Súťažnými predstaveniami prevažne detských divadelných súborov z Prievidze, Malinovej, Bojníc, Ružomberku a Trenčína otvorili dnes v Nitrianskom Pravne v okrese Prievidza jubilejný 10. ročník Festivalu zábavného divadla Divadelná jar Jána Roháča.
NITRIANSKE PRAVNO. Celoslovenský festival s dvojročnou periodicitou, na ktorom sa počas dvoch dní predstaví takmer 150 účinkujúcich z 15 divadelných súborov a skupín, je spomienkou na tamojšieho rodáka, významného divadelného, televízneho a filmového režiséra, Jána Roháča (1932 1980).
Bol tvorcom najmä mnohých nezabudnuteľných zábavných televíznych programov, uviedla jedna zo zakladateliek festivalu a jeho organizátorka Beata Heldiová. Podľa nej sa napriek kríze a nedostatku financií podarilo festival udržať pri živote. Aj vďaka spoluorganizátorovi Regionálnemu kultúrnemu centru v Prievidzi.
Pozvanie naň prijali aj bývalí blízki spolupracovníci Jána Roháča, speváčka Jitka Zelenková, scénograf a kostýmový výtvarník Milan Čorba a zaspomínať si na svojho otca príde aj jeho dcéra Katarína Kergalová Roháčová.
Novinkou festivalu budú Impro Roháčoviny. Je to projekt humoristu Stana Radiča, ktorý ho kvôli predčasnej smrti nestihol zrealizovať. Vystúpi v ňom dvojica improvizátorov Roman Slanina a Miro Antalík z Rimavskej Soboty.
Výkony divadelníkov hodnotí porota pod vedením dramaturga Slovenskej televízie Bratislava Martina Petericha a v porote sú aj Roháčovi obdivovatelia, aj nasledovníci Ján Fakla a Roman Vykysalý, zakladatelia a organizátori programov Festivalu Humoru a satiry Kremnické gagy a popredná ochotnícka herečka z Prievidze Viera Marsinová. Porota na záver v nedeľu (28. 3.) podvečer vyhlási laureátov festivalu. Súčasťou festivalu je už tradične aj výstava kresleného humoru, tentoraz sa predstavuje 18 členov Slovenskej únie karikaturistov.
Roháč študoval na gymnáziu v Prievidzi a potom na Divadelnej fakulte AMU v Prahe. Už ako študent bol režisérom pražského Divadla estrády a satiry. Obecenstvo ho poznalo aj z réžie predstavení Divadla Semafor. Spolupracoval s Jánom Werichom, Miroslavom Horníčkom, Miroslavom Kopeckým, Vladimírom Menšíkom, Jiřím Grosmannom, Milanom Lasicom, Júliusom Satinským a ďalšími poprednými českými a slovenskými hercami, spevákmi a zabávačmi.
Je aj tvorcom prvého československého hudobného klipu Učiteľka tanca. Najväčšiu slávu však získal ako režisér hudobno-zábavných programov, najmä silvestrovských, odvysielaných v Československej televízii od roku 1968 až do jeho predčasnej smrti.