PRIEVIDZA. Zákaz fajčenia platí na všetkých autobusových zastávkach. Fajčiarov majú pred porušením tohto zákona varovať aj nápisy alebo piktogramy.
Kontrolujú vývesky
Prievidzská SAD upozorňuje na zákaz fajčenia na zastávkach piktogramom s prečiarknutou cigaretou a nápisom „Prísny zákaz fajčenia v priestoroch autobusovej zastávky" na každom cestovnom poriadku v pravom hornom rohu.
„Piktogram alebo text je na každej výveske," upozornil dopravný riaditeľ SAD Prievidza Pavel Pařízek. Na samotných stenách zastávok prievidzskej MHD však žiadne upozornenia na zákaz fajčenia nie sú.
„Myslím si, že by mali byť výraznejšie. Už sa mi párkrát stalo, že som musel ísť ďalej od zastávky, keď tam niekto fajčil," posťažoval sa starší Prievidžan.
P. Pařízek nechce polemizovať, či sú upozornenia dostatočné alebo nie. „Záleží predovšetkým na ohľaduplnosti fajčiarov, či tento zákaz na zastávkach porušia alebo nie."
Autobusový dopravca pravidelne kontroluje svoje vývesky s odchodmi autobusov, na ktorých je aj piktogram a výzva o zákaze fajčenia. Vandali ich často ničia.
Cestovné poriadky na zastávkach MHD sú kontrolované približne raz za dva mesiace, v lete každý mesiac. Pri prímestských spojoch, zvlášť na dedinách nie je podľa Pařízka potrebné ich tak často kontrolovať.
Pestré výhovorky
Na dodržiavanie zákazu fajčenia na zastávkach dohliada v Prievidzi mestská polícia. Každý týždeň rieši niekoľko takýchto priestupkov.
„Vinníkov si všimnú buď naše kamery, alebo priamo hliadky, najčastejšie na autobusovej stanici. Napriek tomu, že tam majú fajčiari vymedzený svoj priestor, často fajčia aj na nástupištiach. Výhovorky, prečo tak urobili, sú veľmi pestré," povedal Vít Zajac z prievidzskej mestskej polície.
Práve na stanici je piktogram o zákaze fajčenia na pilieri na začiatku nástupíšť.
Mestská polícia môže udeliť fajčiarom na zastávkach pokutu až do výšky 33 eur.