HANDLOVÁ. Baníci a záchranári, ktorí vlani v auguste zahynuli v handlovskom podzemí, boli podľa týždenníka Plus 7 dní pod vplyvom alkoholu. Devätnástim z nich mali v krvi namerať od 0,7 do 1,6 promile. Tieto informácie obsahuje utajený vyšetrovací spis, tvrdí týždenník.
K pitiu sa nedostanú
Miroslav Masarik z Handlovej vlani výbuch prežil. Tvrdí, že záchranári určite pred zásahom nepili. „Môže sa stať, že baníci majú v krvi zostatkový alkohol, ak si pred šichtou dali pivo, no záchranári sú pod dozorom a k alkoholu sa nedostanú," povedal.
Zástupca šéfa prievidzskej banskej záchranky Vladislav Vrabec vysvetlil, že záchranári trávia počas služby týždeň na stanici v Prievidzi, kde k alkoholu nemajú prístup. „Okrem toho zasahujú v dýchacích prístrojoch s uzavretým dýchacím okruhom. Prítomnosť alkoholu by mohla ich činnosť úplne paralyzovať," povedal.
Prokuratúra mlčí
Banskou tragédiou sa zaoberá trenčianska krajská prokuratúra. Jej hovorca Marián Sipavý však odmietol údajnú prítomnosť alkoholu v krvi obetí komentovať. „Medializované informácie nie je možné potvrdiť, pretože to skúmajú znalci z oblasti medicíny," povedal.
K výsledkom pitiev nechcel nič povedať ani František Novomeský z Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz v Martine. Článok v Plus 7 dní však označil za nepravdivý.
Neverí tomu
„Toto je výsledok polročného vyšetrovania? Neverím," povedal Miroslav Masarik. V deň tragédie sa s obeťami stretol, no nemyslí si, že by niekto z nich pil. Sám sa podľa vlastných slov alkoholu pred nástupom do práce stráni. „Do roboty chodím tak, ako máme napísané na bráne - vyspatý a triezvy."
O tom, že devätnásť chlapov malo byť v podzemí pod vplyvom alkoholu, si myslí svoje. „Zrejme chcú len zakryť niekoho z vedenia alebo z tých, čo sú za nešťastie zodpovední," tvrdí.
Devätnásť opitých je podľa vdovy po Romanovi Kubálekovi absurdné obvinenie. „Mnohých z nich som poznala a viem, že vôbec nepijú," povedala. S manželom a deťmi vraj často po práci zašli autom na chatu či do Prievidze, jej muž by preto určite nepil.
K aktuálnej situácii sa vyjadril aj handlovský primátor Rudolf Podoba. "Zverejnenie informácii z utajených spisov považujem za nedôstojné a v záujme ochrany tých, ktorí svoj smútok budú musieť niesť do konca života, žiadam všetky médiá, aby do oficiálneho ukončenia vyšetrovania banského nešťastia boli korektné, nehľadali zámienku na znevažovanie baníckej práce a ľudí, ktorí pri výkone svojho povolania prišli o život," napísal vo svojom stanovisku.
Boli čistí, tvrdí Kaliňák
Minister vnútra Robert Kaliňák je šokovaný a zároveň odmieta ako výmysel medializovanú informáciu, že by devätnásť z dvadsiatich obetí augustového výbuchu v banskej štôlni v Handlovej bolo v čase nešťastia pod vplyvom alkoholu.
"Podľa mojich zistení naozaj asi jeden alebo dvaja mali v krvi také množstvo (alkoholu), ktoré by sme to mohli nazvať, že ten alkohol mal nejaký vplyv na ich konanie, ale všetky ostatné čísla boli buď úplné bezvýznamné, ktoré by tolerovali aj pri bežných zamestnancoch - to bolo asi u dvoch zamestnancov, kde to bolo asi na úrovni 0,2 promile, čo je naozaj aj z pohľadu lekárskych stanovísk bezvýznamné, všetci ostatní boli čistí," uviedol Kaliňák vo vysielaní TA3 a dodal, že nevie presne, odkiaľ táto správa pochádza a bude treba sa pozrieť, kde vznikla takáto dezinformácia.
"Z tých správ, ktoré ja som mal po začiatku vyšetrovania, vychádzalo, že drvivá väčšina záchranárov, ktorí pri nešťastí zahynuli, mali vzorky v podstate čisté po odrátaní všetkých výchyliek, ktoré vznikajú pri horení," konštatoval Kaliňák. Verí, že aj ďalší odborníci potvrdia, že informácia o alkohole u banských záchranárov nebola pravdivá.
Alkohol kontrolujú
Banská záchranná stanica v Prievidzi za dvanásť rokov nezaznamenala ani jeden prípad požitia alkoholu pred alebo počas služby.
Hornonitrianske bane kontrolujú baníkov aj záchranárov. „Dychové skúšky na alkohol denne námatkovo vykonávajú riadiaci zamestnanci v podzemí aj na povrchu," informovala hovorkyňa Hornonitrianskych baní Adriana Siváková.
Podľa jej slov vlani vykonali 4500 dychových skúšok a pre alkohol podnik prepustil desiatich baníkov.
Vyšetrovanie tragédie z 10. augusta 2009 naďalej pokračuje výsluchom svedkov a vypracovaním znaleckých posudkov z rôznych odborov. „Dosiaľ nebol nikto obvinený, nie je možné ani odhadnúť, kedy by mohlo vyšetrovanie skončiť," informoval Sipavý z trenčianskej prokuratúry.