PRIEVIDZA. Šéfom expedície je Prievidžan Martin Nemček, ktorý je na Aconcague šiestykrát. Počas aklimatizačného výstupu skupina pomohla zachrániť život španielskemu horolezcovi.
Krutá hora
Aconcagua je argentínska hora, ktorá má 6962 metrov nad morom. Horolezci ju pre kruté klimatické podmienky často porovnávajú s osemtisícovkami v Himalájach. „Od mora fúkajú silné vetry, je tam veľmi ťažký a suchý vzduch a kamenistá pôda. Geologické pomery naznačujú, že život na hore je obtiažny a rovnako aj výstup," povedala Iveta Nemčeková, manželka šéfa slovenskej expedície.
Aconcagua
- Aconcagua je najvyšší vrch Ánd, Amerického kontinentu, južnej pologule, západnej pologule a najvyššia hora Zeme mimo Áziu!
- Jej názov pochádza z kečuánštiny a znamená Biela stráž (anco=biely, cahuac=stráž).
- Aconcagua psychologicky a fyzicky reprezentuje výstup na 8000 m vysokú horu.
- Relatívna vlhkosť vzduchu je veľmi nízka, za čo môže hrúbka atmosferických vrstiev v tejto časti sveta.
- Aconcagua je preto veľmi vhodný cieľ pre horolezcov, ktorí neskôr rozmýšľajú o výstupoch na najvyššie 7 a 8 tisícové hory sveta.
- Najvhodnejšie obdobie na výstup je koniec decembra a január.
Tento rok sa na Aconcaguu vydalo devätnásť horolezcov zo Slovenska, čo je vôbec najväčšia skupina ľudí z Európy, ktorá sa o výstup pokúša. Počas aklimatizačného výstupu za Slovákmi prišla španielska horolezkyňa s naliehavou žiadosťou o pomoc.
„Jej priateľ mal vážne zdravotné problémy a potreboval okamžitú pomoc," sprostredkovane informuje Iveta.
Pomôcť si musia sami
Slováci neváhali a začali konať. Martin Nemček napísal na web: „Príliš rýchly postup ho takmer stál život. Išlo o akútnu výškovú chorobu s podozrením na opuch mozgu a pľúc. Bolo treba rýchlo konať. Podali sme mu dvojitú dávku dexu (látka podobná adrenalínu - pozn. redakcie) a pomohli sme ho zniesť o niekoľko stovák metrov nižšie. Bolo to veľmi náročné. Nikto z nás nestihol raňajkovať a ani piť."
Na hore, akou je Aconcagua, ani nebola iná možnosť. Martin Nemček napísal: „ V tejto oblasti to nie je ako v Alpách, žiadna helikoptéra, žiadna horská služba. Keď ti nepomôže priateľ, zomrieš."
Po tom, ako Španiela zniesli nižšie, sa mu uľavilo a slovenská expedícia mohla pokračovať ďalej. Rovnako svoje sily v horách vlani precenil horolezec z Nórska. Jeden člen výpravy ho našiel bezvládne ležať v snehu a zniesol ho dole. Tým mu vlastne zachránil život, za čo dostal ocenenie od slovenského prezidenta.
Fotogalériu nájdete tu.
Muža uvidí o mesiac
Iveta Nemčeková upozorňuje, že problémy ako bolesti hlavy či žalúdka môže mať v horách ktokoľvek. „Najhoršie sú príliš rýchle výstupy bez aklimatizačných túr, počas ktorých si organizmus zvyká na nadmorskú výšku a klímu," vysvetlila.
Slovenská výprava má aklimatizáciu za sebou a momentálne sa pripravuje na výstup na samotnú Aconcaguu. „Už s manželom nemám žiadne spojenie. Najbližšie ho uvidím až dvadsiateho februára," dodala.
Španielsky horolezec (vpredu druhý zľava) sa postavil na nohy, až keď ho Slováci zniesli do nižšej nadmorskej výšky. Foto: ARCHÍV MARTINA NEMČEKA
Aconcaguu lezci prirovnávajú k osemtisícovkám. Foto: MARTIN NEMČEK