NOVÁKY. Vojenský opravárenský podnik (VOP) Nováky, kde pred takmer tromi rokmi došlo k tragickému výbuchu delaborovanej munície, získal certifikát systému zabezpečovania kvality podľa Slovenského obranného štandardu (SOŠ) AQAP 2120:2009.
Certifikát je v súlade s požiadavkami NATO na overovanie kvality pre účely obrany pri výrobe, opravách, revíziách, prelaborácii, delaborácii a likvidácii munície a muničných elementov, čím sa VOP zaoberá. Konštatoval riaditeľ Úradu pre obrannú štandardizáciu, kodifikáciu a štátne overovanie kvality Emil Košút, ktorý certifikát dnes slávnostne odovzdal do rúk generálneho riaditeľa VOP Petra Trgiňu.
VOP už vlani získal aj osvedčenie ISO 9001 pre civilnú výrobu. Udelenie certifikátu AQAP znamená plnenie stanovených priorít vrcholového manažmentu z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, kvality ochrany životného prostredia a ďalších legislatívnych požiadaviek aj v oblasti vojenskej výroby, informoval generálny riaditeľ. Bude to podľa neho v prvom rade znamenať vyššiu bezpečnosť pracovníkov, ale aj zjednodušenie činnosti. Predtým totiž realizácia každej zákazky bola pod štátnym dozorom. Po splnení všetkých požiadaviek SOŠ a príslušnom audite si bude podnik tieto procesy vrátane medzioperačnej, kontrolovať sám.
Prínos získania certifikátu je nielen v kvalite vyrábaného produktu alebo poskytnutej služby, ale predstavuje aj zvýšenie dôvery zákazníka a prináša aj podnety a návody na trvalé zlepšovanie celého systému v procese opakovaných auditov, na základe ktorých bude úrad certifikát pravidelne obnovovať, zdôraznil Trgiňa.
Odstraňovanie nedostatkov v oblasti bezpečnosti a kvality začali vo VOP v roku 2008, ihneď po skončení pyrosanácie a odstránení následkov výbuchu. Bolo to na základe zákona o prevencii závažných priemyselných havárií. Postupne splnili viaceré legislatívne normy. Vypracovali havarijný plán, splnili podmienky na rozhodnutie a súhlas Hlavného banského úradu spracovávať výbušniny, povolenie Obvodného banského úradu v Prievidzi na odber výbušnín, ich prepravu a skladovanie a ďalšie.
Audit potom trval deväť mesiacov, počas ktorých prebiehalo okrem recertifikácie všetkých výrobných zariadení aj zaškoľovanie pracovníkov. Hoci riziko sa v žiadnej ľudskej činnosti nedá na sto percent vylúčiť, dodržiavanie zásad, ako ich stanovuje zavedený systém, by malo zamedziť opakovaniu akýchkoľvek mimoriadnych udalostí, uviedla vedúca úseku riadenia kvality VOP Zuzana Helbichová.