PRIEVIDZA. Počas prvého jarného dňa, teda dnes 21. marca, si verejnosť pripomína aj Medzinárodný deň spánku, ktorý má v živote každého človeka mimoriadne dôležitú úlohu.
Nekvalitný spánok či nespavosť dokážu ľuďom poriadne strpčiť život a môžu mať niekoľko príčin. Podľa Mariany Kubovčákovej zo spánkového laboratória Buona Notte môžu poruchy spánku spôsobiť psychické problémy, veľká pracovná záťaž, nedoriešené problémy z pracovného či rodinného prostredia či choroby.
„V neposlednom rade je to aj naša chamtivosť, pre ktorú sme ochotní urobiť ústupky nezlúčiteľné s naším predchádzajúcim rozhodnutím," vysvetlila.
Dôsledky nespavosti a nekvalitného spánku môžu byť pre ľudský organizmus poriadne nepríjemné. Od únavy a nesústredenosti sa človek môže ľahko dostať do stavu, kedy stráca chuť riešiť svoju životnú situáciu, nekomunikuje s okolím. Býva podráždený, znižuje sa jeho pracovný výkon a dostáva sa do začarovaného kruhu plného strachu, smútku a beznádeje.
Proti nespavosti môže človek bojovať aj sám. Keď to nepomáha, mal by vyhľadať špecialistu. „Treba dodržiavať spánkový režim, mať dostatok pohybu, komunikovať s ľuďmi na pracovisku aj doma, neodkladať problémy, ale riešiť ich hneď, ako nastanú," vysvetlila Kubovčáková.
Ak nič nezaberá, ostáva návšteva lekára. Vyšetrenie totiž dokáže odhaliť a vylúčiť príčiny spánkových problémov.