PRIEVIDZA. Základná škola na Mariánskej ulici v Prievidzi začiatkom vlaňajšieho roku uspela v operačnom programe Vzdelávanie, ktorého hlavným cieľom je premena tradičnej školy na modernú. Získala tak nenávratný finančný príspevok z európskych sociálnych fondov.
Predstavili projekt
„Vypracovali sme projekt, ktorý sme nazvali: „Kľúčové kompetencie a rozvoj osobnosti žiaka v základnej škole". Jeho hlavným cieľom je vytvoriť školský vzdelávací program zameraný na rozvoj kľúčových kompetencií žiakov, inováciu pedagogických prístupov, vzdelávanie učiteľov a modernizáciu technického vybavenia," predstavila projekt riaditeľka.
Projekt je rozpracovaný do viacerých aktivít. Tá, ktorú nazvali Tvorba rozvojového plánu školy, končí. Bodku za ňou dala prezentácia projektu pred rodičmi, učiteľmi a kolegami z iných škôl.
Spokojní učitelia i žiaci
Na prezentácii bola predstavená i zmena organizácie vyučovania. Klasickú formu, keď učiteľ chodil do triedy za žiakmi, nahradili novou. „Na druhom stupni sme vytvorili predmetové kmeňové učebne. Učiteľ v nich má všetky dostupné školské pomôcky, dataprojektor, internet, interaktívnu či keramickú tabuľu, vizualizér a techniku, deti prídu za ním. Uľahčila sa tak práca učiteľa, jednoduchšie to majú aj deti. Nemusia do školy nosiť učebnice, pretože sa nachádzajú v predmetovej učebni. Naše deti majú knihy doma, do školy nosia len zošity a potrebné pomôcky," priblížila novinku Daniela Porubcová.
Novú metódu vyučovania si pochvaľujú vyučujúci, nemusia cez prestávky ovešaní pomôckami utekať do ďalšej triedy, inštalovať techniku. Riaditeľka vraví, že sa zlepšila disciplína žiakov aj ich záujem o ten-ktorý predmet.
Informácie o projekte zaujali aj dospelých - rodičov a pedagógov. Foto: VIERA KLASOVITÁ
Písanie zanikne
V škole pripravujú aj ďalšiu novinku. Na prváčikov už čakajú netbooky, ktoré s nimi pôjdu aj do ďalších ročníkov.
Od písania griflíkom na bridlicové tabuľky, kriedou na tabuľu prechádzame na písanie prostredníctvom technológií, vnímame a používame tlačené písmo. Tak ako to na prezentácii nášho projektu povedal aj Peter Halák, digitálne technológie sa vyvíjajú takou rýchlosťou, že možno o desať rokov bude písané písmo minulosťou. Preto víziou školy je pomôcť dieťaťu stať sa digitálne gramotným úspešným človekom v 21. storočí, vysvetlila riaditeľka.
Na spomínanom predstavení projektu boli aj žiaci. Tí, ktorí majú predmet tvorba projektu a prezentačné zručnosti. Nemali problém postaviť sa pred neznáme publikum a prezentovať to, čo sa naučili a preskúmali.
Celý projekt by mali v ZŠ na Mariánskej ulici ukončiť vo februári budúceho roku. Dovtedy však ešte musia dopracovať školské kurikulum, špecifikovať a vytvoriť didaktické pomôcky.
Potom si budú môcť povedať, že skutočne nastúpili na cestu premeny tradičnej školu na modernú.