PRIEVIDZA. Dôvodov, prečo ľudský organizmus reaguje na príchod jari únavou a zlou náladou, je viac. Na príchod teplých dní sa preto treba pripravovať už od konca zimy.
Dôležité je neizolovať sa od ľudí a venovať sa obľúbeným aktivitám, aj keď je ťažké sa po chladných mesiacoch „naštartovať".
Nedostatok energie
Prirodzenou reakciou počas prvých jarných týždňov je únava a vyčerpanie. Dôvodom je málo slnka a svetla v zimnom období a trávenie väčšiny času v uzavretých priestoroch. Informujú o tom pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prievidzi so sídlom v Bojniciach.
Najúčinnejšou ochranou pred jarnou únavou je dostatočný prísun vitamínov, zvýšená fyzická aktivita, oddych a výdatný spánok. Nikdy netreba podceňovať pitný režim, nevhodné je piť kávu a alkohol, ktoré zaťažujú organizmus.
Depresia
Únava po zime výrazne vplýva na psychiku človeka. Strata záujmu o bežné aktivity, podráždenosť a výbušnosť sú znakom takzvanej jarnej depresie. Podľa psychológa Andreja Benkoviča je však lepšie hovoriť o únave. Depresívne ochorenia majú totiž množstvo príznakov, ktoré sa počas jarnej únavy nemusia prejaviť.
„S príchodom teplých dní môžu ľudia strácať chuť na bežné aktivity , po pasívnom zimnom období majú problém sa rozbehnúť, sú postavení pred nové výzvy, ktoré nemajú záujem zdolávať. Môžu sa jednoducho cítiť, akoby mali vybité baterky," vysvetlil Benkovič.
Únava nie je depresia
Pokiaľ apatia a únava trvajú viac ako dva týždne, existuje riziko, že človeka skutočne ohrozuje depresívne ochorenie. Vtedy by mal vyhľadať odbornú pomoc. Jarná únava je naopak charakteristická tým, že ide o krátkodobý stav, ktorý po určitom čase odznie.
„Dôležitým krokom k jej odbúraniu je venovať sa činnostiam, ktoré máme radi, urobiť si radosť darčekom a zdravo sa stravovať," tvrdí psychológ. Upozorňuje, že prehnaný spánok ani leňošenie nie sú vhodnými metódami, väčšina ľudí však na to príde sama.