PRIEVIDZA. Pri získavaní zbierok nábytkárskeho charakteru sa múzeum neorientuje na zachytenie ich vývoja v dejinách, ale na ich súvislosť s históriou regiónu. Ľudový nábytok z vidieckych domácností, či už truhlice, súseky, trojboké kútové skrinky alebo sedací nábytok, poskytuje prehľad o diferenciách v štýloch rôznych končín regiónu, ich charakteristických črtách.
Úspešný projekt
Keďže Hornonitrianske múzeum v Prievidzi orientuje svoje akvizičné aktivity na získanie predmetov vyrábaných alebo používaných v oblasti hornej Nitry, sústredilo sa na rozšírenie zbierky o výrobky z produkcie firmy Thonet z Veľkých Uheriec.
Vlani začiatkom roka vypracovali projekt na doplnenie zbierkového fondu múzea o sadu nábytku zo spomínanej továrne. Jeho cieľom bolo získať zbierku vyše dvoch tuctov produktov thonetovej továrne, medzi ktorými sa nachádzajú dizajnérske kúsky z rôznych období výroby.
Projekt bol úspešný a vďaka dotácii z Ministerstva kultúry SR získalo Hornonitrianske múzeum v Prievidzi tesne pred Vianocami rozsiahlejší komplex objektov thonetovho nábytku. Budovanú zostavu mohlo múzeum rozšíriť o ďalších dvadsaťsedem kusov, zhodnotilo sa tak dlhoročné snaženie múzejníkov.
Michael Thonet bol zakladateľom fabriky vo Veľkých Uherciach a filiálok v Oslanoch a Prievidzi. Foto: WWW.TON.EU
Jedinečnosť súboru
Medzi nadobudnutými predmetmi sú zasúvacie stoly, vešiak, kreslá, záhradná súprava, prevažujú však slávne thonetovské stoličky s viacerými formami rámu, najmä s typicky tvarovanými operadlami, a so sedadlami prevažne lisovanými - hladkými, vypaľovanými, perforovanými, ale aj vypletanými.
Jedinečnosť súboru spočíva nielen v jeho rozsahu, ale tiež v obsahu niektorých unikátnych kusov.
Historický nábytok z Thonetovej továrne vo Veľkých Uherciach už v súčasnosti patrí k pozostalosti národa. Rýchly vývoj nábytkárskej produkcie môže viesť k jeho likvidácii a upadnutiu do zabudnutia. Hornonitrianske múzeum v Prievidzi chce tomu predísť. Prostredníctvom zachovaných kusov nábytku a ich prezentáciou chce vychovávať mladú generáciu k záchrane takéhoto materiálno-kultúrneho dedičstva národa. Získanie zbierky umožní návštevníkom múzea oboznámiť sa s jedným z najznámejších výrobných artiklov nášho regiónu v minulosti.
Thonetova továreň
Fabriku vo Veľkých Uherciach vybudovali v roku 1866 bratia Thonetovci. Michael Thonet nebol prvým spracovateľom ohýbaného dreva, techniku však zdokonalil a doviedol k veľkovýrobe. Na roky 1857 až 1869 získal monopol pre celé územie Rakúsko-Uhorska. Zamestnancov pripravovali do výroby vo vlastnej závodnej škole. Postupne vznikali v regióne ďalšie filiálky, napríklad v Oslanoch, Prievidzi či Skačanoch.
Nábytok z továrne vo Veľkých Uherciach získal v roku 1878 na svetovej výstave v Paríži zlatú medailu.
Obdobie po 1. svetovej vojne prinieslo firme stratu zahraničných objednávok, v roku 1920 výrobu zastavili. Dve továrne na Morave však produkovali výrobky i naďalej.