PRIEVIDZA. Od 1. januára nie je duálne zobrazovanie cien povinné. Napriek tomu v predajniach zostalo. Obchodníci takto vychádzajú ľuďom v ústrety, pretože väčšina z nich stále ešte „rozmýšľa v korunách".
Slovenskej obchodnej inšpekcii už odpadla povinnosť kontrolovať duálne zobrazovanie cien, vlani za nedodržanie tejto povinnosti uložila aj niekoľko pokút.
Najčastejšie nedostatky obchodníkovchýbajúce duálne zobrazovanie predajných a jednotkových ciennesprávny prepočet predajnej cenyzaokrúhľovanienezverejnený alebo nesprávny konverzný kurzmak
Služba zákazníkomSiete veľkých supermarketov, ktoré sú aj na hornej Nitre, zostávajú pri dvoch cenách - eure aj slovenských korunách. Považujú to za službu zákazníkom. Do budúcnosti však chcú postupne a prirodzene prechádzať iba na jednu európsku menu.
V duálnom zobrazovaní cien pokračuje aj v roku 2010 spotrebné družstvo Coop Jednota, ktoré má sieť predajní v celom okrese Prievidza.
„Mnohí zákazníci stále prepočítavajú ceny z eur na koruny, takže im chceme naďalej vychádzať v ústrety. Dvojité cenovky budeme mať určite prvý polrok, potom sa aj na základe ohlasov ľudí rozhodneme, ako budeme pokračovať," povedal predseda predstavenstva spotrebného družstva Jednota Prievidza Stanislav Paulík.
Pripomenul, že duálne zobrazovanie cien im na prevádzkach nekomplikovalo prácu.
Podobnú stratégiu ako veľké reťazce, zvolili aj malé obchody. „Veľa zákazníkov je v dôchodkovom veku, celý život boli zvyknutí na koruny. Preto ich pri tovare necháme aj naďalej," povedala Soňa Kóňová, majiteľka predajne potravín Rival v Nedožeroch-Brezanoch.
Obchodníkov pokutovaliKým tento rok je už duálne zobrazovanie cien dobrovoľné, vlani bolo povinné.
Dodržiavanie tejto povinnosti kontrolovali inšpektori Slovenskej obchodnej inšpekcie. V okrese Prievidza vykonali vlani 1114 kontrol, pričom v samotnej Prievidzi ich bolo 476.
„Nedostatky pri duálnom zobrazovaní cien sme objavili v 118 prevádzkach. Najčastejšie chýbalo zobrazenie predajných a jednotkových súm na cenovkách v oboch menách," informovala Eva Kollárová z Inšpektorátu SOI pre Trenčiansky kraj.
Inšpektori rozdávali aj pokuty. Väčšinou pri prvom zistení nedostatkov nariadili iba nápravu, no keď sa nič nezmenilo ani pri opakovanej kontrole, obchodníci platili pokutu.
Kollárová priznala, že niektorí podnikatelia úplne ingnorovali nariadenia generálneho zákona o zavedení eura na Slovensku, alebo sa snažili mariť kontroly inšpektorov.
ANKETA: je dobré, že sú ceny v obchodoch stále aj v korunách?
Rozália Školnová, Prievidza
Ešte som si na euro poriadne nezvykla, za rok sa to ani nedá. Som preto rada, že v obchode sú pri tovaroch napísané aj ceny v starej mene. Pre nás seniorov je to veľká pomoc, nedokážeme si ešte poriadne uvedomiť hodnotu tovaru v eurách.
Jaroslav, Prievidza
Vždy pri nákupoch automaticky všetko ešte preratúvam z eur na koruny. Pre mňa preto nie je dôležité, či je tam napísaná aj suma v korunách. Dvanásť mesiacov je podľa mňa dosť dlhá doba, aby si človek na takúto novinku ako-tak zvykol.
Igor Chlpek, Malá Čausa
Pracoval som dlhšie v zahraničí, tam som sa naučil platiť spoločnou európskou menou. Pre mňa teda duálne zobrazovanie cien v obchodoch nie je potrebné. Ale verím, že niektorým ľuďom to ešte môže trochu pomôcť pri nákupoch.
Kristína Ďurejová, Prievidza
Na euro som si relatívne rýchlo zvykla, aj keď občas, keď si prepočítam cenu nákupu, zdá sa mi, že platím viac ako kedysi. Ceny v korunách si už príliš nevšímam. Ale pre niektorých, zvlášť starších ľudí, je to dobrá pomôcka.
Marián Kucman