Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Zo sľubov, ktoré dostal, sa splnilo minimum

„Dosiahol som na slovenské pomery na vrcholných svetových či európskych podujatiach veľmi dobré výsledky, no zostalo to bez odozvy. Zo sľubov, ktoré som dostal, sa splnilo len minimum," hovorí Martin Urbanovský, bývalý majster Európy v duatlone do 23 roko

Martin Urbanovský (vpravo) dosiahol najväčšie úspechy v duatlone.Martin Urbanovský (vpravo) dosiahol najväčšie úspechy v duatlone. (Zdroj: BRANISLAV BUCÁK)

v.

PRIEVIDZA. Bývalý reprezentant v behu do vrchu a v duatlone Martin Urbanovský (AK Baník Prievidza) sa vracia do súťažného pelotónu. Po dlhšom čase sa objavil tento mesiac na pretekoch v Handlovej, ale aj v Bojniciach a Kanianke. Urbanovský svoje dosiaľ najväčšie úspechy dosiahol v duatlone - je bývalým majstrom Európy do 23 rokov a bronzovým medailistom z majstrovstiev sveta i Európy juniorov. Dvadsaťpäťročnemu športovcovi sme položili niekoľko otázok.

Martin, dlho o vás nebolo počuť, no opäť ste sa objavili na pretekoch. Znamená to váš návrat do sveta súťaží, ale je to len výnimka?

- Neviem, či sa definitívne vraciam, to ukáže až čas. Pravdou však je, že som si našiel čas aj pre seba, skoordinoval denný harmonogram a začal som trochu trénovať. Postupne sa začínam viac a viac hýbať, zhadzujem z nabraných kilogramov. Mám v pláne štartovať aj na ďalších behoch. No predstavím sa na nich s cieľom zúčastniť sa, nie vyhrávať.

Kedy vás opäť budeme vídať na stupňoch víťazov?

- To ešte chvíľu potrvá. Prvý polrok to zrejme nebude, predsa len som mal jedenapolročný výpadok. Bežecká špička neustále napredovala, kým ja som stál. Pribral som 13 kíl, zatiaľ zhodil dva a verím, že moja hmotnosť pôjde naďalej dole. Keď schudnem a postupne sa dostanem do formy, môžem začať pomýšľať na dobré výsledky.

Čo vás motivovalo k súťažnému návratu?

- Možno výzva, ktorú som dal svojim žiakom. Povedal som im, že kto ma porazí v behu na dvanásť minút, ten odo mňa dostane jeden z mojich trofejových pohárov.

Zdá sa, že sa nerád vzdávate svojich trofejí.

- Keď by som ho už niekomu mal dať, tak nech sa ten jedinec aspoň potrápi. Začal som trénovať, svoju kožu nehodlám predať lacno.

Vaším prvým behom v našom okrese po dlhšej prestávke bol Beh oslobodenia v Handlovej. Ako ste spokojný s vašim výkonom?

- Bežal som v rámci mojich možností, bolo mi jasné, že sa neumiestnim v popredí. Na štart som nastúpil s tým, že som chcel pomôcť Ondrejovi Hanzlíkovi k dobrému výsledku. Navzájom, sme sa povzbudzovali, trochu som sa vytrápil. Predchádzajúca trať situovaná v blízkosti športovej haly mi vyhovovala viac, keďže som skôr vrchár. Nová trať je dosť rýchla a nakoľko rýchlosť ešte netrénujem, tak to bol pre mňa „zabiják". Bežcov potrápili aj dlaždice, niektorí sa sťažovali, že si poriadne potrénovali členky. Ale aj to patrí k behu, nemôžeme predsa stále behať po diaľnici. Prekvapilo ma však, aká kvalita sa v Handlovej zišla, preteky získavajú dobré meno.

Hneď na druhý deň ste bežali Beh oslobodenia Bojnice - Kanianka. Po siedmom mieste v Handlovej ste boli tentoraz ôsmy.

- Toto umiestnenie je odrazom toho, na čo momentálne mám. Keďže sa v súčasnej forme s najlepšími nemôžem rovnať, tak som si išiel svoje tempo. Pred stúpaním do Kanianky som trochu zvoľnil, aj preto, že som „mal v nohách" beh z predchádzajúceho dňa. Skončil som približne tak, ako som aj očakával, sklamaný určite nie som.

Zúčastnili ste sa na viacerých ročníkoch Behu oslobodenia Bojnice - Kanianka, môžete teda porovnávať. Rastie z roka na rok úroveň pretekov?

- Určite áno. Zostal som prekvapený, že za šesť rokov existencie behu už dokázali organizátori prilákať takých pretekárov, ktorí dokážu vyhrávať aj medzinárodné preteky. Veď napríklad Burghardt nasledujúci deň po Behu Bojnice - Kanianka vyhral Národný beh Devín - Bratislava.

urbanovskymm.jpg

Martin Urbanovský počas behu do vrchu. FOTO: SITA

Ako sa vyrovnávate s tým, že končíte momentálne ďaleko za stupňami víťazov? Na to ste neboli zvyknutý. Neodradia vás slabšie výsledky od pokusu o návratu?

- Vyrovnal som sa s tým, na preteky nenastupujem s cieľom vyhrať, ale preto, aby som si zabehal a urobil niečo pre svoje telo a zdravie. Ak mám pravdu povedať, tak možno vlani ma to odradilo od toho, aby som behal. Teraz už nie. Je mi jasné, že to chce svoj čas, aby som sa dostal až na popredné pozície. Momentálne si dávam čiastkové ciele, jeden beh sa snažím vydržať na trati s jedným pretekárom, druhý s ďalším, trochu kvalitnejším, a takto to snáď pôjde ďalej.

Ideálne by bolo, keby prišiel dobrý výsledok v auguste, kedy je na programe slovenský pohár v behu do vrchu v Kamenci pod Vtáčnikom, kde momentálne bývate.

- Veľmi by som si to prial aj preto, že jeden pán sľúbil, že víťazovi vystrúha fujaru. Rád by som sa stal jej majiteľom. Budem sa na tieto preteky zodpovedne pripravovať.

Ako často momentálne trénujete?

- Ako mi to dovolí čas a taktiež počasie. Snažím sa aspoň trikrát do týždňa zabehať si.

Ste bývalý reprezentant a viacnásobný víťaz slovenského pohára v behu do vrchu. Sústredíte sa tak najmä na tento seriál pretekov?

- Budem chodiť najmä na preteky, ku ktorým niečo cítim. Buď kde ma zaujala trať, alebo ktoré boli dobre organizačne zvládnuté. Preteky v behu vrchu ma však priťahujú najviac, najmä preto, že sa uskutočňujú v najkrajších kútoch Slovenska.

Najväčšie úspechy ste dosiahli v duatlone, kde ste sa dokázali výrazne presadiť aj na medzinárodnej scéne. Skúsite opäť aj tento šport?

- Kapitolu duatlonu som už ukončil. Dosiahol som na slovenské pomery na vrcholných svetových či európskych podujatiach veľmi dobré výsledky, no zostalo to bez odozvy. Sám som si niečo dokázal, iným už nemusím. Síce ma už generálny sekretár Triatlonovej únie, ktorá zastrešuje aj duatlon, prehováral na návrat, no otvorene som mu povedal, že nemám záujem. Moje výsledky zostali nepovšimnuté, nič nezmenil ani titul majstra Európy v kategórii mužov do 23 rokov. Videl som, aké kapacity štartujú v hlavnej mužskej kategórii a aké výkony podávajú. Ak by som sa chcel presadiť medzi nimi, musel by som duatlonu venovať oveľa viac času, nielen trénovať popri zamestnaní. Ale na kvalitnú prípravu v profesionálnych podmienkach mi zväz nedokázal vytvoriť podmienky. Pôvodne som videl svoju budúcnosť v duatlone, no zo sľubov, ktoré som dostal, sa splnilo len minimum. Trochu ma to zarazilo.

Čo bude s bicyklom, na ktorom ste si vyjazdili titul majstra Európy? Zostane zaprášený v garáži?

- Je v komore, je na ňom ešte prach z majstrovstiev sveta, ktoré boli mojimi poslednými duatlonovými pretekmi. Neskončili pre mňa nijako slávne, jeden belgicky pretekár ma vtedy zhodil z bicykla. Bicykel budem musieť v blízkej dobe vyčistiť a pekne uskladniť. Možno raz na ňom budem chodiť do práce, alebo sa možno budú na ňom voziť deti.

Nebude vás prehovárať otec, aby ste sa zúčastnili na Bojnickom duatlone, ktorého je hlavným organizátorom?

- Možno bude. Svoju účasť na Bojnickom duatlone nevylučujem, ale určite nebudem v roli pretekára. Skôr v úlohe sponzora, prípadne pomocníka hlavnému organizátorovi.

Boli ste výrazným talentom slovenského duatlonu. Rastie momentálne na Slovensku ďalšia nádej, ktorá by mohla získať medailu na vrcholných podujatiach?

- Nepostrehol som, žeby v chlapčenských kategóriách mohol byť nejaký výrazný talent, no bol by som rád, keby sa nejaký vykryštalizoval. Skôr môže niekto prekvapiť zo ženskej či dievčenskej kategórie. Trebárs aj Prievidanka Petra Fašungová. Ak vydrží a bude správne trénovať, mohla by dosiahnuť solídne výsledky. Veď prvý kontakt s duatlonom mala len vlani a hneď sa stala juniorskou majsterkou Slovenska a vicemajsterkou republiky medzi ženami.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 2. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 3. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 5. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 6. Pulirio.sk - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 7. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 8. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 434
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 494
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 824
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 789
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 699
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 517
 7. Získajte peniaze pre zelený projekt. K dispozícii je 250-tisíc 2 847
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 251

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Blízkosť - stopy 4
 2. Miroslav Daniš: Kto chce mier a kto seje vojnu
 3. Peter Štefãnik: O Nobelovú cenu mieru bude tento rok tuhý boj
 4. INESS: Zdravotnícke zákony majú 603 novelizácií
 5. Ján Lopušek: O hrobároch Slovenskej politiky.
 6. František Srnka: MYŠLIENKY Z ANTIKY 1.
 7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Dolná Ždaňa
 8. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCVI - Revište hrad
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 664
 2. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 6 321
 3. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 299
 4. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 4 340
 5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 287
 6. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 696
 7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 447
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 307
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Mesto Prievidza začalo s jarným počasím práce na rekonštrukciách ciest a chodníkov. Do opráv vybraných miestnych komunikácií investuje viac ako 214.000 eur.


TASR 44m
Trofej pre víťaza Ligy majstrov. Kto uspeje vo finále?

Výhra v súťaži záleží od tvojej šikovnosti a schopností.


16. mar
V susedskom derby zdolal Pravenec (v modrom) Nitrianske Pravno 2:0.

V VIII. lige A sa doma natrápili vedúce Nedožery-Brezany.


a 1 ďalší 17 h

Lídri nezaváhali na ihriskách súperov, aj keď sa ich víťazstvá nerodili ľahko.


18 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri obnove historického mesta by mohla pomôcť aj Európska únia.


23 h

Tréner Nitry v piatok hráčov sfúkol, v sobotu im poďakoval.


18 h

Zhorelo vybavenie i zásielky. Zamestnanci Arrivy zachraňovali vozový park.


3 h

Cineama v Nižnej má za sebou výnimočný ročník.


a 2 ďalší 16. mar

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Blízkosť - stopy 4
 2. Miroslav Daniš: Kto chce mier a kto seje vojnu
 3. Peter Štefãnik: O Nobelovú cenu mieru bude tento rok tuhý boj
 4. INESS: Zdravotnícke zákony majú 603 novelizácií
 5. Ján Lopušek: O hrobároch Slovenskej politiky.
 6. František Srnka: MYŠLIENKY Z ANTIKY 1.
 7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Dolná Ždaňa
 8. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCVI - Revište hrad
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 664
 2. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 6 321
 3. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 299
 4. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 4 340
 5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 287
 6. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 696
 7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 447
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 307
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu