PRIEVIDZA. Regionálne kultúrne centrum pripravilo projekt Svet pre každého. Prvú časť, venovanú šikanovaniu majú za sebou, pripravujú besedy so žiakmi a študentmi o extrémizme, obchodovaní s ľuďmi a o drogách.
Agresor a obeť
Dnes sa uskutočnila v poradí už tretia beseda, na ktorej hovorila psychologička Marta Dudžiková a Beata Benčová z Okresného riaditeľstva PZ v Prievidzi o šikanovaní. Tentoraz sa na nej zúčastnili študenti gymnázií.
Psychologička najskôr na príkladoch chlapca, ktorý sa pokúsil o samovraždu, hovorila o znakoch a prejavoch šikanovania. Rovnako i o tom, ako tomuto negatívnemu javu, ktorý sa neustále aj v školách na hornej Nitre rozmáha, predchádzať a ako pomáhať obetiam.
„Agresorom, teda tým, ktorý ubližuje a týra iných však nemusia byť len spolužiaci, či rovesníci z ulice. Často sú nimi, žiaľ aj rodičia a obeťami ich deti," povedala Marta Dudžiková.
Šikanovanie nemusí mať vždy podobu fyzického útoku. Chlapca, ktorý si siahol na život nikto nebil, ubližovali mu zosmiešňovaním a ponižovaním. Keď sa od neho odvrátil aj jediný kamarát, ktorého mal, východisko videl v sebazničení. S nikým o šikanovaní nerozprával, ale nikto z jeho okolia sa ho ani neopýtal, čo ho trápi.
„Obeťami šikanovania sa najčastejšie stávajú príliš ochraňovaní jedinci. Napríklad deti, ktorým rodičia venujú až prehnanú starostlivosť," povedala na besede psychologička.
Nová forma šikanovania
Kyberšikanovanie sa v poslednom období rozmohlo aj v Prievidzskom okrese. „Polícia v tomto mesiaci prijala už tri trestné oznámenia o šikanovaní prostredníctvom esemesiek a e-mailov," povedala Beata Benčová.
Mladým ľuďom prízvukovala, aby v žiadnom prípade nedávali na internet alebo neznámym ľuďom, s ktorými komunikujú prostredníctvom e-mailu, SMS alebo telefonujú, svoje osobné údaje. Nie je vhodné „zavesiť" na internet fotografie, najmä chúlostivé. „Poskytujete tak páchateľovi návod, ako z vás spraví svoju obeť. Osobné údaje sú u nás chránené zákonom, ale keď ich zverejníte na internete, sú už verejnými a zneužiť ich môže ktokoľvek," povedala.
Mladých ľudí prekvapili informácie, že za esemesku, ktorou sa niekomu vyhrážajú, môžu byť trestne stíhaní.
Táto časť besedy študentov najviac zaujala. Majorke Benčovej dávali rôzne otázky. Nezdalo sa im, že ak niekomu zo žartu pošlú mobilom správu, že ho zabijú, hodnotí sa to ako trestný skutok. „Záleží od toho, ako sa cíti príjemca. Ak takúto správu považuje len za nemiestny žart, je to v poriadku, ale ak sa ňou cíti ohrozený, je to dôvod na podanie trestného oznámenia. Pri dokázaní takéhoto trestného činu, ktorý je charakterizovaný ako nebezpečné vyhrážanie, hrozí páchateľovi až trojročný trest," vysvetlila.
Svet pre každého
Regionálne kultúrne centrum (RKC) v Prievidzi na základe prieskumu vo vybraných školách hornej Nitry vypracovalo projekt Svet pre každého. Jeho prvá časť bola venovaná šikanovaniu.
„Oslovili sme 284 žiakov, tretiakov, piatakov, siedmakov, ôsmakov a deviatakov. Výskyt šikanovania v školách potvrdilo až sedemdesiatštyri percent opýtaných. Preto sme prvú časť projektu venovali práve tejto téme. Chceli sme sa s mladými ľuďmi porozprávať, ukázať im ako postupovať, ako sa brániť a na koho sa pri šikanovaní obrátiť," informovala Monika Ergangová z prievidzského RKC.
Ďalšie časti projektu budú zamerané na extrémizmus, obchodovanie s ľuďmi a drogovú problematiku. „Požiadali sme aj o grant. Ak uspejeme, pôjdeme s týmto projektom za žiakmi a študentmi priamo do tried. O každom tomto negatívnom jave treba s nimi hovoriť," dodala.