PRIEVIDZA. Nelichotivé prvenstvo patrí okresu Prievidza v rámci Trenčianskeho kraja. Od začiatku roka sa na jeho území stalo najviac požiarov po vypaľovaní trávy.
Ľudia sú podľa hasičov nepoučiteľní, pretože už veľakrát oheň pri spaľovaní suchých porastov zabíjal.
Najviac požiarov v kraji
Päťdesiatosemročný muž z Čerenian vypaľoval v auguste roku 2008 slamu na poli, ktorá tam zostala po skosení obilia. Vietor preniesol oheň na susedné pole. Muž sa aj so svojím synom snažil plamene uhasiť. Nadýchal sa pri tom splodín a odpadol. Synovi, ktorý utrpel popáleniny sa otca oživiť nepodarilo.
Takéto tragické prípady by podľa hasičov mali byť pre ľudí varovaním, aby rôzne suché porasty nevypaľovali. Skutočnosť je iná.
Vo februári a marci museli hasiči vyraziť v okrese Prievidza už k sedemnástim požiarom, ktoré vznikli pri vypaľovaní. Je to najviac v kraji. Na druhom mieste v tejto nelichotivej štatistike je okres Trenčín so siedmimi požiarmi. V okresoch Partizánske či Myjava v takýchto prípadoch hasiči dokonca nezasahovali vôbec.
Podnikatelia platia viac
Slnečné dni a postupné otepľovanie lákajú záhradkárov a chalupárov, k jarnému upratovaniu, ktoré však často riešia spaľovaním. Tým vážne narastá nebezpečenstvo vzniku spomínaných požiarov," hovorí Marián Petrík z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne.
Odporúča, aby ľudia takýmto spôsobom neriskovali, ale radšej na likvidáciu biologického odpadu využívali rôzne organizované akcie, pri ktorých sa takýto odpad odváža.
Plošné vypaľovanie trávy a porastov je u nás zakázané a preto zaň hrozia sankcie až do výšky 331 eur.
„Podnikateľom a právnickým osobám môže byť udelená pokuta až do výšky 16 596 eur," dodal Petrík.
Mnohí ľudia sa mylne nazdávajú, že po vypálení starej trávy bude nová rásť rýchlejšie a pohnojí sa aj pôda. V skutočnosti sa vypaľovaním trávy zvyšuje erózia pôdy. Ničia sa rastlinné a živočíšne spoločenstvá, ktoré sú potravou pre raticovú zver, hrabavé vtáky a dravce. Vplyvom ohňa hynú aj larvy, kukly a už žijúci hmyz, čím sa zlikviduje potrava najmä pre mláďatá hrabavých vtákov, ktoré spotrebujú až 80 percent živočíšnej potravy. Veľakrát zhoria hniezda aj s mláďatami.