PRIEVIDZA. Príprava nových ťažobných kapacít Hornonitrianskych baní Prievidza priniesla so sebou aj negatíva. Výstavba linky veľmi vysokého napätia zasiahla do biotopu národného významu, do karpatských dubovo-hrabových lesov pri obci Opatovce nad Nitrou.
Viac o jasoňovi červenookom čítajte tu.
„Obvodný úrad životného prostredia v Prievidzi nám preto uložil povinnosť zabezpečiť revitalizáciu v Národnej prírodnej rezervácii Vyšehrad neďaleko obce Vyšehradné. V tejto lokalite je od júna do augusta vzácny a chránený motýľ jasoň červenooký. Jeho výskyt je v súčasnosti ohrozený najmä pre zmenu životného prostredia - biotopu," informovala hovorkyňa baní Adriana Siváková.
Vyšehrad
Národnú prírodnú rezerváciu tvorí prevažne územie pokryté lesmi. V jej vrcholovej časti sú vápencové skaly a sutiny s nízkou vápnomilnou vegetáciou. Je to priaznivé prostredie pre výskyt jasoňa červenookého.
Už niekoľko rokov vrcholovú časť Vyšehradu nikto neobrába, nekosí trávu, nepasú sa tam zvieratá. Lokalita zarástla drevinami a kríkmi, ktoré nedovoľujú, aby teplo a svetlo prúdilo do vápnomilnej flóry, najmä k rozchodníkom. Tie sú živnými rastlinami húseníc tohto vzácneho druhu motýľa.
Nastupujú baníci
Jasoňa červenookého sa podujali zachrániť hornonitrianski baníci. Dreviny a krovie vyrúbali na ploche väčšej ako sedemtisíc metrov štvorcových.
„Na jar natrú rezné rany totálnym herbicídom, aby zo zvyškov odstráneného porastu nevyrástli nové výhonky. Upravená plocha poskytne motýľom kvalitnejšie životné prostredie," dodala hovorkyňa.
Revitalizácia tohto územia si zatiaľ vyžiadala takmer trinásťtisíc eur.