BOJNICE. Sviatočnú atmosféru v zoo veľmi necítiť. Najviac ju pripomína ozdobený stromček na vrátnici. Zvieratá ju ignorujú a pre zamestnancov sa nič nemení. Musia prísť do práce ako ktorýkoľvek iný deň v roku a postarať sa o všetko, čo ich zverenci potrebujú.
Bez darčekov
Zvieratá nedostávajú špeciálne darčeky, na Vianoce ich najviac poteší bohatšia nádielka potravy. Ošetrovateľky svojim miláčikom dajú niečo navyše, musia však dodržiavať kŕmny režim a stanovené dávky. Prejedanie charakteristické pre ľudí totiž v zoo neexistuje.
Zatiaľ čo Vianoce nevnímajú, silvestrovské oslavy znáša väčšina zvierat v zoo zle. Z neďalekého zámku sa v tomto období ozýva množstvo výbuchov, čo ich desí.
Slony sú počas zimy vo vnútri, von chodia len na chvíľu. Foto: ZUZANA MIHÁLOVOVÁ
„Tie najchúlostivejšie druhy, napríklad antilopy, radšej ani neopúšťame von. Keď sa vyplašia, skáču a môžu si ublížiť," vysvetlil hlavný zoológ bojnickej záhrady Peter Lupták.
Stáva sa dokonca, že ľudia hádžu petardy priamo do výbehov a klietok. Pred pár rokmi tak zoo prišla o vzácneho orliaka bielokrídleho, ktorý uhynul zrejme potom, ako sa vyplašil a zlomil si väzy.
Nechcené stromčeky
Pred rokmi sa na verejnosť dostala informácia, že slony si po sviatkoch radi pochutia na vianočných stromčekoch. „Je pravda, že im ihličnany podávame ako doplnok výživy, ľudia to však nesprávne pochopili a vždy po Vianociach nám chcú mnohí priniesť stromček," povedal Lupták.
Doplnil, že o ne nemajú záujem, pretože v ihličí môžu byť pozostatky ozdôb či kovové háčiky, ktoré by slonom ublížili. V zoo si vystačia so svojimi zásobami a osvedčenými dodávkami a od iných stromčeky prijímať nebudú.
Pre miernejšie zimy sa medvede v zoo neukladajú na zimný spánok. Foto: PETER LUPTÁK
Záhrada láka aj v zime
Ľudia sa v zime chodia radi prejsť do zoo, vyvetrať sa a vytráviť. Aj v tomto ročnom období tu je čo vidieť. Niektoré zvieratá sú schované, no mnohé druhy je možné vidieť rovnako ako v lete.
Opice či slony sú vo vnútorných výbehoch, aby neochoreli, niektoré šelmy či kopytníky ostávajú vonku, pretože im zima neprekáža. Nič sa nemení napríklad vo viváriu, tam je leto celý rok.
Najuniverzálnejšie zvieratá sú ťavy. Vydržia extrémy od 40 do mínus 40 stupňov. Podľa Petra Luptáka sú obdivuhodné aj niektoré vtáky, ktoré aj napriek minimálnemu pohybu dokážu prečkať silné mrazy. Niektoré druhy, napríklad pelikány alebo kačice, sú dokonca v zime krajšie, majú výraznejšie alebo pestrejšie sfarbené perie.
Mnohí návštevníci sa v zime tešia na slony hrajúce sa so snehom. Pokiaľ nie je príliš mrazivo a vlhko, môžu totiž nejaký čas pobudnúť vonku. Nikdy sa však nesmú váľať v snehu, pretože by mohli ochorieť. Hrozia im aj omrzliny uší a nôh, keďže nemajú telo pokryté srsťou.
V zime možno často vidieť aj medvede, ktoré sú aktívne napriek tomu, že by mali spať. „Môžu za to mierne zimy, keby boli tuhšie a dlhšie, medvede by spali," povedal Lupták.
Nielen letná sezóna láka turistov do zoo. Aj počas chladných dní je na čo pozerať. Nemrznúci rybník plný vtákov, chladnomilné šelmy, kopytníky a mnoho iných.
Ošetrovatelia musia niektorým druhom pripravovať stravu na zimu už počas leta. Bežne zamrazujú čerstvé listy či sezónne ovocie, pripravujú zásoby orechov, sena a kompótov.
Pre zvieratá, ktoré musia byť zatvorené vnútri vymýšľajú rôzne zábavky. Najmä pre opice a najviac pre orangutany. Vlani sa napríklad hrali so starými telefónnymi zoznamami. Ošetrovateľky im medzi stránky schovali hrozienka a orangutany sa bavili počas ich hľadania.
Bojnická zoo má svoje čaro aj v zime. Foto: PETER LUPTÁK