PRIEVIDZA. Mnohé časti hornej Nitry odolávali náporu Nemcov a práve v týchto lokalitách sú najväčšie náleziská munície. Ide predovšetkým o oblasť Nitrianskeho Pravna až po Kľačno, Valaskú Belú či kopec Banská v Prievidzi. Tento rok ľudia v Trenčianskom kraji polícii ohlásili 46 nálezov munície, z toho 16 v Prievidzskom okrese. Pochádzala najmä z obdobia druhej svetovej vojny a bola prevažne nemeckej a ruskej výroby.
Historické súvislosti
Podľa Erika Kližana, archivára Slovenského národného múzea - Múzea Bojnice, je treba hľadať súvis medzi množstvom starej munície a historickými udalosťami na hornej Nitre.
„Najtvrdšie boje sa odohrali v oblasti Valaskej Belej, kde padlo 37 ľudí, partizáni však vytrvalo odolávali tlaku aj na Banskej v Prievidzi. Tam bolo dokonca privolané nemecké letectvo, čo znamená, že v tejto lokalite by sa mohla nachádzať aj letecká munícia," vysvetlil a dodal, že dôkazy o partizánskych bojoch sa nájdu aj v Nitrianskom Pravne a Kľačne.
Nemci sa pri potláčaní povstania stretli aj s problémami. Napríklad v rudnianskej doline narazili na silný odpor domácich. „Na jej začiatku bola osadená dokonca ceduľa, na ktorej stálo Achtung Banditen, čiže pozor partizáni. Pred touto oblasťou mali veľký rešpekt," tvrdí archivár Bojnického zámku.
Útočili Nemci aj Rusi
V našom okrese je však možné nájsť aj ruskú muníciu. „V marci a apríli 1945 totiž Rusi vyháňali Nemcov z nášho územia, čo sa tiež nezaobišlo bez bojov," uviedol Kližan.
Podľa jeho slov napríklad 25. marca Rusi bombardovali okraj Necpál nad Nitrou, súčasnej mestskej časti Prievidze. Z tejto udalosti sa zachoval známy príbeh o nevybuchnutej bombe, ktorú našli miestni chlapci. Založili si okolo nej oheň a odpálili ju. Jeden hrot bomby potom Necpalania vložili do zvona, ktorý dodnes visí v miestnej kaplnke.
O štyri dni neskôr chceli zase ruskí vojaci bombardovať prievidzskú železničnú stanicu, kde mali Nemci vo vagónoch naloženú muníciu pripravenú na evakuáciu. Ani jedna bomba však nepadla na stanicu, vojaci zasiahli Bojnickú cestu a okolie kláštora. Nálety si vtedy vyžiadali trinásť obetí.
Náboje a ručné granáty sú bežné
Medzi nájdenou muníciou dominujú náboje do ručných zbraní, ručné granáty či delostrelecké strely a míny. Občas sa však vyskytnú aj letecké bomby a strelivo. Prevažuje munícia z druhej svetovej vojny, nájde sa však ešte aj z prvej.
Napriek početným nálezom vojenskej munície policajti nevykonávajú preventívne akcie zamerané na jej lokalizáciu. „Nie sme na to vybavení materiálne ani personálne. Robíme náhodné kontroly s detektormi kovov, ale nejde o systematické vyhľadávanie," vysvetlil krajský policajný pyrotechnik Ján Ochodnický.
Prievidzskí mestskí policajti vždy pochvália nálezcov starej munície, keď ňou nemanipulujú, ale svoj objav ohlásia odborníkom. FOTO: MsP PRIEVIDZA
Našli ste muníciu?
Pyrotechnik varuje občanov pred manipuláciou s akýmkoľvek nálezom, ktorý by mohol byť muníciou. „V prvom rade treba každý takýto nález nahlásiť polícii. V žiadnom prípade by sa s predmetom nemalo manipulovať, už vôbec nie prevážať či premiestňovať ho. Môže ísť o aktívne strelivo, ktoré je nebezpečné a pri nesprávnom zaobchádzaní hrozí výbuch," vysvetlil Ochodnický.
Spomenul prípady, kedy nálezcovia dokonca muníciu naložili do auta a odviezli ju priamo na policajnú stanicu. Rozhodne ide o nesprávny a mimoriadne riskantný postup.
Manipulácia s muníciou je prácou pyrotechnika, ktorý rozhodne, ako s ňou naložiť. Po príchode na miesto zistí, o aký druh munície ide, či je možné ju zlikvidovať na mieste alebo je previezť inam. Ak okolnosti vylučujú obe možnosti, polícia nález prevezie do muničného skladu, odkiaľ je raz za mesiac transportovaná do vojenských priestorov, kde je za dodržania všetkých bezpečnostných podmienok zlikvidovaná.
Nebezpečná aj po rokoch
Niektorí nálezcovia si mylne myslia, že stará po rokoch stráca na svojej sile a nebezpečnosti. Opak je však pravdou.
„Vojenská munícia je odolná voči vonkajším vplyvom, vždy bola konštruovaná tak, aby sa dala dlhodobo skladovať a nepoškodila sa," uviedol pyrotechnik. Preto aj granát spred šesťdesiatich rokov dokáže spôsobiť ťažký úraz.
Polícia zaznamenala napríklad úraz v okolí Trnavy, kde muž, ktorý muníciu vyhľadával a doma ju rozoberal, prišiel pri detonácii o nohy a jednu ruku. V trenčianskom kraji sa stal tragický prípad pred niekoľkými rokmi. 9-ročný chlapec našiel rozbušku z ručného granátu a s bratom do nej v kôlni udierali kladivom. Pri výbuchu prišiel chlapec o život a jeho 11-ročný brat utrpel ťažké zranenia.
Stávame sa uvedomelými
Napriek tragickým príkladom si Ján Ochodnický myslí, že ľudia sú v poslednej dobe uvedomelejší. „Predtým často nálezy nehlásili, dnes je to lepšie. Stále sa však nájdu takí, ktorí políciu nezavolajú zo strachu, že ich nález napokon nebude munícia a budú sankcionovaní pre planý výjazd. Lepšie je však, keď polícia na miesto príde a zistí, že predmet nie je nebezpečný, ako riskovať možné nešťastie," tvrdí trenčiansky pyrotechnik.
O zodpovednosti niektorých ľudí svedčí aj minuloročný prípad dvoch malých chlapcov z Prievidze, ktorí pri hre v lese našli podozrivý predmet a svoj nález pre istotu nahlásili mestskej polícii.
Hliadka na mieste zistila, že išlo len o skorodovaný obal turistickej plynovej bomby, no aj tak chlapcov pochválila za správny postup.