PRIEVIDZA. V regióne hornej Nitry je predpoklad ťažby hnedého uhlia do roku 2035. "Zásoby uhlia, ktoré v súčasnosti máme na Slovensku overené prieskumnými vrtmi z povrchu, ale aj podzemnými banskými dielami, potvrdzujú takýto objem," uviedol pre TASR predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), a. s., Prievidza Peter Čičmanec.
Bezpečnosť dodávok elektriny
Časový horizont pri prieskume ložiska je podľa neho preto taký dlhý, lebo investičná návratnosť, ale zároveň aj investičná príprava ťažby je z časového hľadiska dlhodobá. "Predstavuje horizont päť až šesť rokov a je finančne veľmi náročná," pokračoval. Jestvuje tu prirodzene aj väzba na projekty energetiky.
"Tento týždeň schválený vládny materiál nám vytvára podmienky preto, aby sme na koncepciách, ktoré máme pripravené pre ťažbu uhlia v takomto časovom horizonte, mohli už aj vecne pracovať a dotiahnuť ich do fázy realizácie," dodal.
Ťažba domáceho uhlia bude mať pri výrobe elektriny na Slovensku význam ešte minimálne do roku 2020, výhľadovo až do roku 2035. Vyplýva to z vládou schváleného návrhu Ministerstva hospodárstva SR na predĺženie využívania domáceho uhlia pri výrobe elektriny vo všeobecnom hospodárskom záujme.
Hlavným dôvodom pre uplatňovanie všeobecného hospodárskeho záujmu je najmä bezpečnosť dodávok elektriny a technická bezpečnosť elektrizačnej sústavy Slovenska, kde zdroj na výrobu elektriny v Novákoch má svoje dôležité miesto nielen pri pokrývaní spotreby v základnom režime, ale rovnako aj pri poskytovaní podporných služieb, dodávkach regulačnej elektriny, a tým pri vykrývaní energetických špičiek, konštatuje vo vládnom materiáli ministerstvo hospodárstva.
Význam domácej ťažby
Pre Slovenské elektrárne ministerstvo hospodárstva v materiáli navrhlo povinnosť dodržať podiel vyrobenej elektriny z domáceho uhlia vo výške najviac 15 % z celkovej domácej spotreby elektriny.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava bude podľa ministerského návrhu povinná zabezpečiť prednostný prístup a prednostný prenos elektriny vyrobenej z domáceho uhlia. Jednotlivé distribučné spoločnosti budú tiež musieť prednostne dodávať elektrinu vyrobenú z domáceho uhlia v určenom objeme z celkového objemu elektriny dodanej koncovým odberateľom.
Význam domácej ťažby uhlia vidí rezort hospodárstva najmä v súvislosti s približne 90-percentonou závislosťou od dovozu primárnych energetických zdrojov, ako aj udržiavaním sociálnej solidarity udržaním pracovných miest. Uhlie spolu s biomasou a hydroenergetickým potenciálom riek patrí k najvýznamnejším domácim zdrojom, ktoré pomáhajú znížiť závislosť od importu.
Akciovú spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza založil Fond národného majetku SR v júli 1996. V ďalšom období 97 % jej akcií nadobudla privatizáciou a. s. Hornonitrianske bane zamestnanecká. HBP pôsobí v sektore ťažby hnedého uhlia, jej víziou je pri ťažbe racionálne vydobyť zásoby uhlia v dobývacích priestoroch Cígeľ, Handlová a Nováky.