Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Pochybní predajcovia číhajú na každom kroku

Snáď každý sa už stretol s obchodníkmi, ktorí ponúkajú rôzny tovar pred obchodmi, na námestiach alebo priamo pred dverami bytu. Mnohí takéhoto predavača dokonca pokojne vpustia do domácnosti neuvedomujúc si pri tom, aké nebezpečenstvo im hrozí.

Podomový predaj je stále viac rozšírený a ponúka dostatok možností, ako oklamať dôverčivých ľudí.Podomový predaj je stále viac rozšírený a ponúka dostatok možností, ako oklamať dôverčivých ľudí. (Zdroj: JANA RUSŇÁKOVÁ)

PRIEVIDZA. Podomový predaj ja stále viac rozšírený a ponúka dostatok možností, ako oklamať spotrebiteľa, ktorý niekedy ani netuší, aké má práva. Mnohí sa tak stanú obeťou podvodníka kvôli neznalosti zákona.

Biznis ako každý iný

Predajcovia stále častejšie navštevujú naše domovy, ponúkajú nám rozličný tovar a zabezpečujú tak, niekedy zdanlivé, pohodlie nákupu. Odborníci však varujú pred nekalými praktikami, ktoré niektorí z nich používajú. Ľudia by preto mali byť pri nákupe od podomového obchodníka veľmi opatrní.

Zo zákona o ochrane spotrebiteľa pri podomovom a zásielkovom predaji vyplýva pre predajcu niekoľko povinností, ktoré je dobré si osvojiť a predísť tak prípadným problémom pri nákupe. Predávajúci je povinný preukázať spotrebiteľovi svoju totožnosť, trvalý pobyt a živnostenské oprávnenie, pokiaľ ide o fyzickú osobu, alebo obchodné meno a sídlo, ak tovar ponúka právnická osoba či jej zástupca.

Predajcovi zo zákona vyplýva aj informačná povinnosť o tovare, musí písomne informovať o možnosti, mieste a spôsobe reklamácie, ako aj o možnosti spotrebiteľa odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru, na ktoré má nárok bez uvedenia dôvodu. V prípade odstúpenia od zmluvy vráti spotrebiteľovi zaplatenú sumu najneskôr do 15 dní. Taktiež je povinný kupujúcemu vydať doklad o kúpe so špecifikáciou druhu, ceny a dátumu prevzatia tovaru. Podľa zákona možno podomový predaj vykonávať len počas pracovných dní od ôsmej do devätnástej hodiny a v dňoch pracovného pokoja od desiatej do pätnástej hodiny.

Sľuby nestačia

V prípade, že obchodník všetky tieto náležitosti splní, spotrebiteľ môže byť pokojný, že ide o legálnu firmu či predajcu. Aj v takýchto prípadoch sa však môžu vyskytnúť komplikácie, ktorým sa venuje Slovenská obchodná inšpekcia (SOI).

Pracovníci SOI vykonávajú kontroly na základe spotrebiteľských podnetov a preverujú konkrétne prípady, v ktorých sa vyskytol nejaký problém. Najčastejšie sa stretávajú s otázkami reklamácií, pričom prešetrujú formálny postup vybavenia reklamácie v zmysle zákona. Niektorí ľudia zase žiadajú o preverenie konkrétnej firmy, informoval jeden z nich.

podvodnici1.jpg

Pochybní predajcovia ponúkajú tovar od výmyslu sveta. FOTO: JANA RUSŇÁKOVÁ

Za jednu z možností, ako sa vyhnúť nekalým praktikám pri podomovom predaji považuje dôkladné preštudovanie zmluvy. Nikdy sa netreba spoliehať na ústne sľuby obchodníkov, ale na to, čo je napísané v zmluve. Ak je spotrebiteľ aj napriek všetkému nespokojný s tovarom alebo službou poskytnutou legálnou firmou, môže sa skontaktovať so SOI, ak však má podozrenie, že sa stal obeťou podvodu, mal by sa obrátiť na políciu.

Buďte obozretní

Keď vám pri dverách zazvoní akokoľvek sympatický a milý podomový predajca, vyvarujte sa chýb pri rozhovore s ním. Nikdy nepúšťajte cudziu osobu, aj keď možno s výhodnou ponukou, do svojho bytu či domu. Ak vás ponuka zaujme, prizvite si tretiu osobu, nikdy s obchodníkom neostávajte osamote. Nenechajte sa ním zmanipulovať k unáhleným rozhodnutiam, vždy si doprajte čas na rozmyslenie a pred podpisom si nezabudnite pozorne prečítať zmluvu.

Dobrosrdeční samaritáni alebo bezcharakterní zlodeji?

Zazvoní zvonček, vy otvoríte dvere a pred nimi stojí smutný ošumelý chlapček, krásna mladá žena či seriózne vyzerajúci muž v najlepších rokoch. Môžu mať jediný cieľ - obrať vás o peniaze.

PRIEVIDZA. „Dobrý deň, sme z organizácie, ktorá pomáha všetkým ľuďom na svete umierajúcim od hladu...," alebo: „Prispejte útulku pre úbohé zvieratká....," či dokonca: „Viete aký strašný osud majú milióny detí v Afrike? Pár korún od vás by im určite pomohlo...." Aj takéto dôvody je možné počuť z úst ľudí, ktorí chodia z domu do domu a vyberajú peniaze na údajne charitatívne účely. Každý deň im padne za obeť obrovské množstvo naivných a dôverčivých ľudí.

Mnoho verejných zbierok slúži naozaj ušľachtilým cieľom, ale nepozorovane sa medzi ne mieša stále viac podvodníkov.

Podmienky sú prísne

Základom je uvedomiť si, že väčšina organizácií, ktoré zbierajú peniaze napríklad pre charitu, majú pre tento účel zriadený bankový účet, sms číslo či iné spôsoby, pomocou ktorých môžu ľudia prispievať. Nie je to však pravidlom, preto treba myslieť na to, že podľa zákona o verejných zbierkach a o lotériách a iných podobných hrách sa „verejné zbierky konajú na miestach a v priestoroch všeobecne prístupných alebo pri kultúrnych, športových a iných verejných podujatiach.

Zbierky z domu do domu možno konať len vo výnimočných prípadoch." Podľa Aleny Koišovej z komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra sa za takýto prípad považuje napríklad „zbierka usporiadaná obcou na verejnoprávne účely, ktorých plnenie patrí do ich pôsobnosti, najmä ak ide o naliehavú pomoc osobám postihnutým živelnou katastrofou. Výnos takejto zbierky je príjmom rozpočtu obce."

Zo zákona ďalej vyplýva, že „zbierky sa nesmú vykonávať vo verejných dopravných prostriedkoch, na ich staniciach, v lôžkových zdravotníckych zariadeniach, v pohostinských a zábavných miestnostiach a v predajniach."

Kto môže vyberať peniaze?

Verejnú zbierku na verejnoprospešné účely môže na území Slovenska usporiadať len právnická osoba a každá zbierka musí byť povolená. Rozhodnutie o povolení celoštátnej zbierky vydáva ministerstvo vnútra, obvodné úrady povoľujú zbierky, ktoré sa konajú v ich územnom obvode.

Ak niekto tvrdí, že zháňa peniaze pre organizáciu v zahraničí, musí sa vedieť preukázať povolením od ministerstva vnútra, ministerstva financií a tiež od ministerstva zahraničných vecí. Aj keď zákon v týchto prípadoch nepamätá na povinnosť nosiť tieto povolenia pri sebe, každý „seriózny usporiadateľ zbierky však svojich ľudí takýmto dokladom vybaví," vysvetlila A. Koišová.

Preto ak si nie ste istí, či majú osoby, ktoré vás navštívili povolenie zbierať peniaze na účely, ktoré uviedli a snažia sa vyhnúť odpovedi o legálnosti zbierky, resp. vám odmietnu ukázať doklad o jej povolení, rýchlo za nimi zabuchnite dvere. Je totiž možné, že máte čo do činenia s obyčajnými zlodejmi.

Jana Rusňáková
Polícia radí ignorovať cudzích ľudí za dverami bytu

Zámienky predaja tovaru či finančnej zbierky na verejnoprospešné ciele majú rôzne dôvody. Ľuďom často ani nenapadne, že môže ísť o podvodníkov, ktorí si prišli prehliadnuť ich byt alebo niečo narýchlo ukradnúť.

PRIEVIDZA. Pri podomovom predaji alebo pochybných finančných zbierkach hrozia ľuďom problémy nielen so zakúpeným tovarom, ale aj riziko, že svoje peniaze dajú podvodníkom, ktorí tvrdia, že ich zbierajú pre charitu.

Podľa koordinátora prevencie Mestskej polície v Prievidzi Víta Zajaca „môže takáto činnosť slúžiť kriminálnym živlom ako zámienka na vytipovanie bytov pre krádeže vlámaním či zneužitie situácie, keď si občan ide napríklad pre peniaze uložené v byte a návštevník využije jeho neprítomnosť a ukradne z kabáta či kabelky v chodbe peňaženku."

Ľudia by si mali uvedomiť, že v blízkosti vchodových dverí si často vešajú aj kľúče a preto by nikdy nemali cudziu osobu nechať osamote pred otvorenými dverami. Rovnako sa neoplatí pozývať neznámeho domov, pretože jeho úmysly sa nikdy nedajú predvídať.

Opatrní by mali byť predovšetkým dôchodcovia, ktorí sa najčastejšie stávajú obeťami podvodníkov. Tí vedia, že seniori si zvyknú peniaze ukladať doma. Práve empatia a dôverčivosť dôchodcov z nich robí veľmi ľahkú korisť.

Polícia preto odporúča každý prípad podomového predaja oznámiť na číslo 159, neotvárať neznámym ľuďom a nenechať sa oklamať srdcervúcimi príhodami, ktoré sú často vymyslené. „Ak vás navštívi osoba predstierajúca núdzu a žiadajúca o pomoc, nikdy ju nepustite do bytu, ale zavolajte políciu," dodal Zajac.

Jana Rusňáková

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  6. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  1. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
  2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  3. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  4. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  6. Super zábava, super deň
  7. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  8. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 658
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 9 210
  3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 751
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 814
  5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 150
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 775
  7. Ako znížiť vysoký cholesterol? 4 280
  8. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 4 257

Blogy SME

  1. Milan Brejcha: Môže úprimný katolík voliť Proresívne Slovensko? Pokojne áno.
  2. Vladimír Krátky: Fico liezol na Úrad vlády cez plot.
  3. Miroslav Kocúr: Prečo Ukrajina nie je ruské "dieťa" ani ruský domov
  4. Ján Šeďo: "Dneprogres" zaplavil Záporožie v roku 1941, "Kachovka" dnes.
  5. Tomáš Kraus: Deň víťazstva
  6. Roland Šipoš: Vzťahy
  7. Monika Mezeiova: Krásy stredného veku
  8. Marián Viskupič: Veronika, digitalizácia, eurofondy...tri slová, obyčajné slová
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 17 324
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 787
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 9 612
  4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 920
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 5 775
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 321
  7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 790
  8. Rastislav Puchala: Zakázať Bibliu? 4 427
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Má približne 11 mesiacov a na Slovensko pricestovala zo slovinskej Zoo Ľubľana.


TASR 11m
Ilustračné foto.

Na pracovných trhoch sa zúčastnilo 20 zamestnávateľov z rôznych regiónov Slovenska.


TASR 27m
Ilustračné foto.

Potvrdilo to približne ročné meranie počas skúšobnej prevádzky.


TASR 1 h

Diskusiu vysielame naživo v utorok 13. 6. 2023 o 19.00 h.


23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Z mesta uviedli, že na "túto iniciatívu skupiny občanov" nebudú reagovať.


TASR 8. jún

Prielomová vlna by sa valila Oravou.


6 h

Opel zrejme dostal na mokrej ceste šmyk.


24 h

Prípad sme preverili priamo na riaditeľstve Strediska sociálnych služieb.


21 h

Blogy SME

  1. Milan Brejcha: Môže úprimný katolík voliť Proresívne Slovensko? Pokojne áno.
  2. Vladimír Krátky: Fico liezol na Úrad vlády cez plot.
  3. Miroslav Kocúr: Prečo Ukrajina nie je ruské "dieťa" ani ruský domov
  4. Ján Šeďo: "Dneprogres" zaplavil Záporožie v roku 1941, "Kachovka" dnes.
  5. Tomáš Kraus: Deň víťazstva
  6. Roland Šipoš: Vzťahy
  7. Monika Mezeiova: Krásy stredného veku
  8. Marián Viskupič: Veronika, digitalizácia, eurofondy...tri slová, obyčajné slová
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 17 324
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 787
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 9 612
  4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 920
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 5 775
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 321
  7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 790
  8. Rastislav Puchala: Zakázať Bibliu? 4 427
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu