PRIEVIDZA. Poslanci schválili zákon, podľa ktorého má vo všetkých štátnych školách znieť na začiatku týždňa hymna, v každej triede bude visieť jej text, zástava, fotka prezidenta a preambula ústavy. Zákon čaká na podpis prezidenta, toho však Premiér Fico požiadal, aby ho vrátil do parlamentu. Chce, aby platil od začiatku septembra, nie apríla, ako pôvodne navrhoval Rafael Rafaj (SNS).
Zákon okamžite po schválení vyvolal vlnu kritiky. Nesúhlasia s ním nielen školy, ale aj žiaci a ich rodičia. Zatiaľ nie je celkom jasné, ako by sa malo jeho dodržiavanie vyzerať v praxi.
Hymna pre žiakov
Minister školstva Ján Mikolaj obhajuje uzákonenie vlastenectva tým, že „deti nepoznajú našu štátnu hymnu, preto bola legislatívna úprava nevyhnutná." Riaditelia škôl oponujú, že nútiť deti počúvať hymnu nie je najlepší spôsob, ako z nich vychovať vlastencov.
„Vlastenecký zákon, ako každý iný, je šitý horúcou predvolebnou niťou. Je plný nejasností a nedostatkov," myslí si riaditeľka Strednej odbornej školy v Novákoch Katarína Piačková.
„Je mi veľmi ľúto, že so vzácnosťou, akou je vzťah k vlasti, sa takto plytko narába," doplnila riaditeľka prievidzského gymnázia Eleonóra Porubcová. Priznala, že v tejto oblasti sú na Slovensku rezervy, ale zákon nepovažuje za cestu k náprave. „U študentov a ich rodičov môže takáto direktíva vyvolať nechuť," myslí si.
Nejasné pravidlá
Zo zákona nie je úplne jasné, z čoho má byť zástava, aké má mať rozmery, kde musí visieť text hymny a preambula. Objasniť to má smernica.
V Novákoch nevedia, ako postupovať v prípade odborného výcviku či praxe, ktoré žiaci absolvujú v závodoch alebo v prípade rôznych začiatkov vyučovania v jednotlivých triedach. Objavili sa aj úvahy, či je dôstojné púšťať hymnu v telocvični, keby bola prvou hodinou v týždni práve telesná výchova.
Poslankyňa za SDKÚ-DS Tatiana Rosová je presvedčená, že zákon môže školy finančne veľmi zaťažiť. Tvrdí, že napríklad najlacnejšia štátna vlajka, ktorá sa dá kúpiť na internete, stojí 15 eur. Navyše by vraj nebola prekvapená, „keby sme zistili, že niekde pri Žiline sa už šijú normované zástavy".
Peniaze na zabezpečenie reprodukcie hymny a nákup symbolov si zrejme bude musieť nájsť škola, prípadne jej zriaďovateľ. Do zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja patrí 50 stredných škôl, mesto Prievidza má v správe osem základných. Mesto aj župa sa zaviazali po podpísaní prezidentom zákon dodržiavať, Prievidza chce potrebné peniaze vyčleniť zo svojho rozpočtu.
Školy v pôsobnosti kraja si musia pomôcť samé. „Výdavky neboli plánované a každá škola ich bude musieť zhodnotiť z vlastného rozpočtu," informovala hovorkyňa trenčianskej župy Vlasta Henčelová.
O aké sumy pôjde, ešte nie je známe. „Musíme zmapovať situáciu na školách a zistiť, aké náklady bude aplikácia zákona v praxi predstavovať," vysvetlila hovorkyňa Prievidze Ivona Vojtášová.
Strednú odbornú školu v Novákoch to bude stáť približne 670 eur. „V tom však nie sú započítané prípadné náklady na zavedenie školského rozhlasu, ktorý, bohužiaľ, nemáme," vysvetlila riaditeľka. V škole sa vyučuje v 49 miestnostiach vrátane dielní a telocviční.
V prievidzskom gymnáziu je o desať učební viac. Keďže školský rozhlas majú, odpadá im aspoň starosť s reprodukciou hymny.
Na smiech
Eleonóra Porubcová povedala, že sa v škole nestretla s pozitívnymi ohlasmi zo strany žiakov a ich rodičov. Návrh vlasteneckého zákona rovnako odmietajú aj novácki študenti. „Vyvoláva skôr opačný účinok, je predmetom spochybňovania, posmeškov a odporu, ktorý je prirodzený ich veku," objasnila Katarína Piačková.
Školy podľa slov ich riaditeliek v súčasnosti omnoho viac potrebujú iné veci, ako vlastenectvo na príkaz. „Napríklad učebnice, moderné pomôcky a možno aj trochu viac uznania," uzavrela Porubcová.
Ľudmila Kramárová, tercia
O vlasteneckom zákone nám hovorili učitelia. Neviem si dobre predstaviť, ako to bude v triedach vyzerať, ale celkom sa mi ten nápad páči. Pondelkové počúvanie hymny mi nebude prekážať, aj keď možno sa niektorí spolužiaci budú smiať.
Katarína Ďurišová, 1. ročník
Niečo sme už počuli, myslím si, že takýto zákon je zbytočný. Študenti nebudú väčšími vlastencami, skôr si z toho budú robiť žarty. Po čase to určite všetkých prestane baviť. So spolužiakmi sme túto tému vôbec nepreberali.
Adrián Voroš, 1. ročník
O prijatom zákone som sa dozvedel v škole a páči sa mi, že bude každý pondelok pred vyučovaním v každej triede hrať hymna. Myslím, že mladých ľudí vlastenectvo zaujme viac a nepredpokladám, že by sa hymna stala terčom výsmechu.
Daniel Miške, 4. ročník
Viem, čo je to za zákon a vôbec sa mi nepáči, nesúhlasím s ním. Som Slovák a nemusím to dokazovať každý pondelok počas počúvania hymny. Nikto nebude väčší vlastenec na príkaz. Je to hlúposť, dúfal som, že tento zákon neprejde.