PRIEVIDZA. Približne tri desiatky baníckych invalidov sa dnes sústredili v centre Prievidze na protestnom zhromaždení s transparentmi v rukách, aby upozornili, že nie sú doriešené ich nároky na renty.
Problém sa ťahá od roku 1993 a 1994, kedy podnikom a spoločnostiam zákon umožnil znížiť pracovníkom, ktorí utrpeli pracovný úraz, alebo nemohli pracovať v pôvodnom zamestnaní kvôli chorobe z povolania, výšku už priznanej mesačnej náhrady za mzdu.
Krátili im renty
Niektorí takto prišli o tretinu ba aj o polovicu tohto doplatku, vysvetlil jeden z hovorcov invalidných baníkov Karol Deli. Najviac to pocítili tisícky baníkov, ktorí vzhľadom na rizikovosť ich práce poberali invalidné dôchodky. Po roku 2002 prevzala vyplácanie týchto náležitostí v podobe rent od podnikov, z ktorých sa medzitým stali súkromné spoločnosti, Sociálna poisťovňa. Avšak výška rent bola taká, akú retroaktívne stanovili pôvodné podniky. Poberateľom to iba oznámili, neposlali im rozhodnutie, preto poškodení doteraz neuspeli ani na súdoch, dodal Deli.
Verejné protesty
Invalidní baníci začali s protestmi opätovne, ale už verejne na zhromaždeniach. Druhá vláda Mikuláša Dzurindu, za ministrovania Ľudovíta Kaníka, však namiesto riešenia ich požiadaviek na renty, prijala ďalší kontroverzný zákon číslo 461, ktorý umožnil, opäť retroaktívne, prehodnocovať a odoberať čiastočné či plné invalidné dôchodky. Baníci preto sústredili svoje protesty proti tomuto zákonu, pretože v tomto prípade už išlo o ich existenčné nároky. Problém rent sa dostal do úzadia. Dotýkalo sa to totiž 27 000 invalidných ľudí na Slovensku.
Pozrite si viac fotografií z protestu invalidných baníkov.
Až v roku 2006 vyhlásil Ústavný súd SR zákon č. 461 za retroaktívny a neústavný. Vláda Roberta Fica potom prijala zákon číslo 449, ktorým túto sociálnu nespravodlivosť odstránila a priznala jeho vyplácanie doživotne, čo baníci ocenili. Zostal však nedoriešený problém rent. Tie by sa totiž mali nielen vyplácať, ale tiež valorizovať v pôvodne vypočítanej sume, vysvetlil ďalší z hovorcov invalidných dôchodcov Karol Herceg.
Pomôže iba novela
Dnes sa podľa dohody s ministerkou Vierou Tomanovou baníci v Prievidzi stretli s pracovníkmi ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, aby rokovali o tom, ako chce ministerstvo otázku rent riešiť. Kvôli tomuto stretnutiu prišli invalidní baníci s transparentmi v rukách. Simona Rudavská, zástupkyňa ministerstva, uviedla, že tieto staré nároky je možné vyriešiť iba novelou zákona. Rezort zákon už pripravuje, ale vzhľadom na záver volebného obdobia, ho už Národná rada SR nestihne prijať. Zostane pripravený na rokovanie v parlamente po voľbách a kreovaní novej vlády, konštatovala Rudavská.
S takýmto postupom neboli invalidní baníci úplne spokojní. Argumentujú, že náprava krivdy, ktorú na nich spáchali štátne orgány, trvá už pridlho. Ak ich požiadavky nebudú v krátkom čase splnené, sú niektorí z nich pripravení obrátiť sa aj na Európsky súd.