Najvhodnejšie na kŕmenie drobných vtákov sú olejnaté smená ako slnečnica, nepražené arašidy, mak alebo nadrobno posekané vlašské orechy.
PRIEVIDZA. Kto v zime, napríklad na svojom balkóne prikrmuje vtáky, môže mať šťastie a pozorovať aj vzácnejšie či mimoriadne plaché druhy, ktoré by inak za iných okolností sotva zblízka uvidel. Tvrdí popredný slovenský ornitológ, člen výboru Slovenskej ornitologickej spoločnosti Bird Live a zoológ Správy chránenej krajinnej oblasti Ponitrie Vladimír Slobodník z Prievidze.
Odporúča, keď je značná snehová pokrývka, ako v posledných dňoch, vtáčiky prikrmovať. Okrem toho, že pomôžu týmto hladným tvorom prežiť, môžu sledovať aj skutočne zaujímavé divadlo.
Fotogalériu nájdete tu.
Najčastejšie ku kŕmidlám so slnečnicovým semiačkom prilietavajú chránené sýkorky bielolíce alebo belasé. Sú to obozretné vtáčiky, zvyčajne iba uchmatnú do zobáčika semienko a odletia na najbližší strom, kde si ho šikovne olúpu. Iba na lojovej guľke sa zabavia dlhšie. Postupne sa k nim pridávajú aj stehlíky čížavé. Ľudia ich skôr poznajú ako čížiky, ale v prírode ich málokedy uvidia.
Iba zriedkavo sa pri kŕmidle objaví slávik červienka s načervenalým podbradníkom. Keď sa pridajú veľké drozdy čierne, vtedy býva pri kŕmidle poriadna tlačenica. Aj na drozda s našuchoreným perím, ktorým odstrašuje drobnejšie vtáky, si však napokon zvyknú. Drozd iba vtedy stiahne chvost, keď príde dobroty ochutnať jeden z najpestrejších hostí, glezg hrubozobý. Glezgy, obývajúce naše teritóriá, pred zimou odletia do južných krajín. Na Slovensko v zime často priletia druhy zo severných častí Európy.
Chutí im aj čerstvý hovädzí loj. Nikdy nemožno kŕmiť vtáky solenou údenou slaninou či iným slaným a koreneným jedlom. Nebezpečný pre nich je aj čerstvý chlieb a pečivo, ktoré im spôsobuje tráviace ťažkosti, konštatoval ornitológ.