PRIEVIDZA. Ústredné metodické pracovisko pre prácu s detskou literatúrou zo Slovenskej národnej knižnice vyhlásilo súťaž o najlepší nápad vítania do života knihy Romana Brata Mordovisko, ktorú ilustroval Miroslav Regitko.
Zvíťazili Hornonitrania
Do súťaže sa prihlásila aj Hornonitrianska knižnica v Prievidzi. Vyhrala.
„Podmienkou prezentácie bolo, aby sme vytvorili autentické prostredie. Knižnicu sme zmenili na ´uletenú´ triedu deviatakov. Museli sme k tomu zohnať množstvo doplnkov a artefaktov, aby sme vytvorili prostredie totožné s tým v knihe," prezradila riaditeľka Hornonitrianskej knižnice Sylvia Myšiaková.
Napríklad historické školské lavice im požičali z Valaskej Belej.
Bláznivé príbehy
Mordovisko alebo Bláznivé príbehy zo školy a okolia píše a rozpráva sám spisovateľ Roman Brat prostredníctvom deviataka Boca. Ako vznikla myšlienka, napísať žartovnú knihu o živote deviatakov?
„S deťmi sa veľmi často stretávam. Rýchlo som zistil, čo rady čítajú. O zvieratách, špeciálne o psoch, koňoch, či o živote, ktorý prežívajú ich rovesníci. Preto som posledné tri knižky venoval školskému prostrediu," priblížil svoje rozhodnutie Roman Brat.
Mestskí policajti overovali totožnosť autora knihy Romana Brata. Bolo to súčasťou úspešného scenára. Foto: VIERA KLASOVITÁ
Do poslednej knihy, ktorá sa na cestu k čitateľom vydala z Prievidze, zakomponoval aj veľa žartovných situácií. Zistil, „že čím viac je v knihách humoru, tým viac po nich siahnu."
Vo svojej tvorbe Brat opisuje aj vlastné poznatky zo svojich školských a študentských liet.
„Mordovisko je knižka o učiteľoch a žiakoch, o živote, ktorý vnímame ako učiteľsko-žiacku symbiózu. Škola je veľká psina, diali sa v nej vždy pekné veci, na ktoré si v dospelosti rád spomínam," povedal autor a prezradil, že jej obsah na tridsať percent tvoria autenticita a sedemdesiat percent fantázia.
Úspešná prezentácia
Nezvyčajné, veselé a humorné vítanie knihy do života, ktoré zavŕšia kontrola totožnosti prievidzskými mestskými policajtmi, sa páčilo aj terajším deviatakom. Potvrdila to aj učiteľka Mária Peciarová. Podľa nej sa zväčša žiaci na besedách či predstavovaní nových kníh nudia. „Na tejto sa však našli. Možno, keď sa na scénky pozerali si pomysleli, že aj pre učiteľov je niekedy škola mordoviskom. Hlavne, keď ich chceme umóresiť a niečo ich naučiť."
S prezentáciu bol autor spokojný. „Bola pôsobivá, vyvrcholila policajnou akciou. Nepozostávala len z adrenalínových situácií, ale i z udalostí odpozorovaných zo života, s dobrou kompozíciou. Bolo vidno, že ju pripravili ľudia, ktorí majú fantáziu."