PRIEVIDZA. Prázdniny, nech už trvajú dva mesiace, týždeň, alebo pár dní, majú umožniť školákom regeneráciu síl. Mládež, neraz aj s tichou podporou rodičov, oddychuje nesprávne. Pred pohybom uprednostňuje posedávanie pri počítači a pred televíznou obrazovkou.
Pri počítači neoddychujú
„Málo aktívneho pohybu môže uškodiť predovšetkým menším deťom, žiakom na prvom stupni základných škôl," upozorňuje školská psychologička Zuzana Kľačanská a dodáva: „Šport, prechádzky v prírode alebo hry s pohybovou aktivitou by mali byť základom prázdnin pre túto vekovú kategóriu. Keď tieto deti sedia celý deň pri počítači a pred televízorom, na prvý pohľad nič nerobia. Neregenerujú sa však ani ich sily, organizmus si neoddýchne, stále je unavený."
Psychologička sa v prievidzskom gymnáziu stretáva s mladšími žiakmi. Práve od nich čoraz častejšie počúva, že prázdniny presedeli pred počítačmi. „Rodičom, ktorí musia byť v práci, to vyhovuje. Ich ratolesť sedí doma, v bezpečí, nerobí nič zlé. Primárne určite nie, sekundárne však áno. Časté posedávanie pri počítači môže byť nebezpečné pre jeho psychický aj telesný vývoj."
Pokiaľ má dieťa z prvého stupňa základnej školy zanedbané učivo, môžu sa ním rodičia aspoň pol hodinu každý deň učiť. Nemalo by to však byť dlhšie.
Doprajme im spánok
Starší žiaci prechádzajú pubertálnymi zmenami, ktoré so sebou prinášajú pocit únavy. Preto potrebujú dostatok spánku.
„Niekedy sa rodičom nepáči, že ich dospievajúce deti aj do desiatej hodiny vylihujú v posteli. Cez prázdniny by im dostatok spánku mali dožičiť," zdôrazňuje Z. Kľačanská.
Prázdniny znamenajú pre stredoškolákov a žiakov druhých stupňov základných škôl obdobie slobody. Z. Kľačanská pripomína, že „slobodu by sme im mali dožičiť. Nenúťme ich, aby sa učili, aj tak to podľa mojich skúseností a rozhovorov s nimi, nerobia. Úplne stačí, ak sa príprave do školy venujú posledné dva dni pred začiatkom vyučovania. Samozrejme, sú študijné typy detí, ktoré aj cez prázdniny rady čítajú, získavajú nové vedomosti."
Rovnako ako mladšie deti, ani tie staršie by nemali podceňovať dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a športovanie.
Prázdninový program pre stredoškolákov by nemali direktívne pripravovať rodičia. „Mali by poznať záujmy svojho dieťaťa, diskutovať s ním, čo by chcelo počas voľných dní robiť. U nás je, žiaľ, trend, že rodičia veľmi dlho všetko plánujú svojim deťom, nedbajú na jeho názory," hovorí Z. Kľačanská a dodáva: „Nikdy však nie je na škodu, aby sa dieťa podieľalo na chode domácnosti a s niektorými prácami pomáhalo."