PRIEVIDZA. Koalícia SMER-SD a ĽS-HZDS prevalcovala v trenčianskom krajskom zastupiteľstve nezávislých poslancov a zástupcov strán SDKÚ-DS a KDH. Získala všetky dôležité posty, opozícii a nezávislým sa ušlo predsedníctvo v dvoch komisiách.
Rozdeľovanie funkcií
- Bánovce nad Bebravou (3*)
1 predseda komisie
- Ilava (5)
2 predsedovia komisií
- Myjava (2)
žiadna funkcia
- Nové Mesto nad Váhom (5)
1 predseda komisie
- Partizánske (4)
1 podpredseda TSK
- Považská Bystrica (5)
žiadna funkcia
- Prievidza (10)
2 predsedovia komisií
- Púchov (3)
1 podpredseda TSK
2 predsedovia komisií
- Trenčín (8)
predseda TSK
3 predsedovia komisií
*počet poslancov v krajskom parlamente
Regionálne hľadisko pri rozdeľovaní funkcií nehralo významnú úlohu, víťazná koalícia ich mala rozdelené už skôr.
Najskromnejší podpredsedovia
Prvým podpredsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja sa stal starosta Dohnian v okrese Púchov Milan Panáček (SMER-SD), druhým Jozef Božik (ĽS-HZDS)z Partizánskeho.
„Vo všetkých krajoch sú najmenej dvaja podpredsedovia, u nás sme túto tradíciu založili už v minulom volebnom období," reagoval Božik na otázku, či sú potrební dvaja zástupcovia predsedu, zvlášť v čase krízy.
Panáček bude mesačne dostávať 1700 eur, Božik o dvesto menej. „V porovnaní s inými regiónmi sú to najnižšie platy. Napríklad v Košickom kraji, ktorý patrí k chudobnejším v rámci Slovenska, dostávajú podpredsedovia mesačne viac ako 2300 eur," obhajoval svoj plat Božik.
Dvaja podpredsedovia majú byť zástupcami dvoch regiónov v rámci kraja - Považia a hornej Nitry.
Poslanec za Prievidzský okres Vojtech Čičmanec (ĽS-HZDS) hovorí, že „o konkrétnych menách na posty podpredsedov sa v koalícii dlho rokovalo. Uvažovalo sa aj o nominantovi za okres Prievidza, nakoniec sme sa však zhodli na Jozefovi Božikovi. Je z okresu Partizánske, teda z hornej Nitry, a tak ako v minulom období, aj teraz bude hájiť záujmy tejto časti kraja."
Božík chce, aby spolupracovali poslanci z okresov Prievidza, Partizánske a Bánovce nad Bebravou naprieč politickým spektrom, na tzv. občianskom princípe.
Rozdelili si komisie
Opozičný poslanec za prievidzský región Milan Dérer (SDKÚ-DS) je pripravený zapojiť sa v prospech regiónu do takejto spolupráce.
„Mandáty, tak ako sú v krajskom parlamente rozdelené, nedávajú opozícii takmer žiadnu šancu niečo ovplyvniť, zvlášť rozdelenie funkcií. Samozrejme, že ma mrzí, že okres Prievidza nemá svojho podpredsedu. Málo ľudí máme aj na čele komisií. O všetkom rozhodli poslanci za SMER-SD a ĽS-HZDS," zdôraznil Dérer.
V siedmich komisiách má predsedu SMER-SD, v troch ĽS-HZDS a po jednom majú nezávislí a koalícia SDKÚ-DS a KDH.
Božík priznal, že „predsedovia komisií boli volení na základe politických dohôd a odbornosti. Každej strane či koalícii bola vopred určená komisia. Niektoré okresy sa môžu cítiť ukrivdené, že nemajú predsedov, alebo ich majú málo. No predseda komisie nemá žiadne väčšie právomoci, iba vedie zasadnutia. O všetkom rozhoduje poslanecké plénum."
Čičmanec nepovažuje dve predsednícke stoličky pre okres Prievidza za prehru. Pri deviatich okresoch je podľa neho takýto počet adekvátny.
Funkcia na želanie
Otázne pri predsedoch komisií je odborné hľadisko. Kým Jozef Stopka (SMER-SD), ktorý je riaditeľom prievidzského úradu práce bude šéfovať komisii investícií, územného plánovania a životného prostredia, komisiu sociálnej pomoci povedie starosta Kocurian Čičmanec (ĽS-HZDS).
Božík si nemyslí, že by bolo lepšie, keby si komisie vymenili. „Nominovali ich strany, ktoré komisiu dostali. Navyše starosta Čičmanec má skúsenosti so sociálnou oblasťou a Stopka bol kedysi podnikateľom."
Podobné je to aj s trenčianskymi poslancami Annou Vittekovou (SMER-SD) a Jánom Krátkym (KDH). Kým Vitteková, ktorá má právnické vzdelanie, vedie komisiu regionálneho rozvoja, ekonóm Krátky je na čele legislatívno-pravnej.
Opäť rozhodovalo politické rozdelenie komisií. „Poslanec Krátky bol predsedom legislatívno-právnej komisie už v minulom období, takže v práci pokračuje. Vitteková, ktorá je štátnou tajomníčkou na ministerstve spravodlivosti, mala enormný záujem o komisiu regionálneho rozvoja. A niekedy sa musia plniť aj želania," uzavrel Božik.