PRIEVIDZA. Ktorá budova najviac špatí centrum okresného mesta? Táto jednoduchá otázka, ktorú sme položili na internetovej sociálnej sieti, vyvolala obrovský záujem. Za najväčší kaz Námestia slobody označili diskutujúci stavbu známu ako Titanic. Za nevábne označili aj budovy niektorých bánk, či obchodov.
Hlavný architekt pripúšťa, že v minulosti sa pri budovaní urobilo viacero chýb, Niektoré nedostatky sa podľa neho darí odstraňovať.
Stopy socialistickej architektúry
Viacerým diskutujúcim na sociálnej sieti sa nepáči „socialistický" vzhľad hlavného prievidzského námestia. Architekt mesta Stanislav Mečiar v tejto súvislosti pripomína, že „v dejinách sa striedali rôzne slohy. Zriedkavo dochádzalo k prestavbám budov s nástupom nových slohov. Preto máme v meste rozmanitú architektúru. Za socializmu vznikol socialistický realizmus. Jeho typickou ukážkou v Prievidzi je 'Staré sídlisko' a niektoré obytné domy v centre."
Z hľadiska urbanizmu boli tieto stavby výborne riešené, horšie to už bolo so samotnou ich architektúrou. Tá sa ešte viac zhoršila v ďalších desaťročiach.
„Trend z nových sídlisk začal prenikať aj do pôvodných štruktúr centier miest. V Prievidzi je takýmto príkladom panelový dom na Hviezdoslavovej ulici oproti kláštoru piaristov," vysvetlil Mečiar.
Pripomenul, že v niektorých slovenských mestách zostali z pôvodných centier len torzá. Naproti tomu v Prievidzi sa podľa neho „podarilo udržať kompaktnú zástavbu v pôvodných stavebných čiarach a prijateľných objemoch, aj keď v málo kvalitnej architektúre," priznal Mečiar.
Bývalý hotel Hviezda by mal mať onedlho novú omietku.
Problémom je podľa neho na centrálnom námestí jednostranné využívanie budov bez „živého" prízemia. To platí napríklad o stavbách Slovenskej sporiteľne, VÚB banky, pošty, obchodných domov Prior či Šafran.
Zmeny prichádzajú pomaly
Samospráva podľa Mečiara nemôže nijako prinútiť súkromných majiteľov budov, aby ich prestavali.
„Môžeme im však na to vytvárať podmienky a vychádzať im v ústrety. Mesto napríklad predalo majiteľovi obchodného centra Vtáčnik pozemky. Vďaka tomu vznikol nový priestor s malými obchodíkmi, kaviarňou či pizzériou na mieste, kde bol predtým len vykachličkovaný múr s nefunkčnými kvetináčmi. Na Vtáčnik je už spracovaná štúdia na prestavbu, v ktorej sa počíta s rozšírením predajných plôch na nevyužitých terasách. Kedy prestavba začne, ešte nie je známe," zdôraznil hlavný architekt.
Nový pás pozemku získal od mesta aj majiteľ obchodného domu Šafran, aby mohol vybudovať presklené priečelie s menšími prevádzkami. V tomto prípade práce stopla kríza.
Viaceré úpravy čakajú aj centrum Rozvoj. Zlepšiť by sa malo zásobovanie prevádzok a objekt by sa mal rozšíriť smerom k parkovisku.
Bývalý hotel Hviezda už dlhšie prechádza prestavbou vnútorných priestorov. Po výmene okien príde na rad omietka v rámci zateplenia stavby. V prízemí už dávnejšie vznikli menšie obchodíky s vchodmi priamo z chodníka.
Viac budov a priestranstiev, ktoré čaká rekonštrukcia, si pozrite tu.
V posledných rokoch ožil aj Prior, a to vďaka kaviarni či drobným obchodíkom. Prestavba tohto obchodného domu pokračuje, mení sa nielen jeho vnútro, ale postupne aj vonkajšia fasáda.
Pribinovo námestie, ktoré je na mieste, kde stojí socha sv. Floriána, sa zatraktívnilo po rekonštrukcii jednej z dominantných budov. Hlavný architekt však má výhrady ešte k bývalého domu služieb, ktorý je podľa neho „zrelý na celkovú rekonštrukciu. Dlho nebola možná pre spor o jeho majiteľa."
Terasy prinášajú oživenie
Osobitnou kapitolou námestia sú peňažné inštitúcie, ktoré svojím jednostranným zameraním a dlhými fasádami nevytvárajú atraktívny priestor námestia.
„Dúfame, že vplyvom elektronizácie styku klientov s bankou dôjde postupne k zmenšovaniu priestorov a vytvorenie nových prevádzok," poznamenal Mečiar.
Niektorým Prievidžanom sa nepáčia ani dva moderné objekty na ulici pred kláštorom piaristov. Mečiar ich obhajuje, pretože „ich architektúra vychádza z princípu kontrastu starého a nového s využitím odrazu starej architektúry na sklených fasádach."
Celé priestranstvo pred kláštorom by malo byť zrekonštruované v tomto roku, pretože mesto získalo peniaze z eurofondov.
Obyvateľov mesta však netrápi len vzhľad centra. Výhrady majú aj k Námestiu J. C. Hronského pred hotelom Magura.
„Aj na tento priestor je spracovaná štúdia rekonštrukcie. Práce však začnú až potom, keď bude dokončené námestie a pešie zóny v centre. Na obnovu čakajú aj ďalšie priestranstvá, napríklad fontána a park za súsoším sv. Cyrila a Metoda," uzavrel Mečiar.
Už niekoľko mesiacov je rušno vo vnútorných priestoroch stavby známej ako Titanic. Spoločnosť Regionálne obchodné centrum sa vlani sústredila na stavebné úpravy komerčných priestorov objektu. Tento rok by mali práce pokračovať aj vonku, práve preto zmizne z blízkosti Titanicu tržnica.
Po dokončení objektu by v ňom mali byť kaviarne, hotelové priestory a množstvo obchodov. Záujem už prejavila napríklad Billa. V budove bude aj spoločenská sála pre 700 až 1000 ľudí, o ktorú žiadali poslanci zastupiteľstva. Vladimír Podoliak z Regionálneho obchodného centra vlani v decembri vyhlásil, že „sála by mohla byť hotová už v roku 2010".