PRIEVIDZA. Po prvý raz predstavuje Hornonitrianske múzeum v Prievidzi betlehemy zo svojich zbierok. Viac ako tri desiatky exponátov, ktoré sú stvárnením narodenia Ježiša v meste Betleheme, dopĺňajú vinšovačky a koledy zozbierané v regióne hornej Nitry.
Rôzne betlehemy
Pracovníci múzea rozdeľujú zbierku betlehemov na tri skupiny.
„Najmenšiu časť tvoria prenosné betlehemy, s ktorými ľudia kedysi chodili koledovať z domu do domu a prezentovali sa pri nich a vianočné hry," hovorí riaditeľka Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi Iveta Géczyová.
Do samostatnej skupiny, ktorú múzejníci postupne menia a dopĺňajú, patria betlehemy od súčasných ľudových výrobcov z hornej Nitry. Zahrnutá je v nej aj produkcia rôznych nakladateľstiev náboženskej literatúry.
Viac fotografií vystavených betlehemov nájdete tu.
„Najzaujímavejšiu časť tvoria domáce a rodinné betlehemy, ktoré dopĺňali výzdobu domu v čase Vianoc. Už v predvianočnom čase sa tieto betlehemy vyberali, opravovali, neraz aj dopĺňali o nové figúrky a ukladali sa v kultovom kúte izby. Tu ostávali často uložené až do Hromníc na začiatku februára," vysvetlila Géczyová.
Nápad sv. Františka
Počiatky zobrazovania betlehemskej udalosti sa spájajú so sv. Františkom z Asissi, ktorý už v roku 1223 v lesnej jaskyni v Umbri postavil jasličky a slúžil pri nich omšu.
Zvyk sa postupne šíril aj v ostatných krajinách a celé predstavenie sa neustále upravovalo a rozširovalo o nové postavy. K zľudoveniu zvyku prispeli jozefínske reformy koncom 18. storočia, kedy bolo stavanie betlehemov v chrámoch vyhlásené na nedôstojné a vylúčené z prostredia kostolov. Neskôr sa tam však vrátili.
Tvorivé dielne
Návštevníci môžu vidieť betlehemy vyrobené z rôznych materiálov, čo dokazuje vynaliezavosť a šikovnosť ľudí. Vystavené sú betlehemy z dreva, papiera, hliny, šúpolia či vosku.
Sprievodným podujatím výstavy sú tvorivé dielne nielen pre školákov. Jednotlivé témy majú svoje pomenovania - papierový pondelok, utešený utorok, slamená streda, šúpoľový štvrtok a perníkový piatok.
Výstava betlehemov s názvom Nesieme vám novinu potrvá v Hornonitrianskom múzeu do 10. januára.