PRIEVIDZA. Plasty, papier, sklo a kovy. Minimálne tieto štyri komodity musia obce umožniť triediť svojim obyvateľom. Zariadili si to rôzne. Niektoré majú vlastné zberné dvory, iné zbierajú vrecia po domácnostiach.
Dodržiavajú zákon
„Separujeme už šesť alebo sedem rokov, zákon nás preto nezaskočil," povedal Ján Novotka, starosta Čavoja, kde ľudia triedia všetky štyri povinné komodity.
„Ľudia plasty zhromažďujú do vriec a raz mesačne ich zbierame. Za každé plné vrece dostanú nové," objasnil starosta. O papier sa postarajú školáci v rámci zberu.
V Horných Vesteniciach majú vlastný zberný dvor, separovanie je tak pre ľudí pohodlnejšie. Každý druhý týždeň je niekoľko hodín otvorená budova starej školy, kam môžu vyseparované komodity nosiť.
Kontrolujú aktivitu
„V zbernom dvore je pracovníčka, ktorá všetko zapisuje, aby sme mali prehľad o tom, akí sú ľudia v separovaní aktívni," povedal starosta Pavol Foltán.
Obyvatelia Horných Vesteníc majú možnosť triediť plasty, kovy, papier, sklo, pneumatiky, objemný domový odpad, tuhý komunálny a elektrotechnický odpad.
Obe obce museli tento rok pristúpiť k zvyšovaniu poplatkov za komunálny odpad, napriek tomu to nestačí. „Vlani sme z obecnej pokladne doplácali asi 2660 eur, tento rok očakávame stratu približne 1330 eur," povedal Foltán.
Bioodpad môže byť problém
Z plnenia zákona má radosť aj predseda Združenia miest a obcí hornej Nitry a starosta Sebedražia Peter Juríček. „Som presvedčený, že v našom regióne nie je obec, ktorá by túto povinnosť nesplnila," povedal.
Pripustil však, že najmä menšie dediny majú problémy s nákladmi na separovanie odpadu, pretože výnosy z predaja komodít ani zďaleka nepokrývajú skutočné náklady spojené so separáciou a odvozom.
„Preto vytvárame legislatívny tlak na prijatie takých opatrení, ktoré samosprávam pomôžu zvládnuť tieto úlohy," vysvetlil.
Na druhej strane má podľa jeho slov len malá časť obcí vyriešenú otázku zhodnocovania biologicky rozložiteľného odpadu.
V Horných Vesteniciach uvažujú nad malými kompostermi do každej domácnosti. Centrálnemu kompostovisku nie sú v obci príliš naklonení.
Starosta Čavoja zatiaľ nevie, ako sa s biologickým odpadom popasujú. Čas na rozmyslenie však majú najneskôr do roku 2013, kedy musia mať aj najmenšie obce túto otázku vyriešenú.