PRIEVIDZA. V Novákoch, Handlovej a Nitrianskom Rudne bude po novom poskytovať záchrannú službu štátna Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava, Nitrianske Pravno pripadlo košickej súkromnej spoločnosti Falck Záchranná.
Uchádzal sa o ne aj doterajší prevádzkovateľ RZP Trenčín a nemocnica v Bojniciach. Neúspešne.
Ostanú jej dve
Bojnická nemocnica bude prevádzkovať dve stanice záchrannej služby, v Bojniciach a v Prievidzi. Pokúšala sa aj o zvyšné štyri, ministerstvo zdravotníctva však dalo prednosť prevádzkovateľom, ktorí nie sú z regiónu.
Prevádzkovatelia záchraniek
Prievidza - Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach
Bojnice - Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach
Nováky - Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava
Handlová - Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava
Nitrianske Rudno - Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava
Nitrianske Pravno - Falck Záchranná Košice
Riaditeľ nemocnice Ladislav Gerlich si myslí, že záchranky mali ostať v rukách Hornonitranov. „Záchranná zdravotná služba má byť organizačne a metodicky súčasťou regionálnej všeobecnej nemocnice," myslí si.
Vysvetlil to presadzovanou koncepciou urgentnej medicíny, ktorá obsahuje prednemocničnú a nemocničnú časť. Záchranná zdravotná služba má byť podľa neho predĺženou rukou urgentnej medicíny so základňou vo všeobecnej nemocnici.
Rozhodnutie ministerstva nekomentoval, no priznal, že s ním nie je stotožnený ani spokojný. Žiadne kroky však proti nemu neplánuje podniknúť.
Trenčín skončil
Záchranky v Novákoch, Handlovej, Nitrianskom Rudne a Nitrianskom Pravne doteraz prevádzkovala RZP Trenčín. Jej šéf a podpredseda Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby Michal Bahelka považuje celý tender ministerstva za škandalózny. „Mal viditeľné prvky netransparentnosti, manipulácie a politických vplyvov. Neprebehol v súlade so zákonom a karty boli vopred rozdané," povedal.
„Nie je problém, aby jednotliví uchádzači mohli nazrieť do spisov. Samozrejme, treba počkať na zákonné lehoty," informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.
Trenčianska spoločnosť záchranky prevádzkovala od roku 2006, poslednú spustili vlani posádku v Novákoch. Platnosť licencií jej skončí začiatkom mája.
V štyroch posádkach bolo zamestnaných 35 ľudí a ďalších 15 pracovalo na vedľajší pracovný pomer. Čo s nimi bude, zatiaľ jasné nie je. „Predpokladám, že väčšina z nich sa zamestná u nového poskytovateľa," povedal Bahelka.
Spoločnosti vznikli problémy so zariadením a nedosplácaným bankovým úverom. Má 15 vybavených sanitiek, ktoré je na Slovensku ťažké predať. „Okrem toho nám ostane množstvo liekov a iného vybavenia záchrannej zdravotnej služby," objasnil Bahelka.
BRATISLAVA. Podpredsedníčka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Mária Sabolová (KDH) chce iniciovať poslanecký prieskum všetkých troch kôl tendra na licencie pre záchranky.
"Tender svojím (ne)nastavením bezdôvodne znížil počet jestvujúcich poskytovateľov, ktorí mali vybudované stanice a poskytovali kvalitné služby, a tým ich prakticky zlikvidoval." Poznamenala, že nové stanice získali niektorí poskytovatelia aj tam, kde doteraz fungovali bezproblémovo starí.
"Noví, teda cudzí sú lepší a vítaní, hoci zatiaľ len v prísľube," povedala. Myslí si, že v celom výberovom konaní šlo o monopolizáciu a likvidačný ťah rezortu zdravotníctva, ktorý v čase krízy umocňuje u poskytovateľov a ich zamestnancov neistotu a sociálnu nestabilitu.
Skonštatovala, že minister Richard Raši vie tender zákonne vysvetliť, ale experti na verejné obstarávanie podľa nej zistili, že porušovanie jeho princípov je čoraz premyslenejšie. "Prefíkanosť spočíva v tom, že zákon využívajú, oháňajú sa ním, ba dokonca ním dokážu svoje praktiky hájiť."