije už len 37 kusov týchto zvierat. Je to dôležitá génová banka, aby tieto mačiaky úplne nevyhynuli, konštatoval Lupták.