Neustále stúpa počet maloletých, ktorí považujú alkohol za vhodnú podporu ich zábavy. Odborníci varujú pred deštrukčnými účinkami pitia, ich vztýčený varovný prst však stále viac mladých a ich rodičov ignoruje.
PRIEVIDZA. Štyri štrnásťročné Prievidžanky sa rozhodli osláviť narodeniny jednej z nich. Oslava bez alkoholu však už nie je v móde, tak nechýbalo ani niekoľko fľašiek vína a koňaku. Stretnutie predčasne ukončil zážitok, na ktorý len tak ľahko nezabudnú. Prvý kontakt s alkoholom skončil pre jednu z nich ťažkou otravou, ktorá dievča pripútala na nemocničné lôžko. Napriek komplikovanému stavu mala šťastie, že jej duchaprítomná kamarátka dokázala poskytnúť prvú pomoc a zavolať záchranku.
Prečo deti pijú?
Takýchto prípadov je neúrekom, nie všetky však dopadnú dobre. Alkohol dokáže zanechať na deťoch následky na celý život. Prečo teda pijú? Podľa slov Miroslavy Štovčíkovej, lekárky v poradni zdravia pri Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Bojniciach, mladí najčastejšie siahajú po alkohole zo zvedavosti, vplýva na nich aj partia ľudí, v ktorej sa pohybujú, ale ovplyvňuje ich aj direktívny prístup zo strany rodičov alebo vychovávateľov. Tí im alkohol piť zakazujú a deti často zo vzdoru urobia pravý opak. Nie nadarmo sa hovorí, že zakázané ovocie chutí najlepšie.
„Preto sa presadzuje teória, že by dospelí mali učiť mladých ľudí piť kultúrne, vysvetliť im všetky riziká, nástrahy a nevýhody alkoholu. Absolútna abstinencia je totiž možná len u malého percenta populácie," tvrdí M. Štovčíková.
Väčšinou pijú deti bez dostatočnej citovej podpory zo strany rodičov. Tí majú obrovskú mieru zodpovednosti a mali by na deti pozitívne vplývať. Pri probléme s pitím detí najčastejšie zlyháva komunikácia medzi nimi a ich rodinou. Často žijú len vedľa seba, nie spolu. Možnosťami, ako tento problém riešiť je odstránenie komunikačnej bariéry A vyššia pozornosť venovaná svojim potomkom.
Malí alkoholici
Deti začínajú piť stále skôr, dnes už nie je ničím výnimočným opitý dvanásťročný maloletý. Veková hranica sa stále posúva nižšie. Aj keď je vplyv alkoholu na detský organizmus porovnateľný s vplyvom na organizmus dospelého človeka, u detí nastávajú zmeny vyvolané alkoholom oveľa rýchlejšie, bývajú závažnejšie a často nezvratné. To znamená, že alkohol môže v detskom organizme navodiť zmeny, ktoré sa už nikdy neupravia, ako napríklad poruchy mozgu či pečene. Štovčíková tvrdí, že „z mladého človeka sa stane alkoholik skôr ako z dospelého, čo súvisí nielen s fyzickým stavom, ale aj s menej vyvinutou psychikou, ktorá je u detí veľmi tvárna."
Otravy alkoholom preto nie sú u detí výnimočné. Keďže nepoznajú svoju mieru, často sa stane, že to preženú. Otrava alkoholom pritom nie je len stav bezvedomia, ale má niekoľko štádií. Keď už človek cíti účinky alkoholu, je v prvom štádiu intoxikácie. Konečnou etapou otravy je bezvedomie, kedy je človek najviac ohrozený. Hranica opitosti je u každého iná, preto sa netreba spoliehať na to, že keď kamarát zvládol vypiť liter vína, dokážem to aj ja.
Vzhľadom na fyzické aj psychické dispozície detí, existuje u nich väčšie riziko vzniku závislosti ako u dospelých. Miroslava Štovčíková pripomína, že „závislosť vzniká na základe tendencie ľudí opakovať správanie, ktoré im prináša príjemné zážitky. Droga, teda aj alkohol, sa stáva jedinou vecou, ktorá prináša radosť a potešenie. Závislý človek ju vyhľadáva, aj keď už má problémy v škole alebo v rodine. Stráca ostatné záujmy, droga mu čoraz viac chýba a zvyšuje voči nej toleranciu, čiže ju prijíma stále viac a častejšie." Alkohol okrem devastačných účinkov na telo a myseľ mladých ľudí zvyšuje aj riziko kriminality. Takéto problémy sa s človekom môžu ťahať celý život, aj keď sa v dospelosti alkoholu vzdá.
Neplnoletí ľudia, ktorí s obľubou holdujú alkoholu a považujú ho za neoddeliteľnú súčasť zábavy, si ani neuvedomujú, aké nebezpečenstvo im opitým hrozí. Nielen že sú náchylnejší páchať trestnú činnosť, ale poľahky sa môžu stať aj jej obeťou.
Mestská polícia v Prievidzi zaznamenala mnoho prípadov podnapitých tínedžerov, ktorí svojím nevhodným správaním pútali pozornosť okolia. Napríklad sedemnásťročná dievčina váľajúca sa po kapotách áut a prevracajúca smetné nádoby. Samozrejme opitá na mol. Tá však aspoň javila známky života.
Naopak 15-ročné dievča našiel počas prechádzky občan mesta, ktorý sa bál o jej život a zavolal políciu. Dievča bolo silno pod vplyvom alkoholu. Neznáma mladistvá sedela v nočných hodinách na schodoch a privolaní policajti zistili, že bola poriadne opitá a potrebovala lekársku pomoc.
Jednou z minuloročných rekordmaniek bola pätnásťročná Prievidžanka, ktorej hliadka namerala v dychu až 1,96 promile alkoholu.
Údajnou obeťou trestného činu sa malo stať aj asi 14-ročné dievča, ktoré bolo podľa svedkov úplne opité a znásilnené asi päticou chlapcov približne rovnakého veku pred jednou z prievidzských diskoték. O tomto prípade však MsP nebola informovaná.
V dnešnej dobe už nie je ničím nezvyčajným stretnúť v piatok v noci opité deti, potácajúce sa ulicami mesta. Dá sa dokonca tvrdiť, že je to pomerne bežné. Samozrejme, aj v Prievidzi.
PRIEVIDZA. Podľa koordinátora prevencie Mestskej polície Prievidza Víta Zajaca „prípady podnapitých neplnoletých sú v podstate na dennom poriadku, stretávame sa s nimi veľmi často."
Najrizikovejším obdobím je pritom koniec školského roka, letné prázdniny, obdobie po maturite, po Silvestri, počas Veľkej noci a víkendov. Aj keď MsP Prievidza doteraz zaznamenala najmladšie opité dieťa, ktoré malo dvanásť rokov, „prevažujú mladiství od 15 do 17 rokov. Stále častejšie sa však stretávame aj s 13 - 14-ročnými pod vplyvom alkoholu," vysvetlil Zajac. Zaujímavosťou je, že dievčatá sú v pití skutočnými rekordmankami. Minulý rok policajti prichytili viac opitých chlapcov, dievčatá ich však postupne prekonávajú.
Aj keď väčšina prichytených mladých ľudí je „len" pod vplyvom alkoholu, hliadka je občas privolaná aj k deťom, ktoré po požití alkoholu upadli do bezvedomia, prekonávali ťažkú otravu a boli v bezprostrednom ohrození života. Keď sú však pri vedomí, policajti sa u nich stretávajú so strachom z odhalenia a následkov pitia, ale aj s agresivitou či odmietaním spolupracovať s hliadkou.
Odhalené opité deti mnohokrát klamú, zatajujú pravdivé údaje, meno, bydlisko v snahe vyhnúť sa trestu. Málokedy povedia aj pravdu o tom, kto im podal alkohol. Policajtom to komplikuje prácu a riešenie takejto situácie býva často obtiažne. Svedčí o tom fakt, že len polovica prípadov sa podarí vyriešiť.
„Deti majú dopredu prichystaných množstvo výhovoriek, nezriedka sa dohadujú s personálom podniku, ako majú pred políciou reagovať," vysvetlil Zajac a dodal: „Väčšinou ide o klamstvá a nepravdivé výhovorky, stalo sa nám však už aj to, že deti hliadke uviedli, že našli v parku fľaše, z ktorých sa napili a policajti zistili, že to bola pravda. Alkohol si v parku odložili bezdomovci."
Policajti radia neplnoletým nekonzumovať alkohol, sú však realisti a vedia, že v súčasnosti sú mladí ľudia pravidelnými zákazníkmi nočných podnikov. Keď sú policajti privolaní počas víkendu k výtržnostiam či bitkám, väčšinou sú ich aktérmi deti a tínedžeri.
„V 99 percentách je pri takomto správaní sprievodným znakom alkohol," tvrdí Vít Zajac. Výtržnosti a sťažnosti občanov sa každý víkend opakujú, policajti už preto majú vytipované rizikové lokality, predovšetkým v centre mesta a v okolí zábavných podnikov, ktorým venujú zvýšenú pozornosť a pravidelne kontrolujú opitú mládež.
Ilustračné foto: ČTK