PRIEVIDZA. Obchodníci ale aj pekárne prijali s úľavou novinky, ktoré schválili poslanci parlamentu v novelizovanom zákone o potravinách. Vedeli si totiž len ťažko predstaviť, ako by riešili predaj nebaleného chleba, rožkov a ďalšieho pečiva.
Oddelenie živočíšneho masla od rastlinného alebo zverejnenie zloženia krájaných potravín im väčšie problémy nerobí.
Hrozilo zdražovanie
„Balenie všetkých pekárenských výrobkov by bolo prinieslo väčšiu hygienu," myslí si obchodný riaditeľ Prievidzských pekární a cukrární Stanislav Rovňák, ale dodáva: „Utrpela by však kvalita chleba a pečiva. Stratilo by sa čaro chrumkavej kôrky ako aj vône čerstvého chleba."
Tlak by bol podľa neho aj na zvyšovanie cien, pretože už výrobca by musel zohľadňovať náklady na samotné balenie, ale aj na obalový materiál a etikety.
S cenami by hýbali aj obchodníci, pretože by museli vytvárať nové pulty, za ktorými by stála predavačka a podávala zákazníkom nezabalené rožky a chlieb.
„Pre nás by to znamenalo výrazné zvýšenie nákladov. No ešte viac by nás mrzela nespokojnosť zákazníkov, lebo pri väčších návaloch by museli na obslúženie čakať v radoch," opisuje situáciu, ktorá mohla nastať, vedúci predajne Spektrum v Prievidzi Ľuboš Val.
Upozornil, že ľuďom by sa nepáčila ani čerstvosť balených výrobkov, pretože pekári ich do obalov môžu vkladať až po niekoľkých hodinách od upečenia.
Nie je maslo ako maslo
Pre zvýšenie hygieny predaja pečiva budú musieť obchodníci zabezpečiť igelitové rukavice alebo kliešte.
Oddelenie rastlinných masiel od živočíšnych, ktoré prikazuje novela zákona o potravinách, nie je podľa Vala vážnejším problémom.
„Rovnako sme schopní oddeliť od mäsových výrobkov tie, ktoré obsahujú menej ako päťdesiat percent mäsa. Budeme musieť iba podrobne čítať zloženie výrobkov."
Nejasno má Val zatiaľ pri zverejňovaní zloženia výrobkov, ktoré sa v obchode krájajú, teda salám a syrov.
„Nevieme, či sa musí uverejniť len pri predkrájaných výrobkoch alebo u všetkých. V našej predajni totiž priamo pred zákazníkom krájame salámu aj syry, takže vidí, aký je to výrobok. Túto časť zákona si musíme ešte dobre preštudovať," dodal Val.
Predajcom sa od mája zvýšia sankcie za porušenie zákona o potravinách a zároveň sa stanovujú niektoré ďalšie podmienky, ktoré musia pri predaji potravín dodržiavať.
Horná hranica minimálnej pokuty za porušenie ustanovení zákona sa zvýši zhruba o polovicu na 50-tisíc eur a najvyššia možná pokuta za opakované porušenie paragrafov zákona vzrastie o pätinu na 2 milióny eur. Výrazné nárasty sankcií však rezort pôdohospodárstva pripravil v priestupkových konaniach. Kým doteraz mohol kontrolný orgán uložiť za priestupky pokutu maximálne 331,94 eur, podľa novely to bude až do dvetisíc eur.
Novela pritom umožňuje uložiť aj pokutu v blokovom konaní do 500 eur. Za priestupky sa pritom podľa novely považuje nenaplnenie podmienok zdravotnej spôsobilosti, porušenie hygienických zásad, predaj nebezpečných alebo pre ľudskú spotrebu nevhodných potravín, nehygienická manipulácia s potravinami či ich predaj na nepovolených miestach.