ou.
Ste nielen gastroenterologičkou ale aj obvodnou detskou lekárkou. Ako teda na základe vašich skúseností hodnotíte stravovanie školákov?
- Jedálne lístky našich detí a ich stravovacie návyky majú veľké rezervy. V posledných rokoch napodobňujeme všetko, čo je na západe a to platí aj o jedlách. Populárne sú stánky s rýchlym občerstvením, ktoré ponúkajú rôzne hamburgery, hotdogy a koly. V takejto potrave prevažujú cukry a tuky, čo pre dieťa nie je tá najsprávnejšia výživa. Preto mám v ambulancii mladých pacientov, ktorí majú napríklad zápchy. Niet sa čo čudovať. Ich strava nemá správne zloženie. Nedodržujú napríklad pitný režim, konzumujú jedlá s prebytkom cukru a ten im odoberá chuť do iných pokrmov. Deti odmietajú zeleninu a ovocie, pričom by mali tvoriť až päťdesiat percent ich stravy. Žiaľ, pozitívne v tomto smere nepôsobia ani niektoré školy, ktoré pre žiakov zriaďujú bufety. V nich je väčšina jedál nezdravých. Bolo by lepšie, keby si školák priniesol na vyučovanie radšej celozrnný rožok s chutnou pomazánkou, dobrým syrom, rajčinou alebo paprikou.
Zdá sa teda, že správna životospráva má základ v návykoch, ktoré sú v rodine.
- Presne tak. Už aj u nás sú rodiny, i keď ich zatiaľ nie ej väčšina, kde zdravá výživa má svoje pevné miesto. Sú to ľudia, ktorí si uvedomujú, že takto môžu predchádzať rôznym chorobám a neduhom. Mamy varia vyváženú stravu, biele pečivo narádzajú celozrnným, nezabúdajú na ovocie a zeleninu. Veď školské deti by mali denne zjesť až tri porcie ovocia a zeleniny. Je dobré, ak je to z našich záhrad. Viem, mnohé deti práve ovocie a zeleninu vehementne odmietajú. Je to však preto, že sa do ich stravy nedostávali už od malička.
Zdôrazňujete, že dieťa by malo dodržiavať pitný režim. Aké tekutiny sú pre školákov vhodné?
- Najskôr spomeniem tie, ktoré vhodné nie sú. Sú to predovšetkým rôzne malinovky a limonády, sladké a farebné. Dieťaťu neponúkajú nič výživné. Je škoda, že školáci si nevedia vychutnať obyčajnú vodu, pričom nemyslím na vodu z vodovodu, v ktorej je neúrekom chlóru. Sú však naturálne vody, ktoré sú pre deti vhodné. Upozorňujem, že to nie sú minerálky, so sodíkom a rôznymi soľami, ktoré môžu mať neskôr zlý vplyv na obličky a spôsobovať vysoký tlak. Deti nevedia piť ani bylinkové čaje, či akékoľvek čaje. Vždy sú lepšie ako voda so sirupom. Nemám nič proti sirupom, no i tie obsahujú množstvo chemických látok, farbív a ďalších prvkov, ktoré nie sú vhodné pre dieťa. Je iné, ak je sirup domáci, vyrobený z prírodných zdrojov.
Je známy fakt, že veľa detí neraňajkuje. Prečo je dobré, aby sa ráno najedli?
- Podľa prieskumov viac ako dve tretiny detí neraňajkuje. Hovoria, že im nechutí. Je to však len zvyk, ktorý si musia osvojiť. Nemusia jesť veľa. Stačí ak si dajú jeden alebo aspoň polovicu celozrnného rožka s pomazánkou, nejakou zeleninou a čajom. Potrebujú totiž energiu. Navyše sa v škole cez prestávku nestihnú niekedy najesť, potom sú veľmi hladné a obed doslova zhltnú. Poriadne sa potom najedia až večer. Potom nastupujú tráviace problémy, obezita. Chcem pripomenúť že okrem zdravej výživy netreba zabúdať ani na aktívny pohyb. Ak totiž jedlo príjem, musí nastať aj výdaj. Pri športe je to najlepšie. Žiaľ, mnohým deťom sa športovať nechce. Na začiatku školského roka máme pred ambulanciami veľa žiakov, ktorí chcú potvrdenie o oslobodení od telesnej výchovy. Rodičia by mali v tomto smere svoje deti usmerniť a vybrať im pohybové aktivity, ktoré ich bavia. Môže to byť napríklad bicyklovanie alebo korčuľovanie.
Aké sú vaše skúsenosti so školskými jedálňami? Varia už dnes jedlá, ktoré sú zdravé?
- Väčšina škôl sa už snaží, aby strava v jedálni bola vyvážená, obsahovala viac zeleniny a ovocia. Nie vždy sa im to však darí, obmedzujú ich rozpočty. V konečnom dôsledku však všetko závisí od samotného dieťaťa, čo si z ponúkaného vyberie. Neraz na tanieri zostane dusená zelenina, či zeleninový šalát. U nás je zaužívaná tradícia, že obed obsahuje polievku, mäso a ryžou alebo zemiakmi, dezert a nakoniec ovocie. Dobrá kombinácia to však nie je. Ak všetko takto postupne zjeme, žalúdok to len ťažko spracováva. Ovocie na záver vôbec nie je vhodné, malo by sa skôr jesť na prázdny žalúdok. Ideálne by tiež bolo, keby sme mäso jedli len s dusenou zeleninou či so šalátmi. Opakujem však, takýto štýl stravovania musí dieťa získať už v rodine.
Podrobuje sa v posledných rokoch školská mládež častejšie vyšetreniam napríklad na cukry alebo cholesterol?
- Áno a je to dokonca povinné. Dieťaťu v jedenástom a sedemnástom roku života zisťujeme výšku cholesterolu, obsah cukrov a tukov v krvi. Je to tak správne, pretože v prípade negatívnych zistení môžeme včas reagovať a zlý stav korigovať.