BOJNICE. Psychiatrické oddelenie v Bojniciach navštevujú piati dôverníci z občianskeho združenia Šťastie si ty, ktorí sú bývalými pacientmi alebo rodinnými príslušníkmi ľudí s psychickým ochorením. Ich úlohou je pomáhať preliečeným pacientom zaradiť sa späť do normálneho života.
Nebáť sa autorít
Ako vysvetlila predsedníčka OZ šťastie si ty Adriana Karáseková, „nenahrádzame odborníkov. Nie sme lekári, ktorí liečia, ale snažíme sa byť priateľmi, ktorí pomáhajú." Dôverníci oboznamujú pacientov s možnosťami, ktoré majú po absolvovaní psychiatrickej liečby, pomáhajú im s vybavovaním dôchodkov, hľadaním práce či návštevami úradov. „Hlavným cieľom projektu je však odbúrať ich strach z autorít," vysvetlila Eva Fulajtárová, štatutárna zástupkyňa OZ a dodala: „Chceme, aby sa prestali báť bielych plášťov. Učíme ich samostatnosti, nebojácnosti. Nie je našou snahou za pacientov všetko vybaviť, ale naučiť ich, aby nemali strach urobiť to sami. Pretože všetko je o komunikácii a my by sme pacientom radi vrátili pocit dôležitosti a silu prezentovať svoje názory."
Spoznávajú svoje možnosti
Spolupráca s pacientom je založená na priateľskom kontakte, pochopení a vzájomnej dôvere. „Tú sme si museli najskôr získať, no teraz cítime, že pacientov upokojuje, že sme mali podobné problémy, sú otvorení a presvedčení, že im nechceme ublížiť," myslí si A. Karáseková a dodáva: „Treba im ukázať, aj na základe osobných skúseností, že s duševnou chorobou sa dá kvalitne žiť, aj keď si to často nemyslia."
Členovia občianskeho združenia v nemocnici navštevujú denný stacionár, ale aj subakútne oddelenie, v ktorom sú hospitalizovaní preliečení pacienti. Program majú rozdelený na teoretickú časť a relaxačné aktivity. V rámci pravidelných diskusií pacientov oboznamujú s pripravenými témami, ktoré sa ich priamo dotýkajú. Patrí medzi ne téma Som psychiatrický pacient, učia ich však aj to, ako prežiť pobyt na psychiatrii, ako si zariadiť život po prepustení z nemocnice, ako predchádzať návratu na oddelenie, prezentujú možnosti začlenenia sa do spoločnosti či tipy, ako si nájsť prácu.
Venujú sa aj rodinám chorých
Spoluprácu s občianskym združením Šťastie si ty si pochvaľujú aj zamestnanci bojnickej nemocnice. „Tento projekt vnímame pozitívne, aktivity pomáhajú pacientom aj personálu. My poskytujeme odbornú pomoc, pacientskí dôverníci zase ľudské a sociálne rady," vysvetlila diplomovaná psychiatrická sestra Zuzana Kováčiková a dodala, že pacienti sa na členov OZ často obracajú, napríklad sa pýtajú, ako bojovať s nežiadúcimi účinkami liekov či prekonať pocity strachu, úzkosti alebo prežiť prebdené noci. V bojnickej nemocnici sa projekt týka asi 46 pacientov, časť dôverníkov sa však venuje aj ich rodinným príslušníkom. Mnohí duševne chorí ľudia sa totiž cítia byť nepochopení a odcudzovaní zo strany svojich blízkych. Dôverníci sa preto snažia zblížiť s rodinami pacientov a pomôcť im v ich neľahkej situácii.
O tom, že projekt má pre psychiatrické oodelenie význam svedčia slová Z. Kováčikovej: „Efekt vidno hlavne v tom, že pacienti dobre užívajú lieky, navštevujú občianske združenie, zapájajú sa do jeho aktivít aj po prepustení z nemocnice. Najviac nás teší, že sa k nám vracia oveľa menej z nich."