1. Výbuch v Bani Handlová
Augustový výbuch v handlovskej bani nebol len udalosťou roka. Bola to najväčšia banská tragédia, akú Slováci pamätajú. Pri výbuchu plynov 10. augusta zomrelo v podzemí Východnej šachty deväť baníkov a jedenásť banských záchranárov. Dodnes nikto presne nevie, prečo. Nešťastie vyšetruje Obvodný banský úrad v Prievidzi, skupina z ministerstva hospodárstva a polícia. Po baníkoch ostalo 39 detí.
Za dvadsiatimi baníkmi po strašnej tragédii smútilo celé Slovensko. Foto: TASR
2. Nárast nezamestnanosti
V decembri 2008 bola nezamestnanosť na hornej Nitre takmer dvojnásobná, ako rok predtým. Zo štatistík úradu práce vyplýva, že zatiaľ čo na konci roka 2008 bolo v okrese 4849 nezamestnaných, presne o rok neskôr ich počet stúpol na 8651. To znamená, že miera nezamestnanosti stúpla z 6,31 percenta na 11,25 percenta.
Pričinilo sa o to aj niekoľko hromadných prepúšťaní. Kríza sa najskôr dotkla gumárenského priemyslu v regióne, prepúšťali firmy Saargumi a Vegum. Neskôr sa k nim pripojila aj obuvnícka spoločnosť Geox, ktorá prepustila 470 ľudí.
Firma Geox s výrobou v Prievidzi úplne skončila. Foto: JANA RUSŇÁKOVÁ
3. Prasacia chrípka
Začiatkom decembra zaznamenalo Slovensko prvú obeť novej chrípky. V bojnickej nemocnici vtedy zomrel 32-ročný Prievidžan. U pacienta sa najskôr prejavovala len bežná chrípka, po hospitalizácii na pľúcnom oddelení lekári zistili, že ide o vírus A(H1N1). Muž podľahol závažnému ochoreniu obličiek v spojení s novou chrípkou.
Prvá obeť prasacej chrípky na Slovensku bola z Prievidze. Foto: JANA RUSŇÁKOVÁ
4.Dopady krízy na činnosť samospráv
Kríza sa naplno prejavila aj v pokladniciach miest a obcí hornej Nitry. Výpadky príjmov z podielových daní spôsobili, že samosprávy museli začať výrazne šetriť. Prievidza napríklad dostala od štátu o 2,2 milióna eur menej, ako plánovala v rozpočte. Mesto preto pristúpilo k niekoľkým opatreniam. Skrátilo pracovný čas mestským úradníkom, obmedzilo prílev peňazí do športu, kultúry a nových investícií, zredukovalo počet mestských komisií a zrušilo niekoľko spoločenských akcií.
V Prievidzi pre šetrenie túto zimu nie je ani obľúbená ľadová plocha. Foto: ALENA MŰLLEROVÁ
5. Nový ťažobný úsek
Hornonitrianske bane na jeseň otvorili 11. ťažobný úsek bane Nováky, kde by malo nájsť prácu 500 ľudí na 15 rokov. V súvislosti s tým rezonoval prípad Jozefa Ťažiara z Opatoviec nad Nitrou, ktorý protestoval proti zabratiu svojich pozemkov. Najskôr ho premiér Fico označil za provokatéra, neskôr sa mu prišiel osobne ospravedlniť a prisľúbil pomoc. Z tej však nakoniec nič nebolo, pán Ťažiar v novembri náhle zomrel.
Ťažbe uhlia ustúpili dve rieky aj železnica. Foto: JANA RUSŇÁKOVÁ
6. Pokuta za kartel
Novácke chemické závody sú v konkurze po tom, čo im v júli Európska komisia udelila pokutu vo výške 19,6 milióna eur za kartelovú dohodu s ďalšími ôsmimi európskymi firmami. O prácu sa začalo obávať dvetisíc zamestnancov chemičky, vedenie ich však upokojilo a k prepúšťaniu nakoniec nedošlo. Podnik naďalej vyrába, jeho osud je však stále neistý.
Novácke chemické závody sa po pokute od Európskej komisie dostali do problémov. Foto: JANA RUSŇÁKOVÁ
7. Zranení vo VOP
Vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch sa pri rozoberaní zapaľovača v septembri zranili tri pracovníčky. Po tragickom výbuchu z roku 2007, kedy v podniku zomrelo osem ľudí, sa udalosť stretla s veľkým záujmom médií. Tentokrát našťastie nikto neprišiel o život, jedna zo žien však bude mať následky do konca života.
Vo VOP prišla jedna z pracovníčok o ruky. Foto: MO SR
8. „Stíhačková" panika
Doslova paniku spôsobil augustový prelet stíhačky nad hornou Nitrou. Banskou tragédiou otrasení ľudia si mysleli, že sa v Morovne zrútilo lietadlo. Zalarmovali hasičov, záchranárov, policajtov, dokonca aj ministra vnútra. Napokon vysvitlo, že hluk spôsobila stíhačka, ktorá nad regiónom prekonala nadzvukovú rýchlosť.
Prelet stíhačky Hornonitranov poriadne vystrašil. Foto: ČTK
9. Prírastok roka
Bojnická zoologická záhrada sa v máji tešila z unikátneho prírastku. Prišiel tu na svet prvý orangutan na Slovensku. Počiatočné obavy o jeho prežitie vystriedala radosť z toho, ako sa malej opičke darí. Mláďatko orangutana dostalo meno Kiran, čo v preklade znamená nádherný lúč svetla.
Jednou z mála radostných udalostí bolo vlani narodenie Kirana. Foto: JANA RUSŇÁKOVÁ
10. Stavba storočia
V júli sa konečne rozhodlo, ako mesto Prievidza využije neslávne známu budovu Titanicu. Dlhé roky Prievidžania čakali, čo z kolosu bude. Je rozhodnuté, okrem obchodov tu vznikne aj najväčšia kultúrna sála na hornej Nitre s kapacitou asi tisíc miest. Podobná sála doteraz v regióne chýbala, teraz sa tu budú môcť organizovať aj veľké podujatia.
Prievidza sa konečne dočká reprezentatívnej kultúrnej sály. Foto: MARIÁN KUCMAN
Ďalšie udalosti
V roku 2009 ovplyvnili život ľudí z hornej Nitry aj iné udalosti. Medzi ne patria prezidentské voľby, šrotovné, novinky v cestnom zákone, požiar v nováckej elektrárni, neúspešný predaj akcií Prievidzského tepelného hospodárstva, presun záchranky z Nitrianskeho Rudna do Novák, zavedenie mliečneho automatu či snaha zatvárať pohotovosti už o polnoci. Nechýbali zaujímavé krimi prípady, medzi ktorými dominovala policajná razia, počas ktorej slovenskí kukláči zastrelili českého hľadaného lupiča alebo zvrátená láska majiteľky k psíkovi, ktorého si po smrti odložila do mrazničky vo svojej kuchyni.
Najviac vás zaujímalo
Na stránke www.prievidza.sme.sk si ľudia najčastejšie klikali na správy o nešťastí v handlovskej bani.
Tri najčítanejšie články roka 2009:
1. V bani našli 16 tiel, neprežil nikto
2. Záchranári už našli všetky obete výbuchu
3. Handlovú vystrašil výbuch, spôsobila ho stíhačka
Tri najsledovanejšie videá roka 2009: