PRIEVIDZA. Vodiči na Slovensku po prvý raz vlani svietili počas celých 365 dní. Pridali sa tak k mnohým iným európskym krajinám, v ktorých toto nariadenie platí už dlhšie.
Väčšina šoférov je spokojných, rovnako ako polícia, podľa ktorej sa nový zákon o cestnej premávke podpísal pod zníženú nehodovosť.
Ako spoľahlivo svietiť celý rok na jar a na jeseň skontrolovať akumulátor raz ročne nechať nastaviť svetlomety pri starších autách premerať elektroinštaláciu nosiť komplexnú sadu žiaroviek vypínať svetlá po odstavení auta namontovať si modul denných svetielsme.sk
Hlasy za aj protiNiekoľko rokov museli vodiči povinne svietiť v zimných mesiacoch, od polovice októbra do polovice marca. Vlani však už museli s rozsvietenými svetlami jazdiť po prvýkrát aj po 15. marci. V tom čase už bola v platnosti novela zákona o cestnej premávke, súčasťou ktorého bolo aj svietenie počas dňa celý rok.
Novinka mala svojich zástancov aj odporcov. Tí, ktorí obhajovali celoročné svietenie, argumentovali väčšou bezpečnosťou na cestách. Čím skôr vodič zaregistruje iné vozidlo na ceste, tým skôr môže zareagovať.
Objavili sa však aj hlasy, že ak sa šofér sústredí len na svetlá vozidiel, ľahko môže prehliadnuť auto, ktoré svietiť nebude.
Celoročné svietenie považuje za pozitívne aj polícia. „Osvetlené vozidlo je lepšie viditeľné, čo vedie k zvýšeniu bezpečnosti cestnej premávky. Svetelné body auta vnímame oveľa skôr a intenzívnejšie ako neosvetlené auto," povedal zástupca trenčianskej krajskej policajnej hovorkyne Pavol Kudlička.
Menej nehôdSpokojní sú aj vodiči a väčšina z nich považuje svietenie za prínos pre bezpečnosť na cestách. V prvých dňoch mnohí zabúdali na svietenie, po mesiacoch si zvykli. Potvrdzujú to aj policajné štatistiky.
Kudlička informoval, že „prievidzskí policajti evidujú už len zriedkavo, že vodiči jazdia bez zapnutých svetiel. Pokiaľ takých zistí, upozorní ich alebo uloží pokutu. Za nerozsvietené svetlá môžu zaplatiť až 60 eur."
Policajné štatistiky tiež hovoria, že vlani sa v okrese Prievidza stalo o 917 nehôd menej ako v roku 2008. Podľa Kudličku je to aj vďaka novému zákonu o cestnej premávke. Nevedel však upresniť, aký podiel na týchto pozitívnych číslach má celoročné svietenie.
Anketa: Ako ste si zvykli na celoročné svietenie?
Tomáš Vilina, Prievidza
Nariadenie ma neprekvapilo, svietil som už dávno pred ním. Je to bezpečné, lebo je dobré, ak je vodič s autom videný. Ak je vozidlo biele alebo sivé, tak ho v diaľke zbadáme oveľa neskôr. Na mojom aute môžem mať svetlá zapnuté stále, preto sa neobávam, že na svietenie zabudnem.
Katarína Koreňová, Prievidza
Celoročné svietenie je pre bezpečnosť premávky prínosom. Jazdila som so zapnutými svetlami už dlho, aby ma bolo vidieť. Prekáža mi a hnevám sa, ak stretám šoférov, ktorí nesvietia. Preto súhlasím, ak je za taký priestupok pokuta. Ja som ju našťastie nikdy platiť nemusela.
Marián Michalík, Prievidza
Schvaľujem svietenie po celý rok. V minulosti som mal zapnuté svetlá na cestách v Rakúsku či Maďarsku, svietil som tiež na Slovensku, aj keď to ešte nebolo vôbec povinné. Občas na to niektorí šoféri stále zabúdajú, preto ich bliknutím upozorním. Ale je ich menej ako kedysi.
Ján Lacko, Prievidza
Jazdil som aj v zahraničí a tam sme boli s celodenným svietením výnimkou. Asi je dobré, že sa svieti stále, i keď občas je to zbytočné. Zvlášť v lete, pri slnečnom počasí. Na zapínanie svetiel som si už zvykol, preto ma nikdy nemuseli policajti pokutovať.
mak