Mesto známe ťažbou uhlia by mohlo začať konkurovať kúpeľom. Zloženie novo nájdenej mineralizovanej vody je podobné tej, ktorá lieči v Turčianskych Tepliciach.
HANDLOVÁ. Po uhlí ponúka podzemie Handlovej nové prírodné bohatstvo. Výskumný vrt potvrdil, že pod mestom je zdroj kvalitnej termálnej mineralizovanej vody. Využitá by mohla byť v miestnej plavárni, v budúcnosti nie je vylúčené jej využitie na liečebné účely.
Nevyčerpateľný zdroj
Štátny geologický ústav Dionýza Štúra začal prostredníctvom banskobystrickej firmy s hydrogeologickým výskumom v Handlovej v roku 2008. Výsledkom je nový vrt s teplou mineralizovanou vodou.
„Jej teplota je 37,5 stupňa. Výdatnosť tohto zdroja sme odhadovali na 5 až 10 litrov za sekundu, realita je však oveľa lepšia - 15 litrov vody za sekundu," informoval Anton Remšík z geologického ústavu.
Pozoruhodné je podľa neho aj zloženie vody. Obsahuje kalcium, magnézium a ďalšie látky. Nechýba ani sírovodík, čo predurčuje vodu na liečebné účely. Kvalita vody je podobná tej, ktorá vyviera v Turčianskych Tepliciach, Kremnici alebo Chalmovej. Jej výhodou je, že nevytvára žiadne usadeniny a zdroj termálnej vody je obnoviteľný, podľa odborníkov „nikdy nevyčerpateľný".
Medveďovi voda vonia
Pre Handlovú sa sprístupnením nového vrtu otvárajú nové možnosti. Pripomenul ich aj minister životného prostredia Jozef Medveď, ktorý nový zdroj vody symbolicky odovzdal mestu.
„Pre útlm baníctva, ktorý sa začal v deväťdesiatych rokoch, hľadá štát nové uplatnenie pre ľudí z hornej Nitry. Termálna voda dáva nové možnosti, aby sa rozvinul predovšetkým cestovný ruch," zdôraznil Medveď, ktorému voda z nového prameňa vonia. Podľa jeho krstného mena sa vrt bude volať Jozef.
Handlovská samospráva chce v najbližšom období podniknúť kroky, ktoré oficiálne zveria prameň do jej rúk.
Primátor Rudolf Podoba povedal, že „vodu môžeme takmer okamžite využiť v plavárni. Dáva nám však nové možnosti aj pri prípadnej rekonštrukcii letného kúpaliska a rátať by sme s ňou mohli aj pri vykurovaní."
Z dlhodobejšieho hľadiska nechce Podoba vylúčiť ani využitie na liečebné účely.