BOJNICE. Sociálna analýza, ktorou sa zaoberali poslanci mestského zastupiteľstva nebola optimistická. Takmer štvrtina obyvateľov Bojníc má viac ako šesťdesiatdva rokov.
Treba sa pripraviť
V Bojniciach bolo na prelome rokov 43 percent domácností, v ktorých žije jeden alebo dvaja ľudia. Tento stav nemožno ignorovať.
„Očakávame, že nároky na poskytovanie sociálnych služieb sa budú stupňovať. Mesto musí prestarnutým ľuďom, odkázaným na starostlivosť iných, pomôcť," povedal vedúci správneho oddelenia mestského úradu Ján Oberfranc.
V súčasnosti žije v Zariadení pre seniorov - Domove dôchodcov v Bojniciach 22 klientov. Vzhľadom na demografický vývoj i výsledky sociálnej analýzy jeho kapacita nebude postačovať. Preto mesto pripravilo projekt na rozšírenie kapacity zariadenia ako i foriem poskytovania sociálnych služieb. „Chceli by sme zriadiť denný stacionár a umožniť aj krátkodobé pobyty pre seniorov, o ktorých sa nemá kto momentálne postarať," vysvetlil Ján Oberfranc.
Jedenásť opatrovateliek sa v teréne stará o štyridsaťpäť Bojničanov. Za pozitívum považujú, že stravu do domácností už rozvážajú autom.
Východiská
Na starnutie obyvateľov sa v meste pripravujú. Hľadajú však aj možnosti, ako zvýšiť počet obyvateľov, hlavne mladých rodín. „Je to zložité. Súkromné projekty na výstavbu rodinných domov stagnujú. Mesto požiadalo o podporu na výstavbu bytových domov. To však ale nestačí. Pokiaľ nebudú mať ľudia viac možností zamestnať sa, neprídu k nám bývať. Potrebujú prácu, a tej je v súčasnosti na hornej Nitre nedostatok," priblížil primátor František Tám.