CIGEĽ. Fašiangový sprievod, ktorý sa dnes takmer tri hodiny uberal Cigľom, mal viac než pol stovky masiek. Väčšina účastníkov bola oblečená v tradičných ľudových krojoch, ale nemohli chýbať ani masky, pretože podľa starostu Štefana Mjartana, takéto fašiangové tradície sa v ich dedine dodržujú od nepamäti.
V sprievode popri záhradách a moderných rodinných domoch kráčal čudný tvor s rohami na dvoch nohách podobný krave, so zvoncom na krku, cigánsky vajda, farár, za ľahkú ženu prezlečený muž a za fúzatého bubeníka zasa prestrojená žena. Nechýbal hasič, ba ani banskí škriatkovia, pretože neďaleko sa nachádza uhoľná baňa, ktorá nesie rovnaké meno ako obec.
Cigeľčania ponúkali fašiangovníkom aj koláče. Foto: TASR
Na čele išiel principál s pomocníkom, tí rozhodli, pri ktorom dome sa zastavia. Gazdovi zaželali, aby mal pekné konope, aby bolo na gate, "a pre nás vínko poruke, aby si mal zdravie v chalupe..." Pri inom dome zasa upozornili: "Keď koláčov dáte, určite si vašu dcéru do roka vydáte a ak pridáte aj vína, určite oženíte aj syna..." Ďalší zasa vyzývali: "Gazda smútok zažeň, naplň košík, aj náš ražeň, požehná ti pánboh milý, dá ti zdravia, šťastia, sily, lebo to je stará vec, že najväčšiu škodu máva iba skúpy lakomec!"
Kto by sa chcel nechať nazvať lakomcom. Nestalo sa, že by z domu, pri ktorom sa zastavili, nevyšiel gazda aj s gazdinou. Fašiangovníkov všade pohostili pálenkou či vínom, ponúkli čerstvými koláčmi a niečo im položili aj do vozíka. Za to mládenci v tanci povykrúcali domácu paniu a dievky zasa domáceho pána. Keď so spevom odchádzali k ďalšiemu domu, principál nezabudol všetkých pozvať na pohreb, tradičné pochovávanie basy, aby ju uložili na odpočinok počas pôstu.