PRIEVIDZA. Na hornej Nitre so žobrákmi vo všeobecnosti veľký problém nie je. V uliciach našich štyroch miest sa vyskytujú len sporadicky alebo vôbec. V Prievidzi polícia zaznamená ročne v priemere dvadsať prípadov žobrania, V Bojniciach a v Handlovej sa takýmito prípadmi už istý čas nezaoberali a v Novákoch sa dokonca so žobraním v doterajšej histórii nestretli.
Typické pre bezdomovcov
Vo všeobecnosti prevláda názor, že k žobraniu sa uchyľujú prevažne bezdomovci. Ľudia, ktorí nie sú v núdzi, to totiž nepotrebujú. Mestskí policajti v našom regióne sa v minulosti stretli aj s prípadmi, že si k nám prišli takto „privyrobiť" obyvatelia iných štátov, prevažne Rumuni a Bulhari.
Pozitívnou informáciou je, že ani v jednom zo štyroch hornonitrianskych miest nezaznamenali detských žobrákov, ktorí sú vo svete bežným javom. Vekové rozpätie bezdomovcov žijúcich na území nášho okresu je 25 až 60 rokov, sú medzi nimi muži aj ženy.
Budia pohoršenie
Aj keď slovenská legislatíva žobranie priamo nezakazuje, môže byť v niektorých prípadoch hodnotené ako priestupok vzbudzovaním verejného pohoršenia, za ktorý môže policajt udeliť pokutu.
Ľuďom bez domova nie je cudzie ani páchanie trestnej činnosti. Okrem krádeží kovov a iných speňažiteľných surovín, ktoré zaznamenávajú príslušníci mestskej polície v Bojniciach, sa stretli už aj s prípadom, kedy ľudia bez domova dokonca jedli túlavých psov.
Choď sa radšej zastreliť
Človek, ktorý už mal do činenia so žobrákom, to považuje skôr za negatívnu skúsenosť. Nečudo, veď bezdomovci kľačiaci pred kostolmi či obchodnými domami sú často opití, špinaví, svojím správaním obťažujú okoloidúcich a často ich aj slovne napádajú. Mestskí policajti sa však stretli aj s iným prípadom. Podľa Víta Zajaca z prievidzskej mestskej polície sa raz žobrák obrátil na okoloidúcich mužov zákona so sťažnosťou, že mu niekto namiesto drobných hodil do čiapky dva náboje so slovami „choď sa radšej zastreliť".
Pomáhate chorým?
Okrem žobrákov natŕčajúcich ruku len tak bez slova, sú aj takí, ktorí si pre svoje žobranie vymysleli srdcervúci dôvod. V uliciach okresného mesta majú ľudia možnosť občas stretnúť takýchto „úbožiakov". To je prípad aj pani Zuzany z Prievidze, ktorá k takýmto osobám vždy vzhliadala s nedôverou. Jej kamarátka však bola rozhodnutá, že škúliaci muž pred obchodom má skutočne šedý zákal a nevidí ani na krok a do škatule mu dobrosrdečne hodila bankovku. Zuzana, ktorá sa chcela presvedčiť o pravdivosti mužovho tvrdenia, peniaze z krabice vybrala. Nasledoval verbálny útok plný vulgárnych nadávok na jej adresu z úst muža, ktorý ako zázrakom zrazu videl.
Nebuďte dôverčiví
Policajti svorne vystríhajú občanov pred zneužitím dôvery takýmito osobami. Podľa policajtov je lepšie prítomnosť žobráka oznámiť. Väčšinou totiž ide o ľudí, ktorí peniaze nepoužijú na riešenie svojich problémov, ale na nákup alkoholu.
Ján Krajči z Mestskej polície v Novákoch by osobne určite uprednostnil vecný dar pred hotovosťou a Vít Zajac z prievidzskej mestskej polície si myslí, že „zväčša ide o podvodníkov, ktorých motívom je vzbudenie súcitu a vylákanie peňazí."