PRIEVIDZA. Zákonnú povinnosť zapísať dieťa do základnej školy na Slovensku má každý rodič, ktorý je občanom SR a jeho dieťa má slovenské občianstvo. Na zápise by sa mali zúčastniť deti, ktoré do konca augusta dovŕšia šiesty rok, ale aj tie, ktorým bol začiatok povinnej školskej dochádzky odložený o rok.
Termíny zápisov do prvého ročníka
- Prievidza - 27. januára 2010 od 9. do 17. h
- Handlová - 1. februára 2010 od 8. do 17. h
- Nováky - 29. januára 2010 od 12. do 17. h
- Bojnice - 1. februára od 9. do 16. h
Na hornej Nitre je väčšina rodičov zodpovedných a svoje deti zapíše do školy včas. V Bojniciach s problematickými rodičmi skúsenosti nemajú, rovnako ani v Novákoch. V Prievidzi a v Handlovej riešia len ojedinelé prípady.
„Sleduje ich sociálne oddelenie, ktoré rieši odobratie príspevku na dieťa v prípade nesplnenia si povinnosti," vysvetlila hovorkyňa Mestského úradu v Prievidzi Ivona Vojtášová.
Nováky a Bojnice majú vo svojej pôsobnosti po jednej základnej škole. V nováckej očakávajú 40 žiakov a v bojnickej 26. Do troch handlovských škôl by sa malo zapísať asi 150 prvákov, osem škôl v správe mesta Prievidza ich očakáva 391.
Rodičia by na zápis mali prísť spolu s deťmi a priniesť ich rodné listy a svoje občianske preukazy. Pokiaľ je dieťa zdravotne postihnuté, musia mať so sebou aj doklad o jeho zdravotnom stave. Informovala o tom hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.
Už niekoľko rokov nastupuje do základnej školy osem percent prvákov o rok neskôr, ako by malo. Neprejdú testami školskej zrelosti.
PRIEVIDZA. Zápisy prvákov trvajú na slovenských základných školách od 15. januára do 15. februára. Presný dátum určujú ich zriaďovatelia.
Kedy dať vyšetriť zrelosť dieťaťa
- ak je podozrenie na poruchu pozornosti a hyperaktivitu
- ak sa ťažšie prispôsobuje cudziemu prostrediu a ľuďom, je výrazne citovo pripútané (zväčša k matke), nesamostatné, príliš hravé
- ak má hraničný dátum narodenia (jún, júl, august)
- ak je mimoriadne nadané a narodené v septembri až decembri, teda mu „zle vychádzajú roky" a hrozí automatický odklad o rok
- ak má rozumové schopnosti na dolnej hranici normy, alebo je mentálne retardované
- ak má problémy, ako sú poruchy vývinu reči, slabozrakosť, nedoslýchavosť, nízky vzrast, vrodené vývinové chyby, nevyhranenú pravo-ľavorukosť, ak je predčasne narodené. Alebo malo nízku pôrodnú hmotnosť
- ak rodičia chcú objektívne zhodnotiť danosti dieťaťa
Vlani bolo zapísaných 54 445 prváčikov, o 654 viac ako rok predtým. Všetky zapísané deti sa však školákmi nestali. Až osem percent z nich, konkrétne 4329, nastúpi do školy o rok neskôr, lebo neprešli vyšetrením na školskú zrelosť. Vyplýva to z informácií, ktoré vypracoval Ústav informácií a prognóz školstva. Tento rok by malo byť okolo 55-tisíc zapísaných prvákov.
Škola je ťažšia ako bývala
Najčastejším dôvodom odkladu školskej dochádzky je sociálna a emocionálna nezrelosť detí. S nástupom do školy má dnes podľa psychológov problémy 10 až 12 percent detí a zlyhávajú.
„Pre väčšinu detí je vstup do školy veľkou záťažou, veď dieťa opúšťa svet hier a musí sa prispôsobiť životu v kolektíve a novým povinnostiam. Len na porovnanie, to, čo sa deti kedysi učili v štvrtej triede, sa dnes učia v prvej," povedala psychologička Eva Smatanová.
V Novákoch malo vlani odklad šesť detí, v Bojniciach 9, v Prievidzi 46 a v Handlovej oň požiadali rodičia 20 detí.
Niektorí rodičia sa len snažia predĺžiť deťom detstvo, no tento rok to už nebude také ľahké. Podľa nového školského zákona sa k odkladu musí vyjadriť aj pediater a detský psychológ. Bez ich vyjadrenia už riaditeľ nemôže rozhodnúť o odklade.
Výsledky niekedy ignorujú
Aj keď väčšina rodičov súhlasí s vyšetrením školskej zrelosti detí, mnohí sa jeho výsledkom neriadia.
„Niektorí napriek výsledku dajú svoje dieťa do školy. Dozvieme sa to len, ak začnú problémy," hovorí Kristína Vajsová z Centra Pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Banskej Bystrici. Záujem rodičov o vyšetrenie podľa nej stúpol.