PRIEVIDZA. Medzi dvoma panelákmi rástli brezy, niekoľko z nich už je vyrúbaných. Práve v tom vidí ornitológ príčinu, prečo sa ďatle premiestnili k ľuďom. Majiteľom bytov však noví susedia prekážajú. Nielen, že ich budili ráno o tretej, teraz sa snažia v dierach zahniezdiť.
Majiteľ firmy, ktorá jeden z panelákov zatepľovala, nechápe, ako sa ďatle mohli preďobať cez plastovú mriežku. Odborníci však oponujú, že tieto operence zvládajú aj tvrdšie povrchy.
Hľadali potravu
S výrubom niekoľkých briez ľudia ďatlom zobrali zdroj obživy. Podľa ornitológa Vladimíra Slobodníka sa preto presunuli bližšie k ľuďom. „Zateplená fasáda pri poklepkaní duní a ďateľ má geneticky zafixované, že ide o sutinu, v ktorej nájde potravu. Keď sa tak nestane, ďobe ďalej," vysvetľuje zvláštne správanie vtákov.
V otvoroch sa chcú v tomto období usadiť vrabce.
Diery sa v stenách panelákov objavili vlani v lete, mnohé sú v tesnej blízkosti okien či balkónov. Jednu z nich sa snažila upchať aj 86-ročná Anna Hančinová. „Dávala som tam papier a lepidlo, no vtáky to vždy vyzobali," posťažovala sa a dodala: „S klopkaním väčšinou začali okolo tretej ráno a nemohli sme ich odtiaľto dostať. Teraz sa do dier nasťahovali vrabce."
Nikto ich neupozornil
Ľudia sa operence snažia odplašiť, ako vedia. Niektorí na stenu pripevnili palicu s farebnými stužkami, no nestačí to. Nepáči sa im, že ich pri zatepľovaní nikto neupozornil, že sa niečo podobné môže stať a obávajú sa plesní po daždi.
V spoločnosti, ktorá jeden z panelákov zatepľovala, sa s podobným prípadom stretli len raz v Partizánskom. „Nie je to vôbec bežné, fasády robíme podľa predpisov. Nanesieme plastovú sieťku, armovaciu maltu a stierku," vysvetlil šéf spoločnosti Jaroslav Kubričan.
Môžu reklamovať
Obyvateľom paneláku však odporučil, aby sa na firmu obrátili s reklamáciou. „Pokiaľ zistíme naše zavinenie, budeme situáciu riešiť," prisľúbil.
Poškodenia ľudského majetku jedným zo siedmich druhov zákonom chránených živočíchov, ktoré stanovuje legislatíva, odškodňuje ministerstvo životného prostredia. Ďatle však do tejto skupiny nepatria. Prievidžania si preto v prípade neúspešnej reklamácie musia opravu hrdiť sami.
Ďatle si do fasády panelákov neplánovali urobiť hniezda. Ornitológ Vladimír Slobodník tvrdí, že povrch paneláku im pripomína dutinu, v akých si bežne hľadajú potravu.
„Stromov a zelene stále ubúda, mnohé vtáky sa preto sťahujú bližšie k ľudským obydliam. Tak je to zrejme aj v prípade týchto ďatlov," vysvetlil.
Keď vtáky zistili, že vo fasáde domu potravu nenájdu, vyďobali ďalšie diery. Neboli však úspešné, preto lokalitu opustili. Je ale možné, že sa sem pred zimou vrátia. „Ďatle sa dožívajú desať až pätnásť rokov a vracajú sa na miesta, kde si zvykli," povedal Slobodník
V súčasnosti sa do dier nasťahovali vrabce. Tie sa tam snažia zahniezdiť. Pokiaľ si niekto neželá mať pri okne vtáčie hniezdo, treba dieru zapchať. „Ale zničiť už existujúce hniezdo je neľudské. Aj keď nejde o zákonom chráneného vtáka," doplnil ornitológ.
Diery v stenách panelákov majú pravidelný tvar.