PRIEVIDZA. Šibačka a oblievačka patria k najtypickejším obrázkom Veľkej noci. Chlapci a muži s korbáčmi chodia za dievčatami či ženami a tie im darujú ozdobené vajíčko, nalejú za pohárik, ponúknu niečo pod zub. Alebo dajú aj peniaze. Pre niektorých sa tak Veľkonočný pondelok sa stal dňom, keď si môžu jednoducho „zarobiť".
Rodinné sviatky
Psychológ Andrej Benkovič hovorí, že problém je trochu širší. „Veľká noc má síce svoju dlhoročnú tradíciu, jej zvyky sa však v posledných rokoch akosi vytrácajú. Viditeľné je to predovšetkým vo väčších mestách, napríklad aj v Prievidzi. Rodina, škola, ale aj médiá málo hovoria o skutočnom význame Veľkej noci. A to je škoda."
Užite si veľkonočný pondelok v prievidzskom lesoparku.
Tak ako Vianoce sú rodinnými sviatkami, zväčša v najužšom kruhu, podobný charakter by mala mať aj Veľká noc. „Je to príležitosť, aby sa stretla aj širšia rodina. Dnes je už totiž takmer bežné, že nepoznáme svoje tety, strýkov, bratrancov či sesternice. Veľkonočný pondelok, keď sa chodí šibať a oblievať, je skvelou príležitosťou, aby sa rodina lepšie spoznala," pripomína Benkovič.
Štedré tety a staré mamy
Nemyslí si, že je zlé, ak chlapci dostanú za vyšibanie korbáčom aj pár korún.
„Horšie je, ak sú peniaze hlavným motívom veľkonočnej návštevy. To už s tradíciami nemá nič spoločné. Navyše hostiteľská rodina vycíti, či chlapec alebo muž prišiel len kvôli peniazom, alebo sa chce aj porozprávať, pobaviť s rodinou. Stáva sa tiež, že keď sa mladí odsťahujú od rodičov a prídu na Veľkonočný pondelok šibať a oblievať, napríklad aj s vnúčikom, mamy, staré mamy a tety sú štedrejšie. Peniaze síce dajú za oblievačku, no viac to chápu ako ´pomoc mladým´. Takýto prístup však nie je vôbec zlý, patrí k dobrému rodinnému spolunažívaniu a vzájomnej pomoci," zdôrazňuje Benkovič.
Viac o Veľkej noci si prečítajte tu.
Pokiaľ chlapci z kúpačky prinesú určitý obnos peňazí, rodičia by mali istým spôsobom dohliadnuť ako ich využijú. Platí to však hlavne o chlapcoch do pätnásť rokov. Je dobré, ak si získané peniaze priložia k tým, ktoré si sporia napríklad na kúpu bicykla. Mládenci v stredoškolskom veku sú už viac samostatnejší, majú rôzne záujmy. Rodičia by im preto nemali príliš zasahovať do rozhodnutí, čo s peniazmi urobia. „Mali by ich skôr dobrou radou usmerniť, aby ich využili zmysluplne," dodal Benkovič.