BRATISLAVA. Bývalí baníci sa opäť ozvali. V utorok v Prievidzi protestovali proti tomu, ako sa k nim kedysi zachovali bane a potom štát. Po pracovnom úraze alebo následkom choroby z povolania im bane začali poskytovať náhradu za stratu na zárobku. V rokoch 1999 až 2003 im ju však, opierajúc sa o Zákonník práce, znížili.
Karol Deli z Prievidze, jeden z protestujúcich, tvrdí, že v roku 1999 mu strhli 1300 korún (asi 43 eur) – o toľko menej sa mu odvtedy valorizuje. V januári 2004 sa náhrada zmenila na „úrazovú rentu“ a začala ju vyplácať Sociálna poisťovňa.
Bývalí baníci žiadajú od vlády, aby zmenila zákon. Chcú peniaze, o ktoré podľa svojho presvedčenia neprávom prišli. Deli aj ďalší sa pokúsili súdiť, ale neuspeli. Chýba im totiž rozhodnutie zamestnávateľa o znížení náhrady. „Oni nám to len oznámili.“
Ministerstvo práce priznáva, že to je problém. Začiatkom apríla prijala Prievidžanov ministerka Viera Tomanová (Smer), v utorok zasa za nimi vycestovali jej zástupcovia. Úradníci im oznámili, že to je možné vyriešiť iba novelou zákona.
Rezort už pripravuje návrh pre budúcu vládu. Barbora Petrová z ministerstva povedala, že v niektorých prípadoch by sa prehodnotil výpočet náhrady za stratu na zárobku.
„Dali by sme to aj na Ústavný súd, len sa bojíme, že sa to bude riešiť desať rokov. Zatiaľ všetci zomrieme. Nás je pár desiatok,“ povedal Deli, ktorý má postihnuté pľúca a v noci používa prístroj na dýchanie.
Bývalí baníci sú jednou z najaktívnejších skupín. Keď im poisťovňa na základe zákona platného od januára 2004 znížila alebo odňala invalidný dôchodok, protestovali aj pred Úradom vlády.
Ústavný súd neskôr túto časť zákona označil za protiústavnú a vláda Roberta Fica im hneď po nástupe musela vrátiť nároky i peniaze.