Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Víkendová realita: Deti mlátia po nociach svojich rovesníkov

Opitá mládež zabávajúca sa po nociach počas víkendov sa v poslednom čase nebráni výtržníctvu, dokonca ani násiliu. Deti sa stále radšej zabávajú s alkoholom a drogami.

Pred diskotékami sa cez víkendy deje všeličo.Pred diskotékami sa cez víkendy deje všeličo. (Zdroj: ilustračné - JANA RUSŇÁKOVÁ)

Marek (16) z Prievidze sa stal obeťou bitkárov, ktorí na neho zaútočili priamo v centre mesta.

Večer nemajú kam ísť

Hromadia sa názory, že mladí nemajú okrem krčiem kde tráviť voľné večery.

Podľa poslanca mestského zastupiteľstva v Prievidzi Michala Dobiaša, je v meste niekoľko možností, ako netráviť víkendy v baroch. Tvrdí, že mladí môžu navštíviť centrum voľného času, rôzne športové kluby a záujmové útvary zamerané na futbal, stolný tenis, hokej a množstvo iných športov.

„Okrem toho ostávajú otvorené aj areály pri základných školách, aby ich mladí mohli navštevovať," vysvetlil M. Dobiaš a dodal: „Na území mesta pôsobia aj rôzne mimovládne mládežnícke organizácie, ktoré ponúkajú zaujímavý program."

Tínedžeri sa však bránia tým, že v škole či na tréningoch si zašportujú dosť. Radi by trávili voľný čas tak, ako všetci ich rovesníci, pri biliarde či šípkach s kamarátmi, ale v nezafajčenom prostredí, kde sa nepredáva alkohol. Také miesta však v meste prakticky nie sú.

jar

S kamarátmi občas zavítal do jedného z prievidzských barov, kde si zahrali stolný futbal, porozprávali sa. Cestou domov ho napadlo sedem rovesníkov.

„Dvoch z nich som videl vychádzať z jedného z podnikov v centre mesta. Cestou sa k nim pripojili ďalší piati a rozbehli sa za mnou," spomína Marek. Obkľúčili ho, dvaja ho chytili za ruky a ostatní sa na neho vrhli.

Marekova mama Zuzana syna vyzerala z okna z okna. Keď zbadala, ako ho mláti banda výrastkov, spustila krik a vyhrážala sa, že privolá policajtov. Od skupinky si vypočula spŕšku vulgarizmov, no štyria mladíci sa zháčili, čo Marek využil, vyšmykol sa im a utekal domov.

Podľa jeho slov boli útočníci pod vplyvom alkoholu. „Nepoznám ich, asi ani oni mňa. Nechceli ma okradnúť a nedal som im žiadnu zámienku na útok. Očividne im išlo len o to, aby niekoho zbili. Keby neboli v takej výraznej prevahe, určite by si netrúfli. Jediné, čoho som sa bál bolo, aby pri sebe nemali nejaký nôž."

Aj keď mala Zuzana o syna obrovský strach, políciu nezavolala. „Nemyslela som si, že by to bolo na niečo dobré. Kým by prišla hliadka, útočníci by boli dávno preč. Okrem toho som sa bála, že by sa za to Marekovi mohli pomstiť," vysvetlila.

Za najväčší problém považuje, že obchodníci nedodržiavajú zákaz predaja alkoholu neplnoletým. Marek to dosvedčil: „V baroch nie je žiadny problém kúpiť alkohol bez toho, aby si čašník vypýtal občiansky preukaz. Preto sa nemožno čudovať, že nočné kluby sú počas víkendov plné opitých tínedžerov."

Polícia nič nezmôže, ak ju obeť nezavolá

Rodičia detí, ktoré sa stali obeťami útoku podgurážených neplnoletých ľudí, vytýkajú polícii nedostatočné kontroly rizikových lokalít.

Zuzana, matka Mareka, ktorého zbila banda tínedžerov, si myslí, že by sa mali policajné hliadky viac venovať okoliu nočných klubov, kde počas víkendov často dochádza k bitkám a násilnostiam.

Podľa zástupcu náčelníka MsP Prievidza Júliusa Botku „polícia monitoruje rizikové lokality počas všetkých víkendov. Intenzívne sa venujeme aj záznamom z kamier, ktoré zaznamenávajú dianie pred klubmi."

Počas svojej prítomnosti kontrolujú neplnoleté osoby, či nepožívajú alkoholické nápoje, čím sa snažia preventívne predchádzať prípadom vandalizmu, agresivity či poškodzovania majetku. Priebežne kontrolujú aj dodržiavanie zákazu podávania alkoholu neplnoletým osobám v týchto podnikoch.

Ako vysvetlil Botka, „nie je však v silách MsP zabezpečiť prítomnosť hliadky po celú dobu trvania diskoték."

Polícia v mnohých prípadoch zistí, že deti prichádzajú na zábavu už opité. Keď prichytia mladistvého pod vplyvom alkoholu, informujú o tom jeho rodičov aj školu, ktorú navštevuje.

Niektorých zákonných zástupcov to však zrejme nezaujíma, pretože takýchto prípadov neubúda. Skôr naopak. Preto sú policajti občas nútení upozorniť úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, že v niektorých rodinách zrejme dochádza k zlyhaniu pri výchove dieťaťa.

Aj tak sa naďalej pohybujú nočnými ulicami agresívni tínedžeri pod vplyvom alkoholu, ktorých jediným cieľom je vyviesť niečo zlé. Mnohí sa preto boja zavolať políciu, strach z pomsty je silnejší.

Botka však upozorňuje, že mestská polícia sa bez pomoci občanov nezaobíde. „Poškodení, ale aj svedkovia by si mali zapamätať tváre páchateľov a políciu informovať čo najskôr. Kde niet žalobcu, niet ani sudcu. Nech sa neboja, pretože len na to sa páchatelia spoliehajú."

Jana Rusňáková
Psychológ: Za agresivitou je často vnútorná slabosť

Na otázky odpovedá psychológ z bojnickej nemocnice Andrej Benkovič.

Stretávate sa v rámci svojej praxe s agresívnymi deťmi?

- Áno, stretávam. Príčiny agresívneho správania detí vidím aj v tom, že ešte nemajú dostatočne vytvorenú hodnotovú orientáciu. Mladí ľudia ešte len dozrievajú po stránke osobnostnej, emocionálnej a sociálnej a aj na základe toho ľahšie podľahnú vonkajším vplyvom prostredia. Nie všetky agresívne deti majú psychickú poruchu, v každom prípade ale ide o neprispôsobivé správanie, ktoré by malo byť vždy varovným signálom, že niečo nie je v poriadku.

Ako si poradiť s malým agresorom či násilníkom?

- Deti môžu prejavovať známky agresie jednak na základe neurobiologických a genetických faktorov, iné sú ovplyvnené faktormi prostredia, v ktorom žijú. Agresivita môže byť aj dôsledkom správania sa skupiny, v ktorej sa mladý človek pohybuje. Dôležitejšie, ako umiestniť problémové dieťa do „polepšovne", je, podľa mňa, poskytnutie úprimného pocitu prijatia zo strany okolia, najmä rodiny. Nie je správne ho separovať a odsunúť na okraj spoločnosti. Ak je rodina takéhoto dieťaťa vnútorne silná, môže dieťaťu v spolupráci s odborníkmi pomôcť.

Prečo sa deti uchyľujú k násiliu páchanému na iných a proti komu ho najčastejšie namieria?

- Je ťažké povedať, proti komu je najčastejšie detská agresivita namierená. Jedinci sa môžu agresívne správať preto, že ešte nepoznajú cestu svojho života, ktorou by sa mali vybrať a fyzickou silou sa ju snažia nájsť. Veľakrát odpozorujú agresívne správanie od rodičov či svojich súrodencov. Snažia sa začleniť do skupín, ktorých dynamika ich pohltí a transformuje ich správanie podľa väčšiny. Skupina jedincovi poskytuje anonymitu, cíti sa v nej silnejší. Stráca zábrany, pocit zodpovednosti, preberá názory a návyky skupiny a nachádza akýsi zmysel, ktorý v skutočnosti nie je pravým zmyslom života. Ak si chce v skupine udržať svoju pozíciu, musí sa správať tak, ako ostatní členovia. Ak sú oni agresívni, je aj on. Týmto pred skupinou utvrdzuje a posilňuje svoje postavenie. V skupine nachádza sám seba a cíti sa byť v rámci nej silný. Za agresivitou takýchto ľudí sa však často skrýva vnútorná slabosť, ktorú kompenzujú napríklad práve násilím.

Čo vplýva na správanie detí?

- Alfou a omegou je v tomto prípade rodina a vo vyššom veku najmä priatelia a škola. Ak už na začiatku zlyhávajú rodičia vo výchove či v komunikácii s potomkami, deti sa strácajú a unikajú do rôznych skupín, v ktorých nachádzajú svoje postavenie a môžu sa prejaviť. Veľmi významným faktorom je škola, ktorá by mala byť prvým iniciátorom informácií, že správanie žiaka je impulzívne či agresívne. Nezanedbateľný je aj vplyv médií, ale dôležité pri tom je, ako dieťa danú informáciu prijme, spracuje a pochopí. Niektoré sú v tomto smere vyvinutejšie, iné majú plytký hodnotový systém a sú emočne nezrelé, čo spôsobuje, že si z obsahu vyberú práve to negatívne.

Prečo sa násilne správajú viac chlapci ako dievčatá?

- Na túto otázku nepoznám jednoznačnú odpoveď. Môže to byť dané stavbou tela či prijímaním mužských a ženských rolí. Každý jedinec pri narodení prijíma určitú rolu. Ženské a mužské role sú rozdielne a pravdou je, že v mužskej sa nachádza viac prvkov fyzickej a v ženskej viac slovnej agresivity. Chlapci vo väčšine prípadov preberajú vzorce správania typické práve pre mužské pohlavie.

Aké dôsledky môže mať násilie detí v dospelosti?

- Ak sa včas nedostaví odborná pomoc, môže to mať rôzne dôsledky, hlavne asociálne správanie, napríklad delikvencia, závislosti či pretrvávajúce násilie vo svojich vlastných rodinách. Pravdou však je, že u mnohých ide len o prechodný stav, napríklad počas puberty. Takéto deti zväčša nachádzajú svoje existenčné naplnenie v živote a od násilia upustia. To je však ten šťastnejší príbeh mladého človeka.

Jana Rusňáková
Majitelia barov sa bránia

Názor, že v nočných podnikoch sa predáva alkohol aj neplnoletým, majitelia odmietajú.

Majiteľ prievidzského baru tvrdí, že alkohol predávajú len dospelým. „Podnik je vybavený kamerovým systémom, ktorý zaznamenáva aj dianie pri bare. Okrem toho tam pracuje moja manželka, ktorá dohliada na to, aby sa deťom do rúk alkohol nedostal," vysvetlil.

Pravdou však je, že pre prievidzskými barmi a diskotékami sa počas víkendových nocí pohybuje množstvo podnapitých tínedžerov. Majiteľ baru to vysvetľuje, že „mnohí už na diskotéku prídu pod vplyvom alkoholu, dokonca sa často snažia dovnútra preniesť fľaše. Pred vchodom sú však vyhadzovači, ktorí dohliadajú na to, aby sa do baru takto prepašovaný alkohol nedostal. Aj v priestoroch diskotéky kontrolujú mládež a opitých neplnoletých vyvedú von."

Priznal však, že neustála kontrola nad tak vysokým počtom ľudí, čo chodia na zábavu, je veľmi komplikovaná.

jar

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 3. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 7. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 8. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 7. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 8. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 1. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 6 472
 2. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 5 844
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 800
 4. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 5 415
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 4 738
 6. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 187
 7. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 3 135
 8. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca 3 117
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí 2 670
 10. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 2 587
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Dážď potrápi celé Slovensko.

Pre niektoré lokality vydali výstrahu prvého, inde až druhého stupňa.


(pd) 7 h
 Chodník má vyústenie, priechod zatiaľ chýba.

Pre rekonštrukcii chodníka na jednej z prievidzských ulíc ho robotníci pripravili na vybudovanie priechodu pre chodcov. Ten však už dlhšie chýba. Kedy pribudne, nie je nateraz isté.


10 h

Ako to na olympiáde vyzeralo? Lukáš Giertl, vedúci výpravy vodných slalomárov, prezradil viac aj o výkonoch Slovákov.


9 h
Očkovanie proti Covid-19.

Na trenčianskom výstavisku sa očkovalo 1. augusta.


TASR 4. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K vyhliadkovej veži vedie nový náučný chodník.


TASR 3. aug

Bez geometrického plánu už kataster vecné bremeno nezapíše.


20 h

Tréner Ščasný volá do FC dvoch lídrov Bábu a Veľkého Cetína.


6 h

Zo stretnutí sa vytvorila tradícia.


22 h

Už ste čítali?